KATERI JE KRADEL

Direktor obsojen, delovodji ponovno sodijo

Objavljeno 07. september 2015 01.00 | Posodobljeno 07. september 2015 01.00 | Piše: Nada Černič Cvetanovski

Alojza Češnovarja so pogojno obsodili na 15 mesecev zaradi kršenja pravic delavcev.

Radej je premoženje povečal za 216.000 evrov. Foto: N. Č. C.

KRŠKO – Kadar sodijo Francu Češnovarju, nekdanjemu direktorju družbe Iteo Raka, ki je v stečaju, in se kot oškodovanec pojavi Alojz Radej, ali ko sodijo nekdanjemu delovodji Radeju in se kot oškodovanec pojavi Češnovar, na sodišču poslušamo iste zgodbe. Češnovar trdi, da bi njegova firma še danes solidno poslovala, če ne bi zaposlil Radeja, ki naj bi delal po svoje, kradel, izsiljeval in denar z delovišč spravljal v svoj žep. Če Radej tega ne bi počel, bi Češnovar lahko mirno plačeval plače in prispevke delavcem, tako pa jih ni mogel in se je zdaj zaradi tega znašel na sodišču. Radej trdi, da je Češnovar namerno izčrpaval podjetje in ga uničil, da je na črno zaposloval delavce in da je preostanek premoženja, ki bi moralo priti v stečajno maso, prodal prek prijateljev. Češnovar je bil zaradi kršitev pravic delavcem obsojen na 15 mesecev zapora, pogojno na dve leti. Radeja so zaradi poneverbe in uničenja poslovnih listin obsodili na 38 mesecev zapora in na denarno kazen. Višje sodišče je sodbo razveljavilo in jo vrnilo prvostopenjskemu.

Češnovar kriv

Nekdanjemu direktorju družbe Iteo Raka so očitali 26 kršitev temeljnih pravic delavcev, saj zaposlenim ni izplačal vseh plač, regresov in odpravnin, ni plačeval prispevkov za socialno varnost, zato se ta del njihovega dela ne bo štel v pokojninsko osnovo. Obdolženi je priznal, da je vse to res, a odločno pribil, da se to ne bi zgodilo, če ne bi v kolektiv pripeljal Radeja. Zaupal mu je, Radej pa naj bi delal po svoje, na svojo pest v službenem času z zaposlenimi delavci asfaltiral zasebna dvorišča, denar pa naj bi spravljal v svoj žep. Poleg tega naj bi izsilil precej denarja, ki naj bi ga zahteval nadzorni zaradi nepravilno opravljenega dela, v resnici pa naj bi ga delovodja pospravil v svoj žep.

Radej je podjetju Iteo Raka naredil za 600.000 evrov škode, trdi nekdanji direktor. »Sposojal sem si denar, da sem ga dajal tebi, lopov, ko sem ti dal po 20.000 mesečno pa še 60.000 za nadzornika pa še 120.000 si hotel,« se je na sodišču jezil Češnovar. Na vprašanje, zakaj je kot direktor to dopuščal, je povedal, da si je Radej ta položaj izboril z nasiljem in aroganco in se ni dal komandirati. Tudi zdaj, ko teče postopek, naj bi zasledoval njegovega sina, v trgovini pa je napadel nekdanjo delavko Itea Raka in ji rekel, da sta ona in Češnovar »reveža, ki nimata niti za burek«. Ona mu je odvrnila, naj vrne denar od 17 asfaltiranih dvorišč, ki ga je pobasal v žep, pa bosta tudi onadva imela denar. Radej naj bi ji dejal, da ni šlo za 17, ampak za sto dvorišč.

Nekdanji delovodja Radej trdi, da je Češnovar namerno izčrpal firmo, da si je »privoščil mahinacije s stroji in specializiranimi vozili. Takrat naj bi bilo prodanih tudi za 700.000 evrov delnic, kupnina pa naj ne bi bila plačana.« To je potrdila tudi stečajna upraviteljica Anja Jandrok, ki je povedala, da je bila na račun prodanih delnic opravljena kompenzacija, in sicer vlaganje v hišo na Raki. Radej je glede tega že podal prijavo na specializirano državno tožilstvo. Po njegovi oceni je bilo takrat, ko je on dobil odpoved, podjetje vredno še od 500.000 do milijon evrov.

Stečajna upraviteljica je pojasnila, da na dan stečaja družba Iteo Raka ni imela nobene opreme; ne fizično ne po dokumentaciji. »Kaj se je zgodilo z opremo, ne vem, je kup govoric in nobenih dokazov,« je povedala in dodala, da zadevo okrog strojev raziskuje policija. Pojasnila je še, da je bil sklenjen en izpodbojni posel in je morala družba J. Inženiring, to je družba Češnovarjevega sina, vrniti 25.000 evrov oziroma je bila izvršba.

Radej spet na sodišču

Radej je bil pred meseci obsojen na tri leta in dva meseca zapora, plačal naj bi 5000 evrov stranske denarne kazni ter družbi Iteo povrnil 60 tisočakov s pripadajočimi obrestmi. Kot odgovorni vodja gradbišč naj bi od leta 2009 do 2011. na roke prejel dobrih 60.000 evrov od ureditve dvorišč in jih spravil v svoj žep. Iz skladišča družbe naj bi brez vednosti direktorja odpeljal kamenje za gradnjo 100-metrskega opornega zidu okrog svoje hiše, obsodili so ga tudi zaradi uničenja ali ponarejanja listin. Obtožba mu je očitala tudi goljufijo, saj naj bi od Češnovarja zahteval 60.000 evrov, češ da jih mora dati nadzorniku zaradi nepravilno izvedenih del oziroma zaradi neprimernega materiala. Ta denar naj bi mu Češnovar tudi izročil, a je sodišče ugotovilo, da direktor ni bil v zmoti, kar bi bilo kaznivo dejanje, ampak je vedel, da gre za laž in da Radej zahteva denar zase in ne za nadzornika. Radeju je vseeno dal denar, saj se je bal, da bo ta uničil gradbene knjige, kot je grozil.

Višje sodišče je sodbo razveljavilo in sojenje se je začelo znova. Spet bo slišati veliko očitkov tako z ene kot druge strani. Radej trdi, da ni kriv, medtem pa poskuša čim več grehov pripisati nekdanjemu direktorju. Na vprašanje tožilca, zakaj se tako angažira glede delnic in strojev Itea Raka, saj je to zasebno podjetje in on ni njegov lastnik, je Radej odgovoril, da je to smešno vprašanje, tožilca pa pobaral, ali bo tudi v drugem postopku, ki naj bi stekel proti Češnovarju, tako zagnan. »Jaz vodim ta postopek, drugega pa drugi,« je pribil tožilec Robert Renier. Stečajna upraviteljica Jandrokova pa je povedala, da je »v tem postopku konstantno deležna pritiskov in obtoževanj z vseh strani«. Na vprašanje, s katerih strani, pa ni hotela odgovoriti.

Deli s prijatelji