VIŠJE SODIŠČE

Bodo morali v Kopru na nadomestne volitve?

Objavljeno 13. februar 2015 22.20 | Posodobljeno 13. februar 2015 22.21 | Piše: Iztok Umer

Višje sodišče odloča o lanski obsodilni sodbi Popoviča, Mozetičeve in Srednika.

Boris Popovič je bil aprila lani obsojen zaradi zlorabe položaja. Foto: Tomi Lombar

KOPER – Na višjem sodišču v Kopru je pred tričlanskim senatom, ki mu je predsedoval sodnik Aleš Arh, potekala pritožbena seja na sodbo, ki so jo 11. aprila lani na okrožnem sodišču v Kopru izrekli proti obtoženemu koprskemu županu Borisu Popoviču, direktorici občinske uprave Sabini Mozetič in sodnemu cenilcu Rajku Sredniku v zadevi prodaje največje občinske parcele v Srminu v katastrski občini Bertoki podjetju Serming.

Sojenje na okrožnem sodišču se je začelo že februarja 2013 in se je vleklo dolgih štirinajst mesecev, ko je bil prvi mož koprske mestne občine po več sodnih postopkih, ki so potekali proti njemu, za kaznivo dejanje zlorabe položaja prvič obsojen na zaporno kazen, in sicer na tri leta zapora in dveletno prepoved opravljanja županske funkcije. Direktorici uprave in sodnemu cenilcu so prisodili po leto zapora, obema pa še dve leti prepovedi opravljanja funkcije oziroma dejavnosti. Po lanski sodbi mora podjetje Serming vrniti 4,7 milijona evrov, za kolikor naj bi bila oškodovana MO Koper ob prodaji občinskih zemljišč.

Na lansko sodbo, ki z obrazložitvijo vred obsega kar 150 strani, so se pritožili zagovorniki obtožencev, okrožna državna tožilka, ki je za Popoviča predlagala štiri leta zapora, in pooblaščenec podjetja Serming. Za to podjetje je preiskovalna sodnica koprskega okrožnega sodišča že med preiskavo izdala odredbo za začasno zavarovanje odvzema nezakonite premoženjske koristi.

Vsi trije obtoženci so vseskozi zanikali navedbe iz obtožnice, Popovič je tudi v sklepnih besedah omenil, da je občina z omenjeno prodajo sklenila odličen posel. V letu 2006 je koprska občina po izračunih sodnega cenilca Srednika parcelo v Srminu prodala po 86 evrov za kvadratni meter, čeprav naj bi njena dejanska cena po izračunih izvedenke znašala kar 145 evrov za kvadratni meter. Ker je šlo za ogromno zemljišče, naj bi bila občina zato oškodovana kar za 4,7 milijona evrov.

Višje sodišče običajno odloča en mesec po pritožbeni seji, v tem primeru pa je pričakovati, da si bodo trije sodniki zaradi obsežnosti primera vzeli več časa. Več je možnosti, kako se bodo odločili višji sodniki: lahko spremenijo sodbo, potrdijo kazni, ki jih je izreklo okrožno sodišče, ali zadevo vrnejo v vnovično sojenje na prvo stopnjo. V primeru potrditve sodbe okrožnega sodišča čakajo občane MO Koper nadomestne volitve, saj bi s pravnomočnostjo sodbe županu avtomatično prenehala funkcija.

 

Deli s prijatelji