OBSOJEN

Casiraghiju za pljunke in kletvice še dodatni 2 leti

Objavljeno 23. avgust 2014 22.40 | Posodobljeno 23. avgust 2014 22.42 | Piše: Mitja Felc

Prvi zdrahar slovenskih sodišč Hinko Krejačič alias Stephen Casiraghi spet obsojen.

Ob zadnjem sodnem procesu je prišel na sodišče povsem zgledno urejen. Foto: Ljubo Vukelič

LJUBLJANA – Zadnje čase je zaradi odmevnih sodnih postopkov slišati kar nekaj krepkih na račun dela slovenskih sodišč. Negodovanju in očitkom o inkvizicijskem sojenju se je včeraj pridružil še razvpiti slovenski zapornik Stephen Casiraghi. O zlorabljanju kazenskega prava in lovu na čarovnice je govoril že med zaslišanjem prič in pozneje med svojim zagovorom. Ker pa ga med razglasitvijo včerajšnje sodbe, ko si je že tako dolgotrajno življenje za zapahi podaljšal še za dve leti, ni bilo v razpravni dvorani, ni jasno, kako je prenesel novo pravosodno klofuto.

Opljuvani predsednik senata

Znameniti obsojenec Casiraghi si je zadnjo sankcijo prislužil, ker mu je po obsodilni sodbi 19. aprila 2011 počil film. Zaradi poskusa napada na paznika oziroma poskusa preprečitve uradnega dejanja uradni osebi, kot se uradno glasi kaznivo dejanje, je bil takrat obsojen na leto dni in dva meseca zapora. Vse je že kazalo, da bo pokončno prenesel odločitev sodišča, saj je sodbi prisluhnil brez besed, potem pa izbruhnil. Za kar si je torej včeraj prislužil še dodatni dve leti...

Proti predsedniku senata Andreju Baragi in porotnikom so leteli pljunki, izustil pa je kar nekaj sočnih besed, ki niso primerne za te vrstice. Ob takem razburjenju bi bilo skoraj nemogoče pričakovati, da se bo pokoril ukazom paznikov, a so ti vseeno lepo po pravilih šli od lepih, a ostrih besed k surovim prijemom. Izvlekli so ga iz razpravne dvorane, s kričanjem, žaljenjem in pljuvanjem pa je nadaljeval še na hodniku sodišča in pozneje na parkirišču.

Primerno davljenje

Vseh pet zaslišanih pravosodnih policistov je potrdilo, da se je Casiraghi omenjenega dne še kako neprimerno vedel, poleg pljuvanja in zmerjanja pa so jim v spominu ostale predvsem grožnje Mihi Natku oziroma M. Natku, kot ga je zaradi zapisa imena na službenem oblačilu omenjal obtoženi. Že ob začetku zaslišanja, ko je spregovoril Miha Natek, se Casiraghi ni zadržal in priči večkrat vskočil v besedo, da je lažnivec. Ko je zaslišani opisoval dogodke in pojasnil, da mu je večkrat izustil, tako na sodišču v Ljubljani kot pozneje ob prihodih v mariborske zapore, da ga bo ubil in da je svinja pazniška, se obtoženi ni mogel zadržati. »Če pa si!« je izbruhnil brez dlake na jeziku.

Če strnemo, je pravosodni policist povedal, da so kmalu po izreku obsodilne sodbe proti senatu leteli pljunki, na ukaze mož postave pa se ni odzval. Ker ni šlo drugače, so ga trdo prijeli in pospremili iz razpravne dvorane, neprimerno in nasilno vedenje do policistov pa je nadaljeval na hodniku sodišča. »Na dvorišču je želel z lisicami udariti po nekem parkiranem vozilu, kar sem preprečil,« je pojasnil in potrdil, da je uporabil prisilni ukrep davljenja, saj so besede naletele na gluha ušesa.

Ker ima Casiraghi že kar nekaj izkušenj s pravom, vendar ne zaradi te vrste šolanja, je pričo poučil, da jim zakon o izvrševanju kazenskih sankcij nalaga, da morajo uporabiti najmilejši ukrep, kar pa po njegovi oceni davljenje sigurno ni. Vendar so zaslišani pazniki pojasnili, da je to povsem običajni prijem, da se zagotovi poslušnost oziroma varnost. Posebej je to pojasnil eden od zaslišanih, ki je za davljenje povedal, da je to milejši ukrep od udarcev ali meta, kjer lahko nastanejo celo poškodbe. »Za uporabo prisilnih ukrepov imamo redna usposabljanja, davljenje pa nima nobenih resnih posledic, prav tako ni nevarno.«

Zanj je to ulična govorica...

Vprašanja obtoženega so se vrtela predvsem okoli uporabe – po njegovem prepričanju – pretiranih prisilnih sredstev, za grožnje s smrtjo pa je dejal, da če je to izrečeno na splošno, je to pač sleng, ulična govorica. »Vi na to (sodišče, op. p.) gledate pravniško, v Sloveniji pa to uporabljamo za ulično govorico. To je tako kot v Ameriki, so celo pesmi ubil bom prasca,« se je branil.

Za nasmeške v sodni dvorani je poskrbel ob zaslišanju pravosodnega policista Gregorja Gričnika, ko je za domnevne grožnje s smrtjo njegovemu sodelavcu najprej dejal, da je verjetno izgovarjal besedo mnateg, s čimer je dal vedeti, da naj ne bi mislil paznika Natka. Sklenil pa je, da, ko so prišli v Maribor, paznikov itak ni razumel zaradi govorice. »Kot da so iz Rusije,« je opisal. Na vprašanje predsednice senata, kaj naj bi potem mnateg pomenilo, pa obtoženi ni imel pripravljenega odgovora.

Če je bilo med zaslišanjem prič Casiraghijevo vedenje, razen na začetku, v nadaljevanju povsem zgledno, je vzkipel, ko je sodnica pri prebiranju sodnega spisa naletela na dolg seznam njegovih grehov iz preteklosti. Tarnal je, da to za ta postopek nima nobene zveze, in sodišču očital zlorabo kazenskega prava. Kmalu je razpravno dvorano ob spremstvu pravosodnih policistov zapustil, ob izhodu pa bruhnil še nekaj žaljivk.

Nasilje, posilstvo, poškodovanje tuje stvari, prikrivanje, huda in lahka telesna poškodba, protipravni odvzem prostosti, spolno nasilje, preprečitev uradnega dejanja ali maščevanja uradni osebi, je nekaj kaznivih dejanj, za katera je bil pravnomočno že obsojen. Nad pravosodjem bo gotovo še bentil, saj ima odprtih še nekaj kazenskih postopkov...

Prišel v adamovem kostumu

Kje je meja izigravanja in norčevanja, bi se človek včasih vprašal, ko je Stephen Casiraghi, čigar pravo ime je sicer Hinko Krejačič, zaradi očitkov o napadu na pravosodnega policista pred časom v hram pravice prikorakal povsem nag (na fotografiji), ovit je bil le v rjuho, na nogah pa so prav bleščali roza kroksi. Popisan je bil z rdečim flomastrom. Slovenija pa je napisal z narobe obrnjeno črko j, kar daje slutiti, da se je ob ličenju gledal v ogledalo. A je vsaj glede obleke v nadaljevanju dokazal, da zna biti povsem zgleden državljan, saj je belo rjuho zamenjal za črno obleko. 

Deli s prijatelji