KAZEN

Direktorica uničila 
keltske grobove

Objavljeno 02. oktober 2012 09.14 | Posodobljeno 02. oktober 2012 09.14 | Piše: Primož Škerl

Darja Erhatič bo morala v zapor, pogojna kazen ni dovolj.

Darja Erhatič bo eno leto za rešetkami. Foto: Gregor Katič

CELJE – Pogojna obsodba Darje Erhatič, nekdanje direktorice družbe Celeiapark v stečaju, po mnenju višjih sodnikov ni dovolj. Ker je mesto ob Savinji po njeni krivdi ostalo brez kulturnozgodovinske dediščine, ki je neprecenljiva za vso Slovenijo, so ji sodniki pogojno kazen spremenili v zaporno. Okrožni sodnik Marko Brišnik je namreč Erhatičevi novembra lani izrekel 18 mesecev pogojne kazni s preizkusno dobo dveh let, po pritožbi tožilstva pa bo morala 51-letna Ljubljančanka zdaj za eno leto v zapor.

(Ne)zadovoljni arheologi

Dogodki ob graditvi poslovnega objekta z garažami Celeiapark so pred desetletjem močno odmevali v medijih. Sodni epilog je prišel šele pred slabim letom, višji sodniki so mu zdaj dali še piko na i, in če zagovornik Erhatičeva Danijel Planinšec ne bo zahteval varstva zakonitosti, so sodniki svoje delo opravili.

Svoje so opravili tudi arheologi, ki so na neki način lahko zadovoljni s krivdno odgovornostjo pristojne osebe, nikakor pa ne bodo preboleli uničenja in izgube dragocenih najdb, iz katerih bi bržčas lahko izvedeli katero novo podrobnost o bogati zgodovini Celja.

Čez nekaj desetletij ...

Celeiapark je postavljen na rimsko-keltski naselbini, ki je zaščitena z odlokom. Sondiranja so pokazala, da pod objektom leži od 25 do 30 grobov, ki so postavljeni skoraj drug čez drugega. Gosto posejano grobišče ponuja neprecenljive izkopanine, a te bodo, kot kaže, izgubljene še za nekaj dekad, dokler se zanamci ne bodo znova lotili izkopavanj, ko bodo nekega dne porušili Celeiapark.

Erhatičeva je kriva za uničenje stvari, ki so posebnega kulturnega in zgodovinskega pomena, ker je izvajalcu, velenjskemu Vegradu, naročila nadaljevanje gradnje, čeprav je bila dobro obveščena o geofizikalnih raziskavah ter najdbah.

Z bagri čez grobove

Vegrad je začel marca 2003 z blagoslovom Erhatičeve – bila je večkrat opozorjena na nujnost izkopa in zavarovanja izkopanin, vendar je pol leta prej odpovedala arheološke raziskave – postavljati temelje poslovnega objekta, s tem pa hudo poškodoval ali v celoti uničil arheološke ostanke keltsko-rimske naselbine, ki so se razprostirali čez približno tisoč kvadratnih metrov. Vegradovci so se z mehanizacijo dobesedno zapeljali čez najdišče, in kot je na obravnavi dejala ena od prič, so polomljene kosti dobesedno ležale po gradbišču, uničili so jih ob kopanju temeljev.

Arheolog Matjaž Novšak je pojasnil, da so najdbe zavzemale približno dve tretjini gradbene površine, poznoantično grobišče pa se nadaljuje še v južni del mesta v smeri glavne pošte.

Darja Erhatič naj bi zavestno vnemarila kulturnovarstvene pogoje. Na sojenju se ni zagovarjala, zato so prebrali njen pisni zagovor, v katerem zanika očitke, saj da je bilo vse po zakonu in del ni ustavila niti gradbena inšpektorica. Višji sodniki so ob njeni brezobzirnosti do nastalih posledic zmajevali z glavo, sodišče je spoznalo, da so jo vodili finančni interesi in časovna stiska.

Družba Celeiapark je že v stečaju in kot pravna oseba ni bila kaznovana, direktorici pa je grozilo do osem let zapora. Pri odmeri kazni je višje sodišče upoštevalo časovno oddaljenost in dejstvo, da je mati treh otrok, kar so na prvi stopnji spregledali, v žep pa bo morala seči tudi za plačilo dela stroškov, čeprav je zdaj brez zaposlitve.

Deli s prijatelji