PLAZ

Bodo reševalni psi pod plazom našli truplo?

Objavljeno 14. junij 2012 20.39 | Posodobljeno 14. junij 2012 20.39 | Piše: Aleš Andlovič

Pod 330 tonami kamnitega materiala ni možnosti za preživetje.

ZAVRČ – »Mogoče bi bilo, da je plaz izpod grada Borl zakrivil tudi potres, ki je pred nekaj dnevi prizadel zahodni del Slovenije. Piko na i je dodalo še predvčerajšnje deževje,« nam je včeraj na kraju nesreče dejal geolog Jože Janež. Le nekaj trenutkov pred tem se je priznani poznavalec zemljin vrnil z ogleda gromozanskih skal, ki so predvčerajšnjim opoldne povsem zasule cesto med Ptujem in Zavrčem. Skupaj s kolegom se je le nekaj minut prej povzpel na dobrih 30 metrov visoko pobočje, s katerega je v dolino zgrmelo kamenje. Nekatere skale so bile velike tudi dobrih 20 kubičnih metrov. »Po prvih ocenah je v dolino zgrmelo 150 kubičnih metrov materiala,« je s strokovno razlago nadaljeval geolog.

Šok

Vozniki, ki so bili priče zdrsu kamenja na regionalno cesto, naj bi doživeli šok. Tako smo izvedeli, da je policiste o dogodku obvestila voznica avtobusa, ki je s svojimi potniki le za las ušla nesreči. Ko je v močnem nalivu peljala mimo zapuščenega gradu Borl, je v vzvratnem ogledalu zagledala, da je le nekaj metrov za zadkom avtobusa na cesto priletelo ogromno kamenja. Vsega nekaj metrov za njo so v koloni pripeljali trije tovornjaki, a so se pred kamnito gmoto pravočasno ustavili. Čeprav so odgovorni sprva trdili, da plaz naj ne bi zasul nikogar, pa so po 24 urah zazvonili telefoni pri vodnikih reševalnih psov izpod ruševin.

Krvavi madeži

Izvedeli smo, da naj bi pozorni preiskovalci med kamenjem našli madeže, ki bi lahko spominjali na krvave. Da bi razblinili tudi najmanjše dvome, so na pomoč poklicali vodnike štirinožnih prijateljev. Toda zakaj šele po 24 urah? To najverjetneje vedo le odgovorni. Po več kot treh urah so vodniki reševalnih psov končali iskanje. Izvedeli smo, da naj bi odgovorne policiste, ki so včeraj še vedno zavzeto stražili del ceste, zasut s kamenjem, obvestili, da ne morejo ne potrditi ne izključiti, da je kdo pokopan pod skalovjem. Toda iz reakcij reševalnih psov, ki so se na dveh krajih vedli nadvse neobičajno, je bilo razbrati, da obstaja možnost, da so skale nekoga ali nekaj pokopale pod seboj.

330 ton kamenja v dolino

Če bi gromozanske skale pod seboj pokopale avtomobil, motorista ali kolesarja, je skoraj zagotovo, da nesrečnež ni preživel. Kot so nam pojasnili poznavalci razmer, so reševalni psi izurjeni, da opozarjajo na žive ljudi, medtem ko na mrtve ne reagirajo enako kot na živa bitja. Geolog Jože Janež nam je pojasnil, da je plaz v dolino pognal več kot 330 ton kamnitega materiala. Dovolj, da bi tudi najtrdnejši osebni avtomobil postal podoben veliki konzervi, če bi nanj padla katera izmed težjih skal.

Da bi bil pod plazom zasut domačin, je skoraj neverjetno. Policisti do včerajšnjega popoldneva niso prejeli nobene prijave o pogrešani osebi, zato tudi ne verjamejo, da bi lahko skalovje pod seboj pokopalo avtomobil ali (motorno) kolo s slovenskimi državljani. Prav mogoče pa bi bilo, da bi se pod plazom znašel kdo izmed tisočev tujcev, ki se vsak teden vozijo po cesti, ki vodi k mednarodnemu mejnemu prehodu Zavrč. Kako je prometna ta cesta? »Tukaj se vsako minuto mimo pelje avtomobil,« nam je razložil tamkajšnji cestni oglednik.

Cesto so pristojni do nadaljnjega zaprli

Kdaj bo cesta proti Zavrču ponovno odprta, je zapisano v zvezdah. »Zdi se, da je za nekaj časa, najmanj nekaj mesecev, padanje kamenja končano. Počakali bomo še nekaj dni, da se v dolino odkotalijo še zadnji, manjši kamni. Potem bodo pristojni začeli odstranjevati plaz in postavili zaščitne mreže. Ko bodo ta dela končana, bo varnost vsaj takšna, kot je bila pred plazom. Poudarjam pa, da bo v bližnji prihodnosti treba razmisliti o konkretni sanaciji,« je prepričan Jože Janež. Da bi bil lahko ogrožen grad Borl, ki je že domala deset let zapuščen in pod lastništvom države, ki ima do njega mačehovski odnos, za zdaj ni strahu. Če pa bo obnova galerije nad cesto in pod gradom trajala tako dolgo, kot so se spravljali k obnovi in oživitvi gradu, bo morda minilo še nekaj desetletij in bo nekega dne v dolino s skalami zgrmel tudi zahodni del gradu.

Deli s prijatelji