(NE)PRIŠTEVEN

Čudni psihiatri: prištevnega zaprli na psihiatrijo

Objavljeno 03. september 2017 17.45 | Posodobljeno 03. september 2017 17.45 | Piše: Boštjan Celec

Prištevni morilec Janez Žurga pristal na psihiatriji. Zgodba o umoru in čudnih psihiatrih pa je znova na začetku.

»Poslabšala sta se mi razpoloženje in volja,« sporoča obtoženi Žurga. Foto: Igor Mali

LJUBLJANA – Kdo ve, kako se bo skozi godljo, ki so jo na podlagi povsem enake zdravstvene dokumentacije za 26-letnega Janeza Žurgo zakuhali slovenski psihiatri, prebil veliki kazenski senat okrožnega sodišča, ki ga vodi sodnica Vesna Podjed. V popolni zmedi namreč spet ni jasno, ali je bil ta mladenič 17. decembra 2015 povsem prišteven, bistveno zmanjšano prišteven ali celo popolnoma neprišteven.

Tistega dne je v hiši na Rakeku pretepel, 15-krat zabodel in z blazino zadušil očima Dušana Stražiščarja. Sodba, s katero ga je prejšnji okrožni sodnik Gorazd Fabjančič spoznal za kazensko odgovornega in ga obsodil na dolgoletno zaporno kazen, najverjetneje res ni mogla zdržati, višje sodišče jo je razveljavilo in jo spremenjenemu senatu prvostopenjskega sodišča vrnilo v vnovično odločanje.

Zmagala je hierarhija

Ko je proti Žurgi potekala sodna preiskava, so za ugotavljanje prištevnosti storilca postavili psihiatrinjo Bojano Avguštin Avčin, in ta je Žurgo popredalčkala med bistveno zmanjšano prištevne morilce.

Tožilstvo ga je zato obtožilo umora, a je že na začetku procesa na noge vrglo njegovo odvetnico Majo Kristan. Opozorila je, da sta njenega klienta nedolgo tega imela v obravnavi Peter Pregelj in Vesna Švab, ki sta ga v primeru neke tatvine razglasila za neprištevnega. Med glavno obravnavo so zato na pomoč poklicali psihiatra Dragana Terziča. Njegov sklep: Žurga je bil med napadom na očima neprišteven, zato tudi ne more biti kazensko odgovoren.

Na podlagi enega Žurgovega zdravstvenega kartona so trije psihiatri izdelali tri različna mnenja.

Ko pa so za tretje mnenje zaprosili komisijo za izvedenska mnenja pri medicinski fakulteti, pod katero sta se podpisala Bojan Zalar in Blanka Kores Plesničar, se je vse skupaj še enkrat obrnilo na glavo: Žurgove sposobnosti razumevanja pomena svojih dejanj med ubijanjem očima »so bile okrnjene le v nebistveni meri«.
Ker pa je ta komisija po mnenju prejšnjega okrožnega senata po hierarhični lestvici končni izvedenski arbiter, je upošteval njeno mnenje in Žurgo v začetku letošnjega leta kot prištevnega obsodil na 15 let zapora. Sodišče pri odločitvi obtožbi ni sledilo le v delu, da je šlo v primeru Stražiščarjeve smrti za zahrbtni umor, razsodilo je, da je bil to (v kazenskem zakoniku milejši) uboj.

S Povšetove na psihiatrijo

Žurgo so po sodbi napotili na predčasno prestajanje zaporne kazni na Dob, a so mu poleti sporočili, da je sodba na višjem sodišču razveljavljena, zato se vrača v pripor na Povšetovo, a tam ni ostal dolgo. »Poslabšala sta se mi razpoloženje in volja,« je 26-letnik na včerajšnjem začetku vnovičnega sojenja pojasnil sodnici Podjedovi. V začetku avgusta so ga namreč premestili na mariborsko enoto za forenzično psihiatrijo, kjer so priprti neprištevni storilci kaznivih dejanj. Uradni dopis Povšetove za sodišče o razlogih za tako odločitev: Trenutno zdravstveno stanje.

In kako se je Žurga počutil včeraj, ko je znova sedel na zatožni klopi? »Bolj slabo kot dobro.« Padla je drzna ideja. Njegova odvetnica Kristanova je menila, da bi bilo zanj smiselno postaviti še enega izvedenca za psihiatrijo, ki naj ugotovi, ali je sploh sposoben spremljati glavno obravnavo. Še en psihiater v tej zgodbi?! Odvetnica na srečo ni bila uslišana.

V ponovljenem sojenju bodo sicer zaslišali v zmešnjavo vpletene psihiatre (in pri izdelavi mnenj sodelujoče psihologe), na koncu koncev pa bodo morali pretehtati vsa doslej že izdelana mnenja, ne pa se obesiti le na komisijsko. Sporočilo višjih sodnikov v razveljavitvi sodbe namreč je: »Lahko da komisija v strokovni javnosti in tudi med izvedenci uživa velik ugled in ima strokovno avtoriteto, vendar pa ji v kazenskem postopku ni mogoče podeliti privilegirane vloge!« 

Deli s prijatelji