ZAMUDA

Celjski kajakaši še 
čakajo na pravico

Objavljeno 05. september 2012 10.00 | Posodobljeno 04. september 2012 21.02 | Piše: Primož Škerl

Sojenje požigalcem celjske Špice so že sedemkrat preložili.

Predsednik celjskih veslačev Dušan Konda obupuje nad počasnostjo roke pravice (foto: Primož Škerl).

CELJE – Več kot šest let je že minilo od požiga Špice, znamenite čolnarne ob sotočju Savinje in Ložnice, kjer domujejo celjski kajakaši in kanuisti na divjih vodah. Čeprav je policija osumljence hitro prijela, pravici še vedno ni zadoščeno. Klub se je moral v teh letih znajti sam, če je hotel nadaljevati delo in vzgajati nove rodove. Res je, da so mu na pomoč priskočili skoraj vsi, ki so jih prosili. Lani ob tem času so slovesno odprli Veslaški center Celje, ki je zrasel na pogorišču nekdanje Špice, veslači pa so dotlej domovali v kontejnerjih.

Zdaj že lahko nemoteno trenirajo

Klub, ki ga vodi Dušan Konda, je skladno z možnostmi kljub temu zadržal položaj in ugled v slovenskem prostoru, čeprav je imel po požaru v blagajni samo 400 evrov. Lokacija na Špici je zlasti v zadnjem letu postala še bolj priljubljeno zbirališče celjskih športnikov, tja pogosto zahajajo sprehajalci ob Savinji, na pota stare slave se počasi vračajo tudi prireditve, saj so tod organizirali najbolj odmevne koncerte na prostem.

Sedemkrat prestavljeno

Roka pravice pa ne sledi dogodkom na Špici: obtožnico so vložili zelo pozno, sojenje Kristjanu Hribarju, Milanu Luki Grabarju in Daliborju Joziću, ki se zagovarjajo za vlom in požig objekta, so kar sedemkrat prestavili. Preden so sedli na zatožno klop, je minilo pet let in pol. Konda je nejevoljen, saj težko razume, zakaj sodni mlini meljejo tako počasi. »Na junijskem predobravnavnem naroku so trojici dodali še dva obtožena, ki z našo zadevo nimata zveze, bo pa postopek zato še bolj zapleten. Čeprav so se obtoženi menda pripravljeni pogoditi o priznanju krivde, imam občutek, da ne bodo nič priznali in se z nami ne bodo pogajali.« Klub je leta 2008 vložil kazensko ovadbo zoper neznanega storilca ter na sodišče naslovil za 30.000 evrov vreden premoženjskopravni zahtevek.

Pričakujejo vsaj 35 tisočakov

»Letos so me spomnili, naj vložim še zahtevek za povrnitev izpada dejavnosti, česar se sam ne bi domislil. Navsezadnje je bil stari objekt tudi gostinskega značaja,« pravi Konda. Izkupiček so namenili klubski dejavnosti. Okrepljeni finančni zahtevek je prav tako lahko še stvar pogajanj, a predsednik kluba sporoča, da od požigalcev in vlomilcev pričakujejo vsaj 35 tisočakov. »Na odgovor njihovih odvetnikov še čakamo, bomo videli, kaj bodo dejali 17. septembra, ko bodo spet prišli na sodišče.« Špica je tudi eno od osrednjih prvomajskih prizorišč na Celjskem; prav tam naj bi se nekateri od obtoženih porogljivo hvalili, kako so kajakašem zrihtali novo čolnarno.

»Glede na vse, kar smo preživljali ob požigu in pozneje, ko smo se borili za nov objekt, manjka samo še to, da ugotovijo, da je Špica zgorela zaradi samovžiga.« Konda je zadovoljen s pojasnili tožilstva, da glavnemu obtoženemu grozi najmanj pet let zapora, saj ima na vesti še druga kazniva dejanja, mogoč je tudi izrek pogojne obsodbe (okoli deset let), za požig Špice pa bi mu lahko naložili kvečjemu dve leti. Takšni so naši zakoni. »Kar se mene tiče, jim ni treba v zapor, gre nam samo za pravično sodbo in pravično odškodnino. Ljudje v Celju vedo, kdo nam je zažgal objekt in v kakšnem stanju je bil zato naš klub,« sklene Konda.

Dva dobrodelna koncerta

Za obnovo Špice (v njej je zgorelo tudi okoli sto tekmovalnih čolnov) so še istega leta pripravili dva dobrodelna koncerta. Veslaški center so začeli obnavljati jeseni 2008 in ga namenu predali 7. septembra lani. Objekt dopolnjuje športno, turistično, rekreativno, kulturno, izletniško in gostinsko ponudbo mesta, ko bo dokončno urejena regulacija Savinje, pa bodo celjski veslaški delavci postavili še progo, ki bo primerljiva s Tacnom, saj si v prihodnjih letih želijo pridobiti pravico do organizacije mladinskega evropskega prvenstva.

Deli s prijatelji