SODBA V NEDOGLED?

Čeprav varnostnik, 
je delal na višini

Objavljeno 27. junij 2012 11.58 | Posodobljeno 27. junij 2012 11.58 | Piše: Jure Predanič

Po skoraj šestih letih še ni končano sojenje za smrt delavca.

ŠMARTNO PRI LITIJI – Že davnega 6. oktobra 2005 se je pri montaži protipožarnega alarmnega sistema v skladišču podjetja Omahen transport zgodila tragična delovna nesreča. V njej je ugasnilo življenje Andreja Drakslerja, ki je za seboj pustil partnerico in majhnega otroka. Sina edinca je v nesreči izgubil Franc Draksler, ki se od tedaj udeležuje sojenja tistim, ki so po mnenju tožilstva kazensko odgovorni za njegovo smrt. In čeprav je pred tremi leti dočakal njihovo pogojno obsodbo, se zgodba začenja znova, saj so jim na ljubljanskem okrožnem sodišču te dni začeli soditi znova.

Andrej Omahen je povzročil smrt iz malomarnosti, Boštjan Omahen in Tadej Logar pa sta ogrozila varnost pri delu Andreja Drakslerja, je takrat v obtožnici zapisalo tožilstvo. Opisalo je, kako se je usodnega dne zgodila nesreča. Andrej je kot upravljavec viličarja zadel premični gradbeni oder, na katerem je bil delavec podjetja Sinet iz Hrastnika Andrej Draksler. Ta je izgubil ravnotežje in padel v globino. Rane, ki jih je dobil, so bile tako hude, da mu v bolnišnici niso mogli več pomagati in je tam po enajstih dneh umrl. Boštjan Omahen kot direktor podjetja Omahen transport, kjer so izvajali montažna dela, po mnenju tožilstva ni zagotovil ustrezne varnosti, saj je bila okolica nezavarovana, Tadej Logar, vodja tehničnega varovanja pri družbi Sinet, pa bi kot nadrejeni moral vedeti, da Andrej Draksler ni bil usposobljen za delo na višini, saj je bil v podjetju zaposlen kot varnostnik. Omahen in Logar sta se po mnenju tožilstva zavedala možnih posledic, a zaradi lahkomiselnosti temu nista posvečala pozornosti.

Le eden od trojice priznal krivdo za smrt Andreja

Tožilstvo je junija 2009 za vse tri predlagalo pogojne kazni, čemur je senat pod predsedstvom Zorice Gogala tudi sledil: Andreju Omahnu so dosodili enoletno, Tadeju Logarju dveletno in Boštjanu Omahnu šestmesečno zaporno kazen, za rešetke pa jim ne bo treba, so določili sodniki, če v preizkusni dobi ne storijo novega kaznivega dejanja. Omahnova sta se očitno sprijaznila s kaznijo, Logar pa ne, saj se je na sodbo pritožil. Višji sodniki so menili, da je bila odločitev njihovih kolegov na prvi stopnji prenagljena, med drugim niso zaslišali izvedenca s področja varnosti pri delu, zato so sodbo razveljavili.

Andrej Omahen je te dni sicer izkoristil novost v kazenskem postopku in se na predobravnavnem naroku s tožilstvom dogovoril za sporazum o priznanju krivde. Njegov zagovornik je tožilcu povedal, da že zaradi časovne oddaljenosti v zameno za priznanje krivde pričakuje nekoliko nižjo kazen od tiste, ki mu je bila že naložena. Andrej Omahen je krivdo priznal in bil še istega dne obsojen na pogojno kazen 9 mesecev s preizkusno dobo enega leta. Plačal bo stroške zagovornika, sicer pa je oproščen plačila stroškov postopka. Za Logarja, ki se o priznanju krivde sploh ni hotel pogovarjati, in Boštjana Omahna, ki se mu ni uspelo dogovoriti, pa se sojenje nadaljuje septembra.

Deli s prijatelji