NEODGOVORNO

Celjana pustila psa v kombiju, zaradi vročine poginil

Objavljeno 29. julij 2013 13.30 | Posodobljeno 29. julij 2013 13.32 | Piše: STA, Ma. F.

Vročinski val v zadnjih dneh je za domače živali, ki ne morejo poskrbeti zase, še toliko nevarnejši, kar dokazuje tudi izolski primer.

Fotografija je simbolična.

IZOLA – Policija je v soboto v Izoli obravnavala pogin psa, ki sta ga lastnika iz Celja pustila zaprtega v kombiju. Policija zbira podatke v zvezi s sumom storitve kaznivega dejanja mučenja živali, za kar je zagrožena zaporna kazen do enega leta. Kdor opazi primer mučenja živali, naj sicer pokliče veterinarsko inšpekcijo ali policijo.

Vročinski val v zadnjih dneh je za domače živali, ki ne morejo poskrbeti zase, še toliko nevarnejši, kar dokazuje tudi izolski primer. V soboto nekaj pred poldnevom je občinski inšpektor opazil parkiran kombi, v katerem je bil zaprt pes, zaradi česar je tudi poginil.

Kmalu po prihodu policistov sta do vozila pristopila tudi lastnika psa, zakonca iz Celja, stara 52 in 44 let. Kot so zapisali pri koprski policijski upravi, zdaj sledi zbiranje obvestil glede suma storitve kaznivega dejanja mučenja živali.

Primerno poskrbite za živali

V vročem vremenu ne pozabite na skrb za živali, opozarjajo v društvih za zaščito živali. Visoke temperature lahko prinesejo marsikatero nevšečnost, zato poskrbite, da bodo razmere za živali prijetne in ne težavne ali celo usodne. Živali vedno nudite hladno vodo, dovolj gibanja, najboljše zjutraj in zvečer, možnost za počitek v senci in za osvežitev, kot je kopanje.

Če opazite mučenje živali, na portalu Pes moj prijatelj svetujejo, naj se najprej osebno opozorijo lastniki. Ob tem navajajo različne primere: če živali živijo v neprimernih bivalnih razmerah, nimajo dovolj hrane ali vode, so (zlasti poleti) na soncu in nimajo zagotovljene sence, če lastniki ne poskrbijo zanje ter če so bolne, zaprte ali priklenjene na osamljenih območjih ali zapuščenih njivah itd.

Kam se obrniti, če ni odziva lastnikov?

Če ni odziva, pa se je treba nemudoma obrniti na veterinarsko inšpekcijo oziroma pristojni urad veterinarske uprave v svoji regiji. Inšpekcija je dolžna preveriti vsako prijavo, ki jo prejme. Obvestiti je mogoče tudi lokalno društvo za zaščito živali, ki sicer pri izvajanju zakona nima večjih pooblastil, lahko pa pomaga pri pripravi prijave. Pomembno je vedeti, da inšpekcija, društvo in policija zagotavljajo anonimnost tistemu, ki poda prijavo.

Za nujne primere, ko bi žival do naslednjega dne lahko poginila, je 24 ur na dan pristojen eden od dežurnih veterinarskih inšpektorjev. Kontakte je moč dobiti na centru za obveščanje na številki 112. V primeru, ko je žival v smrtni nevarnosti, je po zakonu dolžna posredovati policija.

Imeti žival je odgovornost

Imeti psa ali katero koli drugo domačo žival je odgovornost, ki bi se je moral vsak lastnik zavedati, preden se odloči, da jo pripelje domov. Ko enkrat postanemo lastniki, je treba veliko discipline, saj domače živali potrebujejo redno oskrbo. Vse prevečkrat smo priča zanemarjanju živali. V tem primeru je boljše, da jih nimajo, saj jim s tem omogočijo, da najdejo primernejšega lastnika. 

Deli s prijatelji