FIKTIVNE POROKE

Daj mi denar, pa te poročim!

Objavljeno 26. julij 2015 09.27 | Posodobljeno 26. julij 2015 09.27 | Piše: Boštjan Celec, Nada Černič Cvetanovski

Fiktivne poroke Slovenk s Kosovarji: darilo zanjo evri, zanj pa vizum D.

Na kliniki je bil Etemaj očitno preslabo plačan, da bi lahko dostojno živel. Foto: Nada Černič Cvetanovski

KRŠKO – Devetsto evrov ni bogsigavedi kako dobra plača in 31-letni medicinski brat iz ljubljanskega kliničnega centra Dejan Etemaj si je za izboljšanje proračuna omislil nekakšno podjetje za uvoz in izvoz blaga. S Kosova je začel v Švico izvažati marihuano, iz Slovenije na Kosovo pa prelestne dame, katerih edina naloga je bila pred matičarjem dahniti da, potem pa se z nekaj denarja v žepu vrniti domov, kot da poroke sploh ni bilo. Toda kaj ko oblast za podjetnega Tržičana ni imela posluha in ga je skupaj s še devetimi domnevnimi grešnicami popeljala pred oltar pravice okrožne kazenske sodnice Maje Baškovič.

Novi Slovenec: Naser Kekec

Večina se jih brani s prostosti, poleg prvoobtoženega Etemaja se je namreč v priporu znašla le še 47-letna Borovničanka Suzana Lah - Baderkić, ki pa je oktobra 2013 po poroki na Kosovu postala gospa Curri.

Prav naveza Etemaj-Currijeva je skupaj s pomočniki iz tujine po prepričanju tožilca Bogdana Matjašiča odigrala glavno vlogo pri eni od dejavnosti združbe, s Kosova so prek Slovenije v Švico vozili prepovedano konopljo. Januarja lani je Currijeva skupaj z 42-letno Borovničanko Matejko Mlakar (tudi ona je slovenskemu priimku po poroki na Kosovu dodala novega, in sicer Beqiraj) odpeljala osem kilogramov droge. Mesec pozneje je Currijeva skupaj z 49-letno Ljubljančanko Amno Neiro Kovačević v Švico odpeljala 20 kilogramov trave, marca pa je 18 kilogramov peljal Albin Švab, a je na mejnem prehodu Obrežje padel v roke slovenskim policistom. Prevoz droge so nato za nekaj časa sicer prekinili, a že junija je posel tekel naprej. Currijeva in Beqirajeva sta prepeljali 20 kilogramov konoplje, podvig z enako količino pa ponovili julija.

Druga Etemajeva dejavnost bi lahko celo bila romantična kot, denimo, »Mož in žena za vse življenje,« ko je Presečnikova Meta zahlipala v Cvetju v jeseni in se od ljubezni mrtva zgrudila. A v njegovi zgodbi ni bilo prostora za romantiko, kaj šele za ljubezen, le kruto dejstvo: Daj mi denar, pa te poročim, potem se zgubi iz mojega življenja!

Prav Etemaj naj bi bil glavni posrednik pri spreminjanju Slovenk v slamnate žene Kosovarjev. Šlo je pač za to, da ženska po fiktivni poroki dobi denar, izvoljenec pa tako zaželeno vstopno-bivalni vizum tipa D, ki veleva, da mora biti družina v Sloveniji združena.

Svoje bodoče može sta torej šele pred kosovskim matičarjem spoznali Lahova – za sklenitev zakonske zveze z Gazmendom Currijem naj bi prejela najmanj dva tisočaka – in Mlakarjeva, poroka z Agronom Beqirajem naj bi ji prinesla slabe štiri tisočake.

Tudi preostale obtoženke so se iz gospodičen v gospe prelevile na Kosovu, samo 39-letna Zdenka Kumer z Vranskega je zakonski stan s Skenderjem Nezirajem podpisala v Sloveniji, in temu je bilo postati slovenski zet tako všeč, da je celo prevzel njen priimek; Skender Kumer, torej. Tudi Osmana Pršino imamo zdaj med nami, prej Hajdari je po fiktivni poroki na Kosovu prevzel priimek 36-letne Ljubljančanke Natalije Pršina. Naserja Uksmajlija je vzela 45-letna Dragica Kekec s Polenšaka, od poroke se on podpisuje kot Naser Kekec. V Kosovarja, in sicer Agrona Haskaja, se je »zaljubila« še ena Slovenka, 46-letna Mira Poredoš iz Brezovcev. A če so preostale slamnate žene zaslužile po nekaj tisočakov, se lahko Prekmurka priduša, da je od obljubljenih 3500 iztržila le 200 evrov.

Denar jim je po obtožbi sicer izročal Etemaj, ki je že prej prek svoje kosovske zveze tistim moškim, ki so se bili v zameno za dovoljenje za bivanje v Sloveniji pripravljeni tudi fiktivno poročiti, zaračunal od pet do sedem tisočakov.

Test: Kako je ime možu?

Kekčeva, Kumerjeva in Pršinova so tožilske očitke na svoj račun priznale in potožile, da so se pač ujele na Etemajeve limanice. Pri njem naj bi namreč iskale finančno pomoč, posojilo, kredit ali kakor koli se temu reče, toda za njih je imel pripravljeno bolj zanimivo ponudbo. Dal bi jim denar, ki jim ga sploh ne bo treba vrniti, le kako uslugo ali dve je pričakoval v zameno. Večina je zavrnila ponudbo, da bi zanj s Kosova v Švico odpeljale kak tovor, raje so torej privolile v to, da se poročijo z državljanom Kosova, na pristojni upravni enoti v Sloveniji zanj s pomočjo poročne listine uredijo papirje za bivanje pri nas, si nato z možem sežejo v roke ter odidejo vsak svojo pot.

Toda na enotah in tudi na ambasadi so zaradi nevsakdanjih porok postali malce sumničavi, zato so morale nekatere ženske opraviti testiranje ter odgovoriti na 30 vprašanj na temo Kaj vem o svojem dragem. Nekatere je zmedlo že osnovno: Kako je ime vašemu možu? Nikakor se niso mogle spomniti na Naserja, Osmana...

Kumerjeva, ki se je torej edina poročila v Sloveniji, se je neprijetnim vprašanjem izognila, obljubila je celo, da bo za Skenderja tudi denarno poskrbela, zato se je temu kajpak le smejalo, ko je dobil petletno dovoljenje za bivanje pri nas. Še nekaterim od tistih, ki so se fiktivno poročili s Slovenkami, je vizum D uspelo dobiti, drugim pa ne – tudi zaradi neprepričljivih odgovorov njihovih izvoljenk so namreč pristojni upravičeno posumili o iskrenosti sklenitve zakonske zveze in jim vloge zavrnili.

Za Kekčevo in Pršinovo je tožilec v zameno za priznanje krivde predlagal po osem mesecev pogojnega zapora, Kumerjeva, ki je z njim sklenila sporazum o priznanju, pa jo bo najverjetneje odnesla še z nekolikanj milejšo kaznijo. Sodbo jim bodo izrekli jeseni, tudi 36-letni Ljubljančanki Rebeki Kovačević, ki je za Etemaja poskušala iz Budimpešte prek Avstrije v Slovenijo pretihotapiti sedem Kosovarjev (štiri odrasle in tri otroke), a so jo na Dunaju aretirali policisti. Tihotapljenje ljudi naj bi bilo sicer še eno od področij delovanja Etemajeve združbe.

Tistim, ki krivde ne priznajo, bodo začeli soditi septembra oziroma bodo tedaj še enkrat izpeljali predobravnavni narok, prvoobtoženemu Etemaju bo družbo na zatožni klopi delala tudi njegova 26-letna žena Albulena, ki jo bodo pobarali, ali je imela vlogo pri slamnatih porokah in kakšno. A tožilstvo v Krškem še naprej ponuja možnost, da v zameno za milejše kazni izjavijo, da je to, kar je proti njim zapisano v obtožbi, sveta resnica. Če bodo vztrajali, da so nedolžni, se jim v primeru dokazane krivde ne obeta nič dobrega. Predvidena kazen zaradi ilegalnih migracij je do osem let, za tihotapljenje droge pa do 15 let zapora. Po logiki bi jo moral najslabše odnesti prav Dejan Etemaj, ki so ga slovenski organi v preteklosti že obravnavali zaradi nezakonitih migracij, zaradi ukvarjanja z drogami pa je bil obsojen v Švici, kjer je dve leti tudi odsedel.

Deli s prijatelji