OZADJE

Branka umorili, ker je vedel preveč?

Objavljeno 05. september 2015 18.30 | Posodobljeno 05. september 2015 18.30 | Piše: Tanja Jakše Gazvoda

Robi in Silvo Barišič: Brata so likvidirali, ker je vedel, kako je umrl malček.

Zdenka je v torek pokopala že četrtega otroka. Foto: Tanje Jakše Gazvoda

SOVINEK PRI SEMIČU – Po nedavnem umoru, ko je pod streli iz pištole v krvi obležal 31-letni Branko Barišič, v romskem naselju Sovinek pri Semiču ni miru. Policisti so v naselju skoraj vsak dan, grožnje, požar in celo opozorilna streljanja pa se kar nadaljujejo.

»Šlo je za načrtno likvidacijo najinega brata Branka. Pa ne zaradi denarja, ampak zato, ker je preveč vedel o okoliščinah avgustovske nesreče, v kateri je umrl 15-mesečni sin Janeza Hudorovca. Takrat so njegovi sorodniki dejali, da je za volanom avtomobila sedel triletnik, a to ne drži. Kako bo tak otrok obrnil ključ in pognal avto? Sploh pa se je v tem avtu volan zaklepal,« sta svoje prepričanje razlagala brata pokojnega Branka Robi in Silvo Barišič.

Po petkovem streljanju v priporu

Po petkovem usodnem streljanju sprva ni bilo jasno, ali je res streljal 16-letnik, ki se je predal policiji. Obstajala je namreč možnost, da bi usodni strel v Brankovo telo pognal kateri od njegovih bratov, Janez ali Mladen. A očitno so možje v modrem zbrali dovolj dokazov, da je 16-letnik po zaslišanju pred preiskovalnim sodnikom ostal v priporu, njegova brata pa sta bila po policijskem pridržanju izpuščena. Nista se vrnila v Sovinek, ampak se očitno skrivata po bližnjih gozdovih. A ne sama, z njima so tudi družine, celo majhni otroci.

»V torek, ko smo pokopali Branka, so v bližini streljali. Najbrž je bilo to opozorilo nam, saj nam je Janez Hudorovac, ko so policisti po streljanju opravljali ogled umora, vklenjen v lisicah grozil, da nas bodo vse pospravili,« pove Robi Barišič in doda, da so policiste že prej obvestili, da imajo bratje Hudorovac orožje, tudi nekaj dni preden so ubili Branka. Policisti so sicer opravili hišno preiskavo, a niso našli nič.

»V sredo, po zadnjem streljanju, smo se sami lotili iskanja orožja, saj smo vedeli, kje je shranjeno, to smo povedali tudi policistom. V garaži pri hiši sem v tla zabadal tanko kovinsko palico. Kjer je bila zemlja bolj rahla, smo našli vojaško puško kalašnikovko. Ravno v tistem so se v naselje pripeljali policisti in orožje zasegli. V zemlji je bil zakopan tudi ključ avtomobila, s katerim je bil povožen 15-mesečni otrok,« je povedal Silvo in dodal, da so jih Romi iz Metlike obvestili, da se je Janez Hudorovac pri njih že zanimal za nakup orožja, a ga pri njih ni dobil. »S socialno pomočjo kupujejo orožje,« je zatrdil.

Če so torej Romi v Sovinku, ki so večinoma v sorodu, še pred dobrim mesecem živeli kolikor toliko mirno, pa je veliko napetosti v njihove odnose prinesla nesreča, ko je v začetku avgusta na gozdni poti pri Sovinku pod kolesi avtomobila umrl 15-mesečni deček, edini sin Janeza Hudorovca in njegove partnerice Romane. Ko so na ogled kraja tragičnega dogodka prišli kriminalisti, policisti, preiskovalni sodnik in tožilec, so jim Romi povedali, da je za volanom sedel triletni deček. »Šestnajstletnik, ki je osumljen, da je ubil Branka, je bil zraven, ko je pod kolesi avta umrl deček. Videl je, kdo je bil res za volanom, in to je povedal tudi najinemu bratu Branku. In Branko je o tem razlagal drugim, zato so ga ubili, da so ga utišali. A triletnik sam govori, da on tega ni naredil,« razlagata brata Barišič.

Dečkovo smrt
še preiskujejo

»Preiskava nesreče, ki se je zgodila 8. avgusta, v kateri je umrl 15-mesečni otrok, še ni končana. Policisti še zbirajo obvestila, prav tako še niso znani vsi izsledki preiskav Nacionalnega forenzičnega laboratorija. Prva zbrana obvestila in preliminarne ugotovitve ogleda potrjujejo zgodbo staršev, da se je nesreča zgodila pri otroški igri, vendar policisti in kriminalisti ne izključujejo nobene možnosti, tudi odgovornosti staršev ne. Navsezadnje pa gre za družinsko tragedijo, zato se primera lotevamo z veliko taktnosti in strpnosti,« je pojasnil Robert Perc, vodja OKC na Policijski upravi Novo mesto, in dodal, da so ob ogledu kraja dejanja zasegli avto, s katerim je bil povožen otrok. Takrat pa v vozilu ni bilo kontaktnih ključev.

Na policiji so tudi potrdili navedbe bratov Barišič, da so v četrtek zasegli avtomatsko puško in nekaj streliva zanjo, kar so poslali v nadaljnje preiskave, puško pa so odkrili pri obisku naselja zaradi prijav groženj med dvema družinama.

V Sovinku je vse več hiš praznih, v zadnjem mesecu se je iz naselja izselila tudi družina Hudorovič z 10 otroki, čeprav so imeli novo hišo. »Bratje Hudorovac so jim grozili, ker so tudi oni dvomili o tem, kako se je zgodila nesreča,« izvemo v naselju, kjer pa so kritični do dela policije, ki da se ne odziva na njihove prijave. »Hočejo, da se pobijemo med sabo,« pravita brata Barišič.

Žaljivi očitki
 za policijo,
 reševalce in gasilce

A s policije odgovarjajo: »Policija se je odzivala, se odziva in se bo odzivala na prijave kršitev in kaznivih dejanj, saj je to temelj našega poslanstva, torej varovanje življenja ljudi in njihovega premoženja.« Žal so primeri, ko se številka policije 113 (pa tudi 112) izkorišča za reševanje medsebojnih nesoglasij in sporov, tudi takrat, ko primeri niso nujni. »Nič neobičajnega ni, da prijavitelji ob prijavi stopnjujejo vsebino prijave z opisom groženj in orožja, ki ga ob prihodu policistov ni več. Z več strpnosti med prebivalci in sodelovanjem s policijo bi bilo tudi možnosti ogrožanja manj, reševanje konkretnih primerov pa hitrejše. Ob tem pozivam, da se informacije o osebah, ki imajo orožje, in o lokaciji orožja posreduje policiji. Orožje bomo zasegli, s tem pa tudi zmanjšali možnost ogrožanja,« apelira Robert Perc s Policijske uprave Novo mesto, ki se je odzval tudi na očitke, da se reševalci in policisti v petek zvečer niso upali v naselje, Brankovi sorodniki pa so prepričani, da bi lahko Branka morda celo rešili, če bi bilo posredovanje hitrejše.

Po Perčevih besedah so policisti v petek nekaj po deseti uri zvečer prejeli več klicev, da so v Sovinku nekoga ustrelili. »Streljanje v nočnem času, ne glede na lokacijo, pomeni nevarno intervencijo, v kateri policisti med drugim uporabljajo zaščitna sredstva in so ob tveganju za lastna življenja pripravljeni na najhujše. Med drugimi je naša naloga tudi zagotavljanje primernih varnih razmer za delo drugih interventnih služb. V petek so umorjenega prebivalci že sami naložili v vozilo in peljali iz naselja ter naleteli na policiste in reševalce, ki so bili na poti v naselje. Policisti so zavarovali območje, reševalci pa so takoj začeli delo, a žal ustreljenemu ni bilo več pomoči. Sodelovanje med policijo in drugimi interventnimi službami je zgledno in bo tako tudi ostalo, previdnost v potencialno ogrožujočih okoliščinah pa je vedno primerna. Če prebivalci napačno mislijo, da se reševalci niso odzvali zaradi strahu, naj se zamislijo nad lastnimi besedami in okoliščinami dogodkov, ki zahtevajo posredovanje. Besedičenje te vrste je za interventne službe (reševalce, gasilce in policiste), ki se odzivajo na klice na pomoč, ne glede na kraj, dan ali uro, najmanj neokusno, predvsem pa dvolično in žaljivo,« je dodal Robert Perc.

Gorela baraka

V četrtek zvečer je zagorel bivalnik v Sovinku, v katerem je bival Janez Hudorovac. Na kraj dogodka so odšli gasilci in policisti, včeraj pa je komisija sektorja kriminalistične policije opravila ogled. V požaru je zabojnik v celoti zgorel, ni pa izključena možnost kaznivega dejanja.

Deli s prijatelji