PREVARANTSKO

Denar profesorjev tlačila v svoj žep?

Objavljeno 21. julij 2012 13.19 | Posodobljeno 21. julij 2012 13.21 | Piše: Oste Bakal

Ovadbe so doletele nekdanjo ravnateljico in računovodjo soboške gimnazije.

Cipotova se že tožari, zelo verjetno pa jo čaka še zatožna klop. Foto: Oste Bakal

MURSKA SOBOTA – Že kar veliko mesecev je minilo, odkar se je v pravem medijskem viharju znašla soboška gimnazija, in sicer zaradi neurejenih financ, saj zaposlenim niso bili plačani vsi prispevki in premije za dodatno pokojninsko zavarovanje, dogajale pa naj bi se tudi nepravilnosti pri izplačevanju plač. Nato je ravnateljici Regini Cipot, ki je najstarejšo prekmursko gimnazijo vodila natanko 20 let, potekel peti mandat, in naslednik Roman Činč ji je izročil izredno odpoved službe.

Medtem so kriminalisti opravili svoje delo in vse skupaj se je že preselilo na soboško Slomškovo ulico, na kateri domujeta tožilstvo in sodišče. Po eni strani ovadbe in obtožbe letijo na Cipotovo in njenega nekdanjega računovodjo Boruta Sečka, po drugi strani pa Cipotova toži gimnazijo, ker je prepričana, da je neupravičeno prejela izredno odpoved delovnega razmerja, saj bi ji kot profesorici slovenskega in nemškega jezika morali omogočiti zaposlitev.

Šolski evri na zasebne račune

O izsledkih kriminalistične preiskave, po kateri so podali tri kazenske ovadbe zoper dve osebi za skupaj sedem kaznivih dejanj, nam je takole sporočil direktor PU Murska Sobota Drago Ribaš: »Zaradi utemeljenega suma storitve treh kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic smo ovadili nekdanjo ravnateljico javnega zavoda z območja Pomurja, ker je naročila, da se je več zaposlenim večkrat izplačal denar s poslovnega TR javnega zavoda kot izplačila denarja vzajemne pomoči v skupnem znesku 37.097,20 evra. Na poslovni račun je bilo do zdaj vrnjenega 31.267,73 evra, tako da je javni zavod še vedno oškodovan za 5829,47 evra.«

Cipotova je ovadena tudi zato, ker je naročila, da se ji večkrat izplača denar s poslovnega TR javnega zavoda kot izplačilo denarja vzajemne pomoči, s čimer je pridobila protipravno premoženjsko korist v znesku 17.773,30 evra in za enak znesek oškodovala javni zavod.

Ovadba jo je doletela še zato, ker je odredila, da se zaposleni v zavodu izplačujejo celotne plače, kljub temu da sploh ni delala, in ji je namesto treh odobrila izplačilo 16,5 mesečne plače odpravnine. Tako je zanjo pridobila premoženjsko korist v višini najmanj 86.201,50 evra in oškodovala javni zavod za 123.152,40 evra.

»Prav tako pa je osumljena kaznivega dejanja nevestnega dela v službi, ker je opuščala dolžno nadzorstvo in s tem povzročila škodo javnemu zavodu, je sklenil Ribaš.

V sklopu istega predkazenskega postopka so policisti zoper računovodjo podali dve kazenski ovadbi za tri dejanja poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženja: »Ker si je dlje časa nezakonito nakazoval denar s poslovnega računa javnega zavoda na svoj račun v skupnem znesku 49.833,09 evra, ker si je dlje časa nezakonito nakazoval denar s poslovnega računa javnega zavoda na račun svojega podjetja v skupnem znesku 33.127 evrov in ker je v času od 1. julija 2007 do 31. avgusta 2011 javnemu zavodu zaračunal in plačal družbi, v kateri je bil zaposlen, za skupaj 28.470,09 evra več, kot bi lahko, s čimer je za enak znesek oškodoval javni zavod. Ugotovljeno je bilo da je v času predkazenskega postopka gimnaziji vrnil 78.366,39 evra.«

Prijavila kar sama

Prejem ovadb je potrdil namestnik vodje soboškega okrožnega tožilstva Branko Murmayer ter dodal, da so junija na okrožno sodišče vložili obtožbo zaradi kaznivega dejanja poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženja. Gre kajpak za Sečka, ki zadeve ne želi komentirati, prav tako ne Cipotova.

Zanimivo pa je, da je prav ona septembra lani naznanila kriminalistom, da se na soboški gimnaziji dogajajo nepravilnosti v zvezi z denarjem za plače zaposlenih in za delovanje ustanove. Zapletlo se je julija pred izplačilom junijskih plač. Še pred tem zaposlenim niso plačevali pokojninskega zavarovanja in premij za dodatno pokojninsko dobo.

Kot so po naših podatkih ugotovili kriminalisti, je denar za plače in prispevke zmanjkal, ker ga je Sečko nakazal na svoje bančne račune in podjetniški račun. Računovodja se je zaradi tega znašel v policijski preiskavi, zanka pa se je kmalu začela zatezati tudi okrog Cipotove. Neuradno naj bi nekdanja ravnateljica precej po domače ravnala z denarjem blagajne vzajemne pomoči, v katero so vplačevali zaposleni. Po nekaterih očitkih preiskovalcev se je šolski denar stekal tudi na njen osebni račun. Pod drobnogledom naj bi se znašla še, ker kot odgovorna oseba ni poskrbela, da bi se odpravile nepravilnosti. Gimnazija je bila tako neuradno, vendar zanesljivo oškodovana za najmanj 85.000 evrov, to pa je z obrestmi vred skoraj 200.000 evrov.

Kaj hoče Cipotova?

Toži gimnazijo, ker jo je njen naslednik pred približno štirimi meseci odpustil. Činč je takrat dejal: »Skoraj 25 let sem dijakom med profesorskim delom postavljal meje, zato si nikakor ne morem dopustiti, da bi Regini Cipot pogledal skozi prste, ker je te meje prestopila. Menim, da je ustanovi naredila škodo in da je izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi upravičena.« Cipotova v tožbi zahteva, da jo vzamejo nazaj v službo in ji izplačajo pripadajoče plače ter prispevke. Junija se stranema na prvem naroku na delovnem sodišču ni uspelo poravnati in dogovoriti, v zadevi pa bo sodišče naslednjič razpravljalo sredi septembra.

Deli s prijatelji