VILE SO ŠLE

Čudežni deček dela za 450 evrov na mesec

Objavljeno 26. marec 2014 22.31 | Posodobljeno 26. marec 2014 22.33 | Piše: Mihael Korsika

Nekdanji prvi mož Vzajemne zavrača očitke o zlorabi položaja in pranju denarja.

Marko Jaklič in njegov zagovornik Boštjan Penko. Foto: Marko Feist

LJUBLJANA – Potem ko je zasebni detektiv izsledil Marka Jakliča in mu v ljubljanskem lokalu Playa izročil vabilo na sojenje, se je nekdanji prvi mož zavarovalnice Vzajemna vendarle pojavil na sodišču zaradi afere Vzajemna. Jaklič namreč prvič sodne pošte ni prevzel, zato prvi narok pred dobrimi desetimi dnevi ni uspel. Okrožna sodnica Andreja Sedej Grčar je takrat pojasnila, da izigravanja sodišča ne bo dopustila in bo naredila vse, da bo Marku Jakliču vabilo vročeno. In tudi je.

Zavrača krivdo

Čudežni deček Jaklič je tako včeraj poskrbel za svojevrstno presenečenje, ko se je v spremstvu svojega zagovornika Boštjana Penka prikazal v sodni palači, da bi se udeležil predobravnavnega naroka. Razen svojega prihoda na sodišče pa ni poskrbel za nobeno dodatno presenečenje. Ko je namreč sedel na zatožno klop, je nedvoumno zavrnil krivdo za zlorabo položaja in pranje denarja.

Jakliču in soobtoženim tožilstvo očita polmilijonsko oškodovanje zdravstvene zavarovalnice pri poslih s S & T Slovenija in prelivanja teh sredstev na račune Jakličevega podjetja M-Kontakt na Hrvaškem. Očitke specializiranega tožilstva so zdaj že zavrnili soobtoženi Klavdij Godnič (nekdanji predsednik uprave S & T Slovenija), Sašo Berger (nekdanji član uprave S & T Slovenija), Franc Heningman (nekdanji član uprave Vzajemne) ter družbi S & T Slovenija, d. d., in M-Kontakt, d. o. o., iz Zagreba.

Grozi jim zaporna in še stranska denarna kazen, saj jih je po prepričanju varuhov zakonitosti v kazniva dejanja gnalo zgolj koristoljubje. Če bo tožilstvu z zbranimi dokazi uspelo prepričati sodišče, bodo obtoženi morali povrniti še protipravno pridobljen denar.

Za preiskovalce so sporne pogodbe o prodaji, nakupu in vzdrževanju strojne ter programske opreme, ki so bile menda fiktivne, saj posli niso bili opravljeni. Denar (skupaj najmanj 551.213 evrov) iz Vzajemne pa se je prek družbe S & T Slovenija (in z njo povezanimi hčerinskimi družbami na Balkanu) stekal v zagrebško podjetje M-Kontakt, katerega lastnik je Jaklič.

Na včerajšnjem predobravnavnem naroku je njegov zagovornik sodišču predlagal, naj zavrže vse listinske dokaze, saj se je po Penkovem mnenju že sama preiskava zoper Jakliča začela nezakonito in neustavno. O izločitvi dokazov bo sodnica odločila naknadno in izdala pisni sklep.

Obubožal

Nekdanji predsednik uprave zdravstvene zavarovalnice Vzajemna pa je očitno iz nebes padel v pekel. Kot prvemu možu zavarovalnice se je njegova plača verjetno zapisovala s petmestnimi številkami, še konec poletja lani so bile nepremičnine družine Jaklič vredne več kot milijon evrov. Glede na podatke, ki jih je posredoval sodišču, pa je danes obsojen na životarjenje.

V tem času je namreč izgubil oziroma prepisal premičnine na ženo, postal je takšen revež, da nima niti svojega avtomobila. »Brez nepremičnega in premičnega premoženja,« je ugotavljala sodnica Andreja Sedej Grčar.

Kot je na sodišču še povedal Jaklič, je trenutno zaposlen v majhnem logaškem podjetju Buras, v katerem zasluži le minimalno zagotovljeno plačo. Ko ga je sodnica vprašala po prihodkih, je odgovoril: »Štiristopetdeset evrov mesečno.« Tako lahko nakupuje celo v socialni trgovini Sotra v Mariboru, ki je namenjena najbolj socialno ogroženim – limit za kupovanje tamkaj pa je ravno 450 evrov...

Deli s prijatelji