ZLORABA POLOŽAJA

Črni petek za Popoviča

Objavljeno 12. april 2014 20.46 | Posodobljeno 12. april 2014 20.48 | Piše: Iztok Umer

Na koprskem sodišču župan za kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja obsojen na tri leta zapora.

Borisu Popoviču –tri leta! Foto: Tomi Lombar/Delo

KOPER – Tri leta zapora in dve leti prepovedi opravljanja županske funkcije so za zlorabo položaja prisodili koprskemu županu Borisu Popoviču. Na leto zapora in dveletno prepoved opravljanja direktorske funkcije je bila obsojena direktorica koprske občinske uprave Sabina Mozetič, prav tako je bil na leto zapora in dveletno prepoved opravljanja registrirane dejavnosti obsojen sodni cenilec Rajko Srednik. Podjetju Sermingh je naložila plačilo 4,7 milijona evrov nezakonito pridobljene premoženjske koristi. Po izreku sodbe se je polna sodna dvorana koprskega sodišča izpraznila. Najprej so jo zapustili včeraj obsojeni, zatem pa še vsi, ki so si vzeli čas za neposredno spremljanje odločitve sodišča, tako da je predsednica senata Meri Mikac obrazložitev sodbe predstavila le enemu odvetniku, okrožni državni tožilki in trem novinarjem.

Naelektreno ozračje je bilo čutiti že nekaj minut pred 14. uro, ko je bila napovedana razglasitev sodbe. Prišli so predstavniki medijev in veliko podpornikov župana. Ker v največji dvorani sodnica ni pustila, da bi javnost razglasitev spremljala na nogah, so morali številni dvorano zapustiti.

Nekoliko je završalo, ko je sodnica že na začetku rekla, da so obtoženi krivi očitanih dejanj, nato je zavladala tišina vse do izreka kazni, ko so se obtoženci dvignili in napotili k izhodu.

Pri cenitvah zagrešil kup malomarnosti

Sodnica je v obrazložitvi rekla, da se je za obsodbo sodišče odločilo zaradi trdnih dokazov, in prebrala nekaj členov statuta Mestne občine Koper o pristojnostih in vlogi župana. »V primeru prodaje največje občinske parcele podjetju Serming smo na podlagi sklepov, pogodb in drugih aktov nedvomno ugotovili, da je obtoženi Popovič zlorabil uradni položaj, pri čemer sta mu pomoč ponudila direktorica občinske uprave in sodni cenilec. Nesprejemljiv je bil zagovor župana, da ga na mizi vsak dan v podpis čaka na kupe papirjev in da pri tem lahko marsikaj spregleda. Ko je podpisoval pogodbo o prodaji občinske parcele Sermingu, je točno vedel, kaj podpisuje, saj se je pogodba pripravljala dlje,« je razložila sodnica.

Po njenem je vsebina elektronske pošte, ki jo je podrejenim pošiljala Sabina Mozetič, dovolj zgovorna. Njena naročila so potekala v stilu: »Pripravite mi to in to, ker moram predloge nujno nesti županu, da jih pregleda.« Cenilcu Sredniku gre očitek, da je pri svojih cenitvah zagrešil kup malomarnosti. Dve cenitvi je opravil že leta 2006 za celotno območje cone Bertoki, pozneje za območje Srmina, za največjo občinsko parcelo na tem območju je 30. junija 2006 brez upoštevanja odloka o lokacijskem načrtu napisal, da je vredna 86 evrov, čeprav je izvedenka, upoštevajoč dve metodi, ki jih uporabljajo pri cenitvi nepremičnin, izračunala, da je bila tedaj vrednost 145 evrov. Deset malomarnosti je že naklep,« je cenilčevo vlogo označila sodnica.

Za Popoviča je sodišče kot oteževalno okoliščino štelo, da je bil že predkaznovan zaradi davčne zatajitve in kaznivih dejanj zoper čast in dobro ime, kot olajševalno okoliščino so mu upoštevali, da je oče treh otrok. Glede na to, da so vsi trije zaposleni, jim je sodišče naložilo vračilo stroškov sodnega postopka.

Svojo obrazložitev je sodnica sklenila, da se je pri odločitvi senat zavedal, da je Koper kot mesto v času Popovičega županovanja zacvetelo, veliko je bilo narejenega na področju infrastrukture, za javno zdravstvo, šolstvo, za družbene dejavnosti in na vseh drugih področjih. Končala pa je z besedami: »Prekletstvo in čar te službe je, da se moraš držati pravil igre, ne jih prirejati.«

Deli s prijatelji