DIVJAK

Direktor brez vozniške prehiter s ferrarijem

Objavljeno 29. maj 2016 13.57 | Posodobljeno 29. maj 2016 13.58 | Piše: Boštjan Celec

Tomaž M. na mesec zasluži 400 evrov, na radar pa se je ujel v prestižnem avtu.

To je ferrari, ki so ga kranjski policisti odvzeli na gorenjski avtocesti, a je že spet v rokah lastnikov. Foto: PU Kranj

KRANJ – Kako drag je ferrari california, pa čeprav letnik 2010, izvemo na spletni strani avto.net, nekdo s štajerskega konca države denimo enega takih primerkov prodaja za vrtoglavih 125.900 evrov. O podobnem šest let starem rdečem lepotcu je pričala tudi ena bolj vročih policijskih notic prejšnjega tedna. Iz PU Kranj so namreč poročali o tem, da so 17. maja obravnavali voznika ferrarija california, ki je na gorenjski avtocesti iz Naklega proti Torovemu dirjal z več kot 170 kilometri na uro, ni pa imel veljavnega vozniškega dovoljenja.

Ni vedel, da ne sme voziti

Natančneje 171,98 kilometra na uro, kolikor so mu jih namerili, je sicer bolj polžja hitrost za takega ferrarija, saj z lahkoto preseže 300 na uro, vendar pa zakone imamo zato, da jih ubogamo; v zakonu o pravilih cestnega prometa črno na belem piše, da na slovenskih avtocestah ne smemo peljati hitreje kot 130 kilometrov na uro.

Policisti so vozniku, gre za 50-letnega Tomaža M., avtomobil zasegli in ga poslali v hrambo grosupeljskemu sodnemu izvršitelju Zoranu Kuretu Maroltu. Proti vozniku so podali tudi obdolžilni predlog, v ponedeljek pa je pred kranjsko sodnico Judito Aljančič potekalo sojenje po hitrem postopku.

Tomaž se je pokesal, ne taji, da je res vozil prehitro, prav tako ne, da ni imel veljavnega vozniškega dovoljenja. Vendar pa...

Ferrari sploh ni njegov, ampak pripada ženinemu in sinovemu podjetju, ki se ukvarja s prodajo in oddajo vozil, zato so ga zasegli nedolžnima lastnikoma, ki sploh nista vedela za to, da je on na dvorišču podjetja sedel v avto in se odpeljal.

Veljavnost vozniškega dovoljenja za kategorijo B je pridobil le slabe štiri ure zatem, ko so ga ustavili policisti, saj je odšel na upravno enoto in vložil vlogo za izdajo. Odvzeli so mu ga leta 2012, ker si je nabral preveč kazenskih točk. Že od leta 2009 pa je imel veljavno tuje dovoljenje, saj je zaposlen v tujini. Znova je hotel pridobiti tudi slovenskega, izpit je uspešno opravil letošnjega februarja. Ker je poleg kategorije B imel dovoljenje tudi v kategorijah C in E, so ga na upravni enoti zavrnili, da mora za C in E opraviti še zdravniški pregled, potem pa naj le pride po svoj izpit. S pregledom je zaradi dela v tujini malomarno zavlačeval, ves čas pa je bil prepričan, da sme voziti osebne avtomobile. Če bi vedel, da jih ne sme, zagotovo ne bi sedal za volan, ampak nemudoma odšel na upravno enoto ter dvignil izpit vsaj za to kategorijo.

Hitrost kaznovana z 80 evri

Sodba v imenu ljudstva se kljub temu glasi, da je prejšnji torek po gorenjki vozil brez veljavnega vozniškega dovoljenja, s tem pa kršil zakon o voznikih, predpisana je globa 500 evrov. Kršil je tudi zakon o pravilih cestnega prometa, ker je na avtocesti vozil s 171,98 kilometra na uro, ob upoštevanju varnostne razlike je to 165,98 na uro, torej je najvišjo dovoljeno hitrost prekoračil za 30 do 40 kilometrov na uro. Za tak prekršek je predpisana globa 200 evrov plus pet kazenskih točk.

In kakšna kazen ga je doletela? Ker ni imel veljavnega izpita, je kaznovan s 500 evri, zaradi prehitre vožnje pa s 160 evri, vsega skupaj torej 660 evrov globe.

Toda s tem zgodbe še ni konec. Na tujem bojda prejema katastrofalno plačo, borih 400 evrov, pa čeprav je direktor. Zato je sodnico zaprosil, ali bi smel globo odplačevati po obrokih. Ugodeno mu je bilo, štiri mesece bo moral plačevati po 165 evrov. Če pa meni, da zaradi svojega premoženjskega stanja niti tega ne bo zmogel, lahko sodišče še vedno zaprosi, ali sme namesto plačevanja globe opravljati dela v splošno korist ali v korist samoupravne lokalne skupnosti.

A tudi to še ni vse. Če kazen, ki ga je doletela zaradi prehitre vožnje, plača v osmih dneh po pravnomočnosti sodbe, ga bo to stalo polovičko, torej 80 evrov. Tako bi mu ostalo še 500 evrov globe, mesečni obrok pa bi znašal 125 evrov.

Nekaj fičnikov bo moral odšteti tudi za stroške postopka (66 evrov), stroške prevoza avtomobila k izvršitelju, ki so ocenjeni na 112,90 evra, naknadno bo izvedel, koliko denarja hoče z nekajdnevno hrambo dragocenega tovora zaslužiti izvršitelj.

Najpomembneje od vsega pa je, da je california spet na dvorišču njegove družine oziroma njihovega podjetja. Po zakonu o prekrških – predmeti, ki so bili zaseženi pred izdajo sodbe o prekršku, se vrnejo glede na okoliščine zadeve lastniku ali tistemu, ki so mu bili zaseženi, če se postopek ustavi oziroma če ni razlogov, da se odvzamejo –, je namreč sodnica izvršitelju ukazala, naj ga takoj vrne lastnikom.

Kako pa zanimiv in pomenljiv sodni razplet zgodbe z gorenjske avtoceste komentira kranjski odvetnik Dušan Csipö, ki nam je potrdil, da je zastopal prehitrega voznika ferrarija? »Sodišče je pravilno ocenilo vse okoliščine in izdalo zakonito sodbo. Iz tega razloga smo se tudi odpovedali pritožbi.« 

Deli s prijatelji