RDEČI PETELIN

Deželo vulkanov je uničil ogenj

Objavljeno 11. december 2014 10.15 | Posodobljeno 11. december 2014 10.15 | Piše: Oste Bakal

Požar povzročil neuradno milijonsko škodo v Doživljajskem parku Vulkanija.

V zaščitni opremi. Foto: Oste Bakal

GRAD NA GORIČKEM – Kjer domuje največja graščina na Slovenskem, s 365 sobami, po eno za vsak dan v letu, so avgusta lani odprli enega največjih geoloških projektov v Sloveniji – Doživljajski park Vulkanija. Največji turistični projekt v občini Grad je nastajal pet let, vreden je tri milijone evrov, pri čemer je 85 odstotkov denarja prišlo iz skladov Evropske unije. Sestavljen je iz dveh delov, prvi je namenjen izobraževanju, drugi pa je doživljajski z raziskovanjem podzemlja, s 3D-filmom je prikazan tudi nastanek vesolja in zemlje od velikega poka do danes. Da je Vulkanija nastala na tem koncu, ni naključje, pri Gradu je namreč pred tremi milijoni let bruhal zadnji vulkan na območju današnje Slovenije.

Včeraj pa je bilo videti, kot da se je ognjenik prebudil iz tisočletnega spanca. Iz podzemlja se je začel valiti gost dim in švigali so plameni, ki se jih je videlo skoraj iz vsega Prekmurja ter tudi z druge strani reke Mure, iz Prlekije, torej več deset kilometrov proč. Posredovali so gasilci iz okoliških prostovoljnih društev (PGD Grad, PGD Dolnji Slaveči, PGD Motovilci, PGD Kruplivnik, PGD Kovačevci, PGD Radovci, PGD Vidonci, PGD Sveti Jurij, PGD Gornji Slaveči in ŠGD Rogašovci) ter se spoprijeli z eno svojih najtežjih nalog dotlej. Žal jih niti več deset ni moglo veliko pomagati, saj je gorelo v notranjosti Vulkanije, kamor skoraj ni dostopa. Glede na količine dima in dejstvo, da je v objektu ogromno plastike in drugih podobnih snovi ter umetnih mas, ki so bile uporabljene med gradnjo parka, saj imitirajo ognjeniške hodnike in žrelo, so sklepali, da so se v širšo okolico sprostili strupeni plini. Zaradi teh so morali posredovati v zaščitnih oblekah in z dihalnimi aparati.

Desetine gasilcev so bile še kar dolgo na nogah, v notranjosti objekta so se pač nenehno pojavljala nova žarišča. Dokler ne bo varen vstop v Vulkanijo, kriminalisti in forenziki tudi ne bodo mogli opraviti ogleda in raziskati, zakaj je zagorelo. Na prizorišču je bilo slišati, da je domnevno ogenj izbruhnil med varjenjem na strehi, požar pa se je potem razširil tudi na že obstoječi objekt, upravno stavbo in dvorano. Kolikšna je škoda, še ni znano, po neuradnih podatkih pa naj bi presegla milijon evrov, notranjost objekta je popolnoma uničena.

Vulkanija je sicer konec novembra zaprla vrata, ker se je začela nadgradnja parka v sklopu 3. faze. Na evropska sredstva za dela je občina Grad kot investitorka čakala skoraj vse leto. Na začetku septembra so končno dobili pozitiven sklep. Kmalu zatem je izbrani izvajalec začel gradbena dela, ki so zdaj v takšni fazi, da je bilo treba park zapreti. Tega pozimi tudi sicer zaklenejo, lani je bil odprt le za organizirane skupine. V sklopu nadgradnje, za katero je namenjenih dodatnih 1,3 milijona evrov, naj bi med drugim dogradili še eno dvorano (170 kvadratnih metrov), kamor bi preselili 3D-kino, ta bo posodobljen. Za več adrenalinskih doživetij naj bi uredili kapsulo, s katero bi se obiskovalci, virtualno, seveda, pripeljali iz središče na površje zemlje ter hologram krtka Olija, ki je maskota Vulkanije. Bolj zanimiv in dinamičen bi bil tudi žareči del ognjenika. Dela naj bi bila končana do konca februarja, ko so želeli posodobljen in razširjen park znova odpreti za obiskovalce. Žal od tega zdaj najverjetneje ne bo nič.

Deli s prijatelji