O POKOJNI ARINI

»Če bi želeli ugotoviti dejstva, bi bilo treba izkopati truplo«

Objavljeno 23. junij 2017 15.28 | Posodobljeno 23. junij 2017 15.28 | Piše: STA, A. L.

Sodni izvedenec medicinske stroke v nasprotju z lečečimi zdravniki meni, da deklica predhodno ni utrpela zloma reber.

KRANJ – Na današnjem nadaljevanju sojenja Sandi Alibabić in Mirzanu Jakupiju za smrt dveletne deklice julija lani je sodnica prebrala dopolnjeno mnenje sodnega izvedenca medicinske stroke, ki v nasprotju z lečečimi zdravniki meni, da deklica predhodno ni utrpela zloma reber. Tožilka je zaradi različnih mnenj predlagala postavitev novega izvedenca.

Zdravnika ljubljanskega kliničnega centra sta 2. julija ob pregledu posnetka pljuč deklice opazila star zlom dveh reber. Posnetek si je zdaj ogledal tudi sodni izvedenec medicinske stroke Anton Lah, ki nasprotno meni, da rebri nista bili zlomljeni. Že prej pa je v izvedeniškem mnenju ugotovil vrsto drugih poškodb, ki so jih našli po dekličini smrti in naj bi bile posledica udarcev.

Še en izvedenec?

Zaradi različnih mnenj o zlomu reber je tožilka Tina Lesar sodišču predlagala, naj postavi novega izvedenca oziroma kar komisijo medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. Obramba pa temu predlogu, o katerem sodnica Milena Turuk danes še ni odločala, nasprotuje.

Jakupijev zagovornik Damijan Pavlin je ocenil, da so ugotovitve Laha prepričljive, zagovornica Alibabićeve Darja Roblek pa je dejala, da gre le za različna mnenja in ugibanja. Če bi želeli ugotoviti dejstva, bi bila potrebna ekshumacija in ponovni pregled trupla, je poudarila.

Po prvem hematomu še drugi

Lah je v dopolnjenem mnenju dodatno pojasnil tudi, kakšne posledice je za deklico imel hematom možganov. Kot je zapisal, je deklica najprej utrpela akutni subduralni hematom, ki se je v približno enem mesecu spremenil v kroničnega, nato pa je prišlo do drugega akutnega hematoma. Deklica je nato zaradi poškodb glave umrla.

Kakšno je bilo zdravstveno stanje deklice in kakšne simptome je po prvem akutnem hematomu imela deklica, Lah ni mogel natančno določiti, saj je to odvisno od obsega možganske okvare. Običajno pa je, da po taki poškodbi nastopijo motnja zavesti, zaspanost, oteženo komuniciranje pa tudi gibalne motnje.

Stranke v postopku so v preteklih dneh poleg dopolnjenega mnenja izvedenca medicinske stroke prejele še izvedensko mnenje psihiatra, izdelanega za Alibabićevo. Njena zagovornica ima za izvedenca dodatna vprašanja, zato naj bi bilo mnenje, ki ga danes niso prebrali, v prihodnje še dopolnjeno. Naknadno bo morda predlagano tudi neposredno zaslišanje izvedenca.

Ogleda stanovanja ne bo

Sodnica se je danes odločila, da zavrne predlog obrambe o ogledu stanovanja, v katerem sta bivala obtožena z deklico. Stanovanje, ki so ga imeli v najemu, namreč ni več tako, kot je bilo pred enim letom in njegov ogled ne bi prinesel nobenih relevantnih podatkov, je ocenila sodnica. Ob tem je dodala, da bi bil ogled, ki se ga je želel udeležiti tudi Jakupi, poleg tega še varnostno problematičen.

Strožji varnostni ukrepi

Na kranjskem okrožnem sodišču ob sojenju mami in očimu pokojne deklice še vedno veljajo strožji varnostni ukrepi. Del sojenja pa zaradi zaščite drugih otrok obeh obtoženih poteka za zaprtimi vrati. Tako sta danes v odsotnosti javnosti potekala pregled še nekaterih listinskih dokazov in branje izpovedb. Sojenje se bo nadaljevalo 12. julija.

Tožilstvo obtoženima očita zanemarjanje mladoletnega otroka in surovo ravnanje ter več kaznivih dejanj povzročitve telesnih poškodb različnih kategorij, med drugim posebno hude telesne poškodbe, ki je vodila v smrt deklice. Oba sta krivdo zanikala.

Deli s prijatelji