SPUST

Čoln zadel ob potopljeno drevo in se prelomil, Igor pa izginil

Objavljeno 07. junij 2014 22.21 | Posodobljeno 07. junij 2014 22.21 | Piše: Oste Bakal

Devet Prekmurcev se je odpravilo na tridnevni spust s čolnom do Podravine.

Igor Rous.

PETIŠOVCI – Običajno tiha in mirna je lahko pomurska lepotica, 444 kilometrov dolga reka Mura, tudi nevarna, kar zahrbtna. Takšna se je pokazala prav na prvi junijski četrtek: zgodaj popoldne se je pri kraju Novakovec v Medžimurski županiji, skoraj že ob meji s Slovenijo, prevrnil čoln, na katerem je bilo devet potnikov iz Beltincev in okolice. Po prvotnem poročanju hrvaških medijev in tamkajšnje policije so bili menda na raftu, različno so poročali tudi o številu izletnikov, vedno pa se je poudarjalo, da je eden, 51-letni Igor Rous, izginil v vodi.

Na tridnevni spust

»Policisti so z zbiranjem obvestil ugotovili, da so državljani Slovenije med plovbo po reki Muri pred brodom Novakovec s spodnjim delom čolna zadeli v potopljeno drevo, ki ni bilo vidno s površja reke oziroma čolna. Čoln je zato na sprednjem delu dvignilo, v zadnjem pa zalilo z vodo tako, da se je prelomil na polovico. Osem državljanov Slovenije se je iz reke Mure rešilo, eden pa je pogrešan. Iskalna akcija pogrešanega 51-letnika se nadaljuje,« je povedala tiskovna predstavnica PU Murska Sobota Suzana Rauš.

Potapljači in gasilci iz Čakovca ter varnostni organi iz obeh držav so obsežno akcijo začeli kmalu po tragediji, neuspešno iskanje v četrtek zvečer zaradi teme prekinili in nadaljevali spet včeraj. Žal je tudi svojcem in prijateljem jasno, da je vse manj, če sploh kaj možnosti in upanja, da bi Igorja Rousa, očeta dvojčkov – sin je študent v Zagrebu, hčerka pa v Ljubljani – našli živega. Znani in spoštovani podjetnik iz Beltincev, lastnik družbe Rous, računovodski in finančni inženiring, d. o. o, je med drugim član posebnega društva, ki pogosto pripravlja takšne in drugačne dogodke in prireditve, od kolesarjenja do spustov s čolni. Tokrat so se menda odločili za tridnevni spust po Muri. V čolnu naj bi bili sicer tudi zelo izkušeni ljudje in poznavalci reke. Kakor koli že, skupina prijateljev, ki se na tovrstne spuste odpravlja že več let zapored, je za pot izbrala aluminijast čoln, büjraške šefe, tradicionalno plovilo na Muri, ki je primerno le, ko je ta plitva in mirna. Po podatkih hrvaške policije je menda posadka čolna hotela pripluti vse do Podravine. Najprej bi se spustili do izliva Mure v Dravo pri Legradu in plovbo nadaljevali do Donjega Miholjca.

»Vsi udeleženci spusta so bili v šoku. Nihče ni vedel, ali se je njihov prijatelj utopil ali mu je uspelo priplavati do brežine. Mura je globoka in nevarna, polna vrtincev,« je povedal eden od domačinov, ki so se zbrali pri brodu v Novakovcu. Med prisotnimi, predvsem ljudmi na čolnu, je bilo slišati, da naj bi opazili pogrešanega takoj po tistem, ko se je plovilo prelomilo. Držal naj bi se za vejo, a ker so vsi bili v šoku in so najprej reševali vsak sebe, mu v tistem trenutku nikomur ni uspelo pomagati. Pozneje pa je bilo prepozno. Domačini so tudi opozorili, da je reka Mura na tem mestu precej globoka in polna pasti.

Zaradi medijskega poročanja o domnevno izkušenih raftarjih se je oglasil tudi Uroš Lovrenčič, predsednik Rafting zveze Slovenije, ki je pojasnil, da udeležencev ne pozna, zato dvomi, da so izkušeni raftarji. Poudaril je tudi, da se niso peljali z raftom, temveč z aluminijastim čolnom, ti pa so »smrtno nevarna plovila za tekoče vode«. 

Deli s prijatelji