NE SPRIJAZNI SE

Branko Maček še na ustavno sodišče

Objavljeno 10. april 2015 21.48 | Posodobljeno 10. april 2015 21.51 | Piše: Primož Škerl

Sedem let in štiri mesece za smrt treh mladih je za krivca in njegovega odvetnika očitno preveč.

Petrov oče Alojz Kračun (ob odvetniku Franciju Matozu). Foto Dejan Javornik

CELJE – O Branku Mačku, nespametnem vozniku z Brega pri Polzeli, ki je 2. oktobra 2009 v jutranjih urah pijan kot čep vozil po napačni strani avtoceste in v prometni nesreči pri Arji vasi ubil tri mlade Celjane, bodo kmalu razpravljali tudi ustavni sodniki. Tako napoveduje njegov zagovornik Damir Ivančič. Dvainpetdesetletniku je vrhovno sodišče pred kratkim namreč zavrnilo njegovo zahtevo za varstvo zakonitosti. To pomeni, da bo za rešetkami ostal sedem let in štiri mesece, kolikor mu je celjska kazenska sodnica Marjana Topolovec Dolinšek junija lani odmerila v ponovljenem procesu, sankcijo je pozneje potrdilo tudi višje sodišče.

Kakor je znano, so Mačku v ponovljenem procesu sodili za povzročitev hude prometne nesreče. Krivdo je na predobravnavnem naroku tudi priznal, dogodek obžaloval in se staršem pokojnih Petra Kračuna, Nataše Godec in Tjaše Koštomaj pisno opravičil. A vse to je bilo po mnenju tožilca Ivana Žaberla takrat že brezpredmetno, brez prave teže, saj da obtoženi tako ali tako ni imel drugih možnosti in da se v vsem tem času ni vedel kot skesanec. Pa tudi dejstev, da je povzročitelj kar za štirikrat prekoračil zakonsko dovoljeno mejo opitosti, da nima odnosa do alkohola, da je bil povsem nesposoben za vožnjo, da je imel spominske luknje, tožilec ni prezrl. Zato je vztrajal pri najvišji možni kazni v okviru milejšega obtožbenega člena, s čimer pa se ni strinjal Ivančič. Še danes vztraja, da bi že zaradi priznanja krivde, pogajanja s tožilstvom in obžalovanja moral imeti več bonusa pri tožilcu in sodnikih.

»Zakone pišemo ljudje«

Ivančič je računal na šestletno zaporno kazen, svoj prav bo zdaj uveljavljal pri ustavnih sodnikih. »Ustavno sodišče je instanca v državi, ki varuje človekove pravice tudi glede sojenja in pravičnih odločitev pri odmeri kazenskih sankcij. Obstaja navodilo generalnega državnega tožilstva, ki je zavezujoče in ga sodišča morajo spoštovati. Pri nas tega niso pravilno uporabili, vrhovno sodišče je to tezo zavrnilo in dejalo, da niso zavezani k navodilom generalnega tožilstva. Po mojem to ne drži, pravila morajo veljati povsod. Pravijo, da je odločitev primerna, in se sklicujejo na sodno prakso, vendar ne povedo, kakšna je ta. Dejansko je ni, saj takšnih primerov pri nas ni bilo,« pove Ivančič in se že ozira proti ustavnim sodnikom. Časa ima sicer do sredine maja.

Alojz Kračun, oče v nesreči umrlega voznika Petra, na drugi strani opozarja, da se Branko Maček do zdaj še sploh ni zavedel, kaj je storil. »To je osnovni moto vsega. Če bi že na začetku lepo priznal krivdo, bi bila pot lažja, vse bi teklo in se končalo bolj normalno, zanj in za nas, svojce. Če sprejmeš napako, se sčasoma pomiriš in greš naprej. Razumem, da so zagovorniki teh storilcev profesionalci, saj to smo v življenju ne nazadnje vsi, toda v vsakem poklicu bi morala prevladovati moralna drža. Ena od nekdanjih ministric je dejala, da ni vsaka svinjarija protizakonita. To so v nebo vpijoče besede, kajti vedeti moramo, da zakone pišemo ljudje, torej smo to svinjarijo naredili mi. Manjka nam tovrstne odgovornosti. Poglejte, nekdo po šestih letih še kar vztraja, da ni ničesar narobe storil. Sploh ni pomembno, ali je to po zakonu ali ne. Največji greh zame niso sodniki, temveč odvetniki, ki svoje napake že dvajset let popravljajo na žrtvah.«

Je Mačkov primer koga spametoval?

Spomnimo, da so brezvestnemu vozniku Mačku, ki je na dan tragedije izdatno proslavljal ločitev od žene, sprva naložili deset let ječe. Takrat se je še zagovarjal zaradi predrzne vožnje. Nato so obtožbeni člen po navodilih »od zgoraj« morali omiliti, za nekaj tednov je Polzeljan lahko celo zapustil zapor na Dobu. A vozniki še vedno počenjajo neumnosti. Skoraj ne mine mesec, da ne bi na avtocesti kdo zapeljal v napačno smer – na Celjskem se je to nazadnje zgodilo prejšnjo soboto na odseku med Celjem in Žalcem v neposredni bližini tragedije iz leta 2009. V petek je na Ljubljanski cesti v Celju pijani voznik audija pridrvel iz središča mesta, drzno prehiteval pred prehodom za pešce in tam treščil v naproti vozečega fiata. Audija je tik mimo pešcev, ki so se tisti hip nič hudega sluteč znašli na pločniku, nato vrglo v obcestni reklamni pano. Voznik in sovoznik sta vozilo zapustila, ga celo zaklenila in se odmajala med stanovanjske bloke. Sledila jima je občanka, ki ju je zatem tudi pokazala policistom, da so ju lahko prijeli. Na srečo se je končalo brez žrtev.

Deli s prijatelji