TRAGEDIJA

Bo Jordanova smrt zganila odgovorne?

Objavljeno 19. september 2014 12.34 | Posodobljeno 19. september 2014 12.34 | Piše: Barbara Petek

Jordan Latas izgubil življenje na cesti smrti skozi Vir, krajani prižgali kilometer sveč.

Tragična nesreča, v kateri je umrl 22-letni Jordan Latal, je krajane združila v boju za večjo prometno varnost. Foto: Dejan Javornik

VIR PRI DOMŽALAH – Ko je v sredo ura odbila osem in je na Vir pri Domžalah kot žalna zavesa padla tema, so se na ulice, natančneje ob glavno cesto, ki vodi skozi Vir, zgrnili domačini. Več sto jih je prišlo in vsak je prižgal svečko ter jo položil ob rob ceste smrti. Ceste, na kateri je v soboto popoldne veliko prezgodaj ta svet zapustil Jordan Latas.

Le nekaj ur pred shodom so 22-letnika, čigar življenje se je tako tragično končalo, pospremili na zadnjo pot. Pa svečke, ki so jih postavili od Jordanove domače hiše pa vse do kraja nesreče, niso gorele le njemu v spomin, gorele so tudi in predvsem v opomin. Voznikom, ki imajo v Bukovčevi ulici vse prepogosto pretežko nogo, odgovornim, ki vsa ta leta niso storili nič ali vsaj ne dovolj za varnost krajanov, in tistim, ki morajo vsak dan prečkati cesto, ki je, kot se je izrazil domačin, »drugi Grobnik«. »Življenja Jordanu s tem ne moremo povrniti, mogoče pa s tem dejanjem le preprečimo, vsaj za nekaj časa, novo tragedijo. Upamo pa, da bodo odgovorni za ceste končno le začeli ukrepati in postavili mehanske ovire, radar ali zgradili krožni otok in s tem umirili promet na tako nevarni cesti skozi naselje,« je misli pretresenih in upravičeno besnih krajanov, ki jih je tragedija povezala in združila v boju za večjo varnost, strnil Franc Prelovšek.

Krajanom je prekipelo

»Dovolj nam je! Koliko jih bo moralo še umreti, da se bo kaj spremenilo,« je bilo v soju sveč slišati iz mnogih ust, tudi tistih, ki so policijo in župane že večkrat opozarjali na porazno prometno varnost na Viru. »Na cesti, ki vodi mimo podžupanove hiše, so postavljeni ležeči policaji, pa tam sploh ni prometa, sploh jih ne rabi tam, tukaj bi jih rabili, na cesti, kjer je umrlo že preveč ljudi,« ogorčeno pripomni domačin. »Nihče nam ne prisluhne, takih divjakov pa je vse več. In še več jih bo, če bo šlo tako naprej. Skrbi nas, kdo bo naslednji, tukaj je veliko otrok, šola, cerkev,« pristavi drugi. Prav vsi se bojijo za varnost svojih otrok, za svojo varnost ali so koga od bližnjih prav tukaj že izgubili. »Jaz imam tri otroke, brata sem izgubil na tej cesti, nekaj je treba ukreniti, zdaj je pa res dovolj,« zarobanti tretji. »Tukaj so bili že trije mrtvi, nesreče se vse prepogosto dogajajo, nihče pa ne prevzame odgovornosti. Ne občina ne policija. Rekord na tej cesti je 215 km/h. S ferrarijem ob enajstih ponoči. Radarje pa postavljajo, ko gremo delavci v službo, čakajo nas, čakajo, ali je kdo mogoče eno pivo spil, preden je sedel za volan. Katastrofa,« se ogorčenja niti ne trudi skrivati domačin, gruča okrog njega pa zavzeto prikimava.

»Cestni odsek ima potrebne tehnične elemente«

Župan občine Domžale Toni Dragar je ob tem tragičnem dogodku izrazil sožalje svojcem preminulega in strogo obsodil vsakršno objestno, hitro, drzno in nevarno vožnjo, a hkrati poudaril, da so na omenjeni cesti »zagotovljeni vsi potrebni tehnični elementi (deljeno vozišče, horizontalna in vertikalna prometna signalizacija, označene in ločene površine za različne kategorije udeležencev v prometu, označeni prehodi za pešce, preventivno – obvestilna signalizacija), ki pa žal ne zadostujejo temu, da bi lahko vedno preprečili nepredvidljivo in nepričakovano prehitro vožnjo posameznikov«. »Ne glede na obstoječe potrebne elemente smo v letu 2012 začeli načrtovati sanacijo komunalne infrastrukture, ki je vgrajena v Bukovčevo ulico, med drugim se predvideva obnova kanalizacije, vodovoda, javne razsvetljave in nekaterih drugih tehničnih elementov, ki bodo v prihodnje vplivali na prometno ureditev v Bukovčevi ulici in izboljšali prometno varnost vseh udeležencev v prometu,« pojasnjuje župan.

Tiskovni predstavnik PU Ljubljana Vinko Stojnšek je medtem sporočil, da policija podatkov o dirkah skozi naselje Vir nima. »Ampak z dirkami mislimo vožnjo dveh avtomobilov vštric, ne zgolj prehitre vožnje, ta se ugotavlja ob običajnih kontrolah, a treba je razumeti, da tam ne moremo imeti policije 24 ur na dan,« pojasnjuje Stojnšek, ki krajane poziva, da konkretne informacije o dirkačih posredujejo Policijski postaji Domžale, Postaji prometne policije Ljubljana, na številko 113, ali anonimni telefon policije 080 1200, saj lahko objestnežem na prste stopijo le s skupnimi močmi.

S 170 km/h 
v Jordanovo hondo

Minulo soboto, nekaj minut pred 16. uro, sta se, kot smo že pisali, Elbasan Destani in Ardit Ademi domnevno odločila, da si popestrita dan in se na poti domov pomerita, kateri ima močnejšega in hitrejšega audija. Za dirkalno stezo sta izbrala ravno Bukovčevo ulico, kjer je omejitev hitrosti 50 km/h. Že po nekaj 100 metrih sta njuna števca poskočila na 170 km/h … sredi belega dne, med hišami, pred katerimi se igrajo otroci, čez nemalo prehodov za pešce. Takrat je iz ene od stranskih ulic s svojo hondo zapeljal nič hudega sluteči Jordan. Ko sta Elbasan in Ardit pred seboj zagledala modro hondo, sta se, kot so pozneje ugotovili policisti, začela umikati levo. Eden je trčil v betonsko ograjo, drugi pa v Jordana. Trčenje je bilo tako silovito, da je mladenič na kraju dogodka umrl. Elbasanov oče je navedbe o tekmovanju med fantoma pred dnevi sicer zanikal, a krajani vedo povedati drugače: »Sama sta se po nesreči hvalila naokrog, da sta namerno tekmovala in da jima nihče nič ne more, ker sta napihala 0,0 in imata kasko. Kaj sta potem doma in policiji povedala, pa ne vemo.«

Deli s prijatelji