OPROSTILKA

Čolnarna zgorela, kriv za to ni nihče

Objavljeno 28. september 2014 13.17 | Posodobljeno 28. september 2014 13.17 | Piše: Primož Škerl

Milan Luka Grabar je pravnomočno oproščen.

Čolnarna na Špici v Celju. Foto: Primož Škerl

CELJE –  S potrditvijo oprostilne sodbe, ko je višje sodišče prikimalo lanski sodbi prvostopenjskega, ki je Milana Luko Grabarja oprostilo vseh obtožb, so višji sodniki potegnili zastor čez več kot sedem let star požar, ki je uničil domovanje celjskih kajakašev in kanuistov. Dogodek je tistega poletja močno odmeval po Celju in okolici, potem pa so nanj hitro vsi pozabili. Policisti so takrat prijeli tri osumljence. Poleg Grabarja še Daliborja Jozića in Kristjana Hribarja Lavdo. Oba sta krivdo na predobravnavnem naroku priznala. Dva iz trojice obtoženih sta nekdanja člana Kajak kanu kluba Nivo Celje.

Špica se je znašla v plamenih v noči na 2. junij 2007. Ogenj je pogoltnil vse, kar so prizadevni športni delavci ob Savinji ustvarili skozi desetletja. Klub je ostal brez možnosti za delo, bili so tako rekoč brezdomci. S podporo klubov iz vse države so čez nekaj časa pridobili vsaj najnujnejše gmotne potrebščine, z angažiranjem lokalne skupnosti in širšega družbenega okolja so predvsem z donacijami počasi zbrali toliko, da so pred tremi leti lahko že slovesno odprli nov, sodoben veslaški vadbeni center, ki ga uporabljajo tudi za organizacijo kulturnih in zabavnih prireditev ter raznih priložnostnih dogodkov.

Primer požiga Špice se je po sodišču tako dolgo vlekel predvsem zato, ker ni bilo mogoče ugotoviti neposredne povezave med vlomom in požarom. Po prvi različici je trojica najprej vlomila v objekt in odnesla, kar je bilo vrednega, potem pa – da bi zabrisala sledi – še zanetila ogenj. Policija je rdečega petelina nato pripisala napaki na električni napeljavi dotrajanega lesenega poslopja. Niti na sojenju se izvedenec za požare ni mogel z gotovostjo opredeliti, ali je čolnarna zgorela zaradi podtaknjenega ognja oziroma električne napeljave. Grabarja so v tem delu zato oprostili, že prej pa je priznal vlom in nošenje orožja ter se pogodil za pogojno kazen.

Grabarjev zagovornik Marjan Feguš je prepričan, da bi tožilstvo iz primera lahko iztržilo precej več, če bi se obtožba namesto požiga opirala na splošno nevarnost. »Sodišče se je oprlo na dejstvo, da ni zaključenega kroga dokazov, ki bi privedli do tega, da je zakuril Grabar. Elementi niso šli skupaj na način, ki je prikazan v obtožbi. Res je, da je gmotna škoda izrazito visoka, vendar povezave med vlomom in ognjem ni.« Feguš se je obregnil tudi ob nenavadno visoko ovrednotenje zgorele čolnarne. »To so zmedene in pretirane ocene, ki so daleč od realnosti. V osnovi je bil objekt gradbena baraka, stara 50 let, vrednotili pa so jo kot stanovanjsko hišo.«

Vodstvo KK Nivo Celje ob našem klicu še ni bilo seznanjeno z odločitvijo višjih sodnikov. Predsednik Dušan Konda je bil sprva izjemno ogorčen in ni našel lepe besede za slovensko pravosodje. A ko so v klubu vse skupaj malo premislili in se pogovorili, so se odločili, da še ne bodo dajali izjav, temveč bodo počakali na uradno sporočilo in se po pogovoru z državno tožilko Simono Razgoršek Kuzman odločili o nadaljnjih korakih. 

Deli s prijatelji