DRASTIČNO

Čez cesto pri rdeči, na koncu 840 € kazni

Objavljeno 30. november 2013 11.32 | Posodobljeno 30. november 2013 11.36 | Piše: Aleksander Brudar

Večerni sprehod z ženo je 73-letnega Ivana Mastnaka iz Ljubljane drago stal.

Mastnak je razočaran nad ravnanjem policista. Foto: Igor Mali

LJUBLJANA – Čeprav se policisti, vsaj na načelni ravni, trudijo državljane prepričati, da delujejo v njihovo korist in da jih kaznujejo res samo za prekrške, ki jih storijo, se v nekaterih primerih postavlja vprašanje, ali so izrečene kazni v celoti upravičene. Na nas se je namreč obrnil 73-letni Ivan Mastnak iz Ljubljane, ki se je 2. oktobra letos nekaj minut pred deveto uro zvečer z ženo odpravljal peš proti svojemu domu. Ker se jima na križišču Resljeve in Slomškove ulice na prehodu za pešce ni ljubilo čakati na zeleno luč, sta nato imela bližnje srečanje s policisti. »Nič ni bilo prometa, pogledal sem levo in desno in ni bilo nobenega avtomobila. Rdeča kar ni hotela na zeleno in potem sva šla čez,« pripoveduje Mastnak, ki še danes ne more verjeti, kaj se mu je nato zgodilo. Policista sta ju namreč podučila, da sta storila prekršek, in zahtevala, da jima izročita osebno izkaznico. »Policist je hotel osebno, ki pa je nisem imel s seboj. Zato sem mu povedal svoje ime in priimek in dodal, da če je kaj takega, da naj mi to pošlje na moj domači naslov. Poleg tega sem ga tudi vprašal, kako mu je ime, saj ga nisem dobro razumel,« nadaljuje Mastnak, ki je nato šel naprej, žena pa je čakala, da ji policista vrneta osebno izkaznico in plačilni nalog s kaznijo zaradi prečkanja ceste pri rdeči luči v višini 40 evrov. Od daleč jo je na glas spraševal, kaj še čaka, češ da gresta domov. »Prav gotovo je, da nisem vpil. Ne drži, da sem ga žalil, saj se z njim niti pogovarjal nisem. Samo rekel sem, naj raje lovi tiste, ki kaj kradejo,« zatrjuje in dodaja, da je starejši policist svojemu mlajšemu kolegu nato rekel, da morata »preštudirati, kako ga bova kaznovala, da se bo on za zmeraj zapomnil, kdaj je šel čez rdečo luč«, in je to skonstruiral pod številko 3 in 4.

Prepiral naj bi se

S policije je namreč par dni pozneje dobil pošto, v kateri ga je čakal plačilni nalog v skupnem znesku 841,12 evra. S prvima dvema postavkama na plačilnem nalogu se je strinjal, saj še danes priznava, da je storil prekršek, ker je šel čez prehod za pešce pri rdeči luči (40 evrov kazni) in ker ni imel osebne izkaznice (50 evrov kazni). Nikakor pa se ne strinja s tem, da je v tretji in četrti točki plačilnega naloga kršil zakon o varstvu javnega reda in miru. Policista sta ga namreč s 417,29 evra kaznovala, ker se je prepiral in se nedostojno vedel do uradne osebe in ker na kraju prekrška ni upošteval odrejenega zakonitega ukrepa ali odredbe uradne osebe (333,83 evra). »Sem mislil, da bi na Viranta (notranjega ministra Gregorja Viranta, op. a.) napisal, da bi njega lahko policija nagradila, ker je res skupaj skonstruiral nemogoče paragrafe,« se na policista jezi Ivan, ki se je nato že pritožil na policijo in zdaj čaka, da bo stvar v roke vzelo sodišče. Čeprav so mu na policiji rekli, da v večini primerov na sodišču najbolj velja predvsem beseda policista in da bo na koncu moral plačati celotno kazen s sodnimi stroški vred, še vedno upa, da bodo vsaj na sodišču ugotovili, da je takšna kazen pretirana. Kot težji srčni bolnik, ki je bil že štirikrat operiran, pravi, da ga zadeva zelo obremenjuje in da se ponoči večkrat zbuja. Njegova žena pa ob vsem tem samo zamahne z roko in poudari, da je svojo kazen že odplačala in da se s policijo nima smisla bosti, saj na koncu, ker imajo policisti vedno prav, ta kratko potegnejo državljani.

Vsak se lahko pritoži

Ker ima zgodba vedno dve plati, smo se seveda obrnili tudi na policijo, kjer so nam povedali, da so policisti v tem primeru ugotovili tako kršitve s področja cestnoprometnih predpisov kot tudi kršitve, povezane z zakonom o varstvu javnega reda in miru. Na PU Ljubljana so pri tem poudarili, da lahko vsak, ki se ne strinja z ugotovitvijo policista, uporabi vsa razpoložljiva pravna sredstva ali poda pritožbo na delo policistov, če meni, da so mu bile kršene človekove pravice. V primeru nestrinjanja z izrečenimi globami pa je omogočeno tudi sodno varstvo, pri čemer sodišče še enkrat pretehta, ali je bila izrečena kazen upravičena. »Zaradi morebitnih nadaljnjih postopkov konkretnih primerov ne moremo komentirati,« dodajajo.

Državljani morajo očitno mnenje o globah zadržati zase, sicer lahko za kazen ostanejo brez mesečnih dohodkov, tako kot je bil upokojeni Ivan ob celo penzijo.

 

Deli s prijatelji