SOJENJE

Bobera neprišteven,
 ko je ustrelil Berisho?

Objavljeno 22. december 2012 08.09 | Posodobljeno 22. december 2012 08.10 | Piše: Boštjan Celec

Policist Matej Bobera je 23. aprila 1999 ustrelil Naserja Berisho.

Zaradi smrti Naserja njegovi svojci vztrajajo pri kazenskem pregonu policista. Foto: S. N.

CELJE – Spomini na streljanje v celjski Cinkarniški ulici še kar preganjajo 34-letnega celjskega policista Mateja Bobero, čeprav je od njega minilo že več kot 13 let. Že od vsega začetka trdi, da 23. aprila 1999 zaradi pomote ni imel izbire, bil je prepričan, da si s strelom v 27-letnega Naserja Berisho rešuje življenje. Toda svojci ustreljenega tega nočejo sprejeti. Ko je tožilstvo zavrglo ovadbo proti Boberi, so kazenski pregon proti njemu prevzeli sami.

Sprva so mu očitali, da je bil to, kar je storil, okrutni umor

Usodnega večera sta uniformirana policista v Celju poskušala prijeti Berisho, za katerim je bila razpisana tiralica, ki je visela na policiji in s katere se jima je v spomin najbolj usidral pripis, da gre za nevarno osebo, saj ga sodišče išče zaradi 27 kazenskih ovadb, med drugim zaradi povzročitve hude telesne poškodbe in nasilništva. Stopal je iz prijateljevega avtomobila na parkirišču takratnega hotela Celeia. Po policijski različici se je nato vse skupaj nadaljevalo tako, da je Berisha začel bežati in se ni ustavil niti ob glasnih pozivih obeh mož v modrem. Za njim sta se podala v dir do Cinkarniške ulice, kjer je preganjani le obstal. V mraku se je počasi obračal proti policistom in, sta pozneje trdila policista, iztegnil roko, v kateri sta opazila temen predmet, ter zapretil, da bo streljal. Prepričan, da vidi pištolo, Bobera ni omahoval, ampak potegnil službeno orožje in začel streljati. Preiskovalci so na kraju dogodka našli devet tulcev, v stegno, ledveni del in zadnjico zadeti Berisha je izkrvavel. Policist je izpraznil ves nabojnik. Ob Berishi je ležalo tisto, kar je imel v roki. To je bil mobilni telefon, ne pa pištola.

Na celjskem okrožnem državnem tožilstvu so leta 2004 pritrdili policijski preiskavi, da je bilo ravnanje Bobere posledica njegove dejanske zmote. Hkratni vpliv več okoliščin je Bobero napeljal do zmotnega razmišljanja, da Berisha meri vanj s pištolo, in se je bil upravičen braniti.

Toda svojci so vztrajali, da bodo sami kazensko preganjali policista

»Zaradi umora. Hladnokrvnega umora. Meter in pol je stal policist stran od mojega brata, kako naj verjamemo, da ni videl mobilnega telefona? Pa tudi če ga ni, je res moral streljati v človeka? Zakaj ni v zrak, pod noge? Vem, zakaj je streljal v Naserja. Ker ga je hotel umoriti,« nam je po vložitvi tožbe govoril njegov brat Ramiz. Leta 2006 je Berishevim subsidiarni kazenski pregon dovolilo tudi celjsko okrožno sodišče, sojenje se je začelo eno leto pozneje. Vleklo se je kot jara kača in se zapletlo leta 2010, ko so odvetniki Berishevih ugotovili, da je dokazni postopek pokazal, da Bobera ni namerno vzel življenja Berishi, zato so spremenili obtožbo, po kateri policist ni bil več obtožen umora, ampak povzročitve posebno hude telesne poškodbe, za katero je zagrožena zaporna kazen od enega do desetih letih.

Salomonska odločitev

Veliki kazenski senat celjskega okrožnega sodišča, ki mu je predsedoval sodnik Martin Jančar, je sprejel salomonsko odločitev. Razsodil je, da je Bobera sicer grešil, vendar pa je storil kaznivo dejanje povzročitve smrti iz malomarnosti. Ker je to kaznivo dejanje lani po 10 letih od začetka obravnave zastaralo, Boberi ni mogoče izreči sankcij, je predlanskega avgusta pojasnil Jančar. Minilo je še eno leto, višje sodišče je lani okrožno sodbo razveljavilo in odločilo, da se mora vse skupaj za Bobero začeti znova na prvi sodni stopnji, torej na celjskem okrožnem sodišču. Včeraj je pred tamkajšnjo sodnico Jožica Arh Petkovič potekal predobravnavni narok.

Zanimivo je, da Bobera tokrat ob sebi ni imel varnostnikov, je pa svoj obraz kot vselej skrival pred fotoobjektivi. Ob vprašanju sodnice, ali priznava krivdo, je po pričakovanju odvrnil da ne in dodal, da ni storil tega, »kar mi očita obtožba, iz katere ne priznam ničesar«. Njegov odvetnik Daniel Planinšec je dal vedeti, da bo tudi drugo sojenje najverjetneje zelo dolgo, saj je od sodnice zahteval, naj njen senat znova zasliši večino že zaslišanih prič, balističnega izvedenca Franca Sabljiča ter opravi vnovično rekonstrukcijo kraja streljanja. Sojenje se bo začelo 14. februarja, sodnica pa bo postavila tudi izvedenca za psihiatrijo, ki bo moral izdelati izvedensko mnenje, saj je tako naročilo višje sodišče. Podvomilo je namreč o prejšnjem mnenju Zdenke Čebašek Travnik, ki je ocenila, da Bobera po začetku streljanja svojega ravnanja ni bil zmožen obvladati, torej je bil neprišteven.

Deli s prijatelji