OBTOŽNICA

Bo divjak Stanko 
obsedel za 13 let?

Objavljeno 01. avgust 2013 10.55 | Posodobljeno 01. avgust 2013 10.57 | Piše: Boštjan Celec

Obtožnica: za tragedijo na Slovenčevi do 12 plus 1 leto zapora.

Zdaj ga je nemogoče spregledati. Foto: Igor Mali

LJUBLJANA – Kmalu bodo minili trije meseci, vozniki pa se še vedno s strahospoštovanjem, večina celo precej počasneje od dovoljenega, vozijo čez prehod za pešce v ljubljanski Slovenčevi ulici. Razumljivo, da je tako, saj so ob cesti še vedno srh vzbujajoče sveče in igrače, ki jih opominjajo, da sta tu 6. maja ugasnili dve nedolžni življenji, 19-letne Klare Casagrande in Mie Straus.

Obžaloval
 in obmolknil

Njun za zdaj kajpak še vedno domnevni krvnik, 35-letni Dean Stanko, je v priporu, kjer je zaradi ponovitvene nevarnosti dočakal tudi uradno obtožnico na svoj račun. Kot nam je sporočila vodja ljubljanskega okrožnega sodišča Tamara Gregorčič, so obtožni akt na kazenskem oddelku mestnega okrožnega sodišča vložili v petek, z njim pa ga bremenijo storitve »kaznivih dejanj po čl. 324/V in I KZ-1B in 328/I KZ-1B, predlagali pa smo tudi podaljšanje pripora«.

Kazenski zakonik v 324. členu govori o nevarni vožnji v cestnem prometu, zaradi dveh smrtnih žrtev Stanku grozi do 12 let zapora. Zaradi zapustitve poškodovanca v prometni nesreči brez pomoči (328. člen) si lahko nakoplje še eno leto zapora, saj ta člen veleva, da smejo naši kazenski sodniki takšno kazen izreči vozniku motornega vozila ali drugega prevoznega sredstva, ki pusti brez pomoči nekoga, ki je bil s tem prevoznim sredstvom ali zaradi njega poškodovan.

Kdo ve, ali in kako se bo zagovarjal jeseni, ko se bo predvidoma začelo sojenje, pred preiskovalno sodnico ljubljanskega okrožnega sodišča je namreč molčal. Le obžaloval je svoje dejanje, sicer pa se ni čutil sposobnega govoriti o tem, kaj se je tistega večera dogajalo z njim in v njem, da je vozil, kot je vozil, in storil, kar je storil.

Ni nam znano, kaj je v svojem mnenju zapisal v preiskavi postavljeni sodni izvedenec prometne stroke, toda že policisti so ugotavljali, da je Stanko usodnega večera okrog 20.30 v alfi romeo 156 po mokri Slovenčevi ulici divjal z 80 namesto s še dovoljenimi 50 kilometri na uro. S tako hitrostjo se je približal tudi z uličnimi svetilkami osvetljenemu prehodu za pešce, ki sta ga tedaj že prečkali Mia in Klara, ki sta se vračali s sestanka taborniškega društva Rod Bičkova skala.

Alfa je silovito treščila v peški, Mio je vrglo skoraj 19, Klaro pa več kot 25 metrov daleč od prehoda za pešce. Nista imeli niti najmanjših možnosti. Mia, študentka defektologije, je imela številne notranje poškodbe, zlomljeno lobanjsko dno, križnico, črevnico, sramnico, ključnico in stegnenico, umrla je okrog četrte ure zjutraj. Šest ur za prijateljico je odšla tudi študentka medicine Klara, usodne so bile poškodbe možganov, zlomi svoda in lobanjskega dna, nadlahtnice, golenice in mečnice.

Lastnik 
debelega dosjeja

Stanko po trčenju ni zaviral, odpeljal je naprej, čeprav je bil njegov avto kar precej razbit. Parkiral je na nekaj sto metrov oddaljeni Vodovodni cesti, izstopil in ugotovil, da mu je z avta odpadla sprednja registrska tablica. Peš se je vrnil na kraj nesreče, da bi vzel tablico, in kot so nam pozneje pripovedovali očividci, se je z njo v rokah že poskušal izmuzniti s kraja nesreče, a so ga trdo prijeli in zadržali do prihoda policistov.

Dnevi so minevali, o njegovi zgodovini pa so iz preiskovalnih krogov prihajale vse bolj šokantne informacije. Zaradi prirojene očesne napake in slabega vida ne bi smel voziti brez očal. Šestega maja zvečer je za volanom sedel brez njih. Njegova alfa je bila neregistrirana, na njej so bile nameščene različne registrske tablice, ki ne pripadajo temu vozilu. Še huje: Stanko sploh ni imel več veljavnega vozniškega dovoljenja.

Zaradi hujših kršitev prometnih predpisov je imel namreč prepoved vožnje motornega vozila v letu 2009 za en mesec, pozneje še za pol leta. Pa se je na to očitno požvižgal, saj je avtomobile menda menjaval kot po tekočem traku ter brezskrbno vozil naprej. Spet so ga ujeli za volanom in ukrep je bil končno drastičen, vozniško dovoljenje so mu predlanskega aprila za vselej odvzeli.

Vpogled v policijski računalnik je pod Dean Stanko razkril komaj verjetni dosje prometnih prekrškov. V postopkih so ga imeli in mu izdajali plačilne naloge zaradi nepravilne smeri vožnje, ker pri sebi ni imel vozniškega dovoljenja, ker ni uporabljal varnostnega pasu, ker je večkrat vozil hitreje od dovoljenega, ker je prevozil rdečo luč, povzročal prometne nesreče in za volanom sedel pijan.

Po majski nesreči je napihal čez dovoljeno mejo (0,63 promila), na inštitutu za sodno medicino odvzeta kri je sicer pokazala, da je bila stopnja alkohola v krvi še tik pod mejo dovoljenega, 0,48 promila. V krvi je imel tudi sledi marihuane in kokaina.

Sicer pa v dosjeju Deana Stanka niso le grehi iz sveta prometa. Bil je že obsojen zaradi kaznivega dejanja povzročitve lahke telesne poškodbe in zaradi napada na uradno osebo, obravnavali so ga zaradi izsiljevanja, preprečitve uradnega dejanja ali maščevanja uradni osebi, ropa, hude telesne poškodbe, nasilništva in poškodovanja tuje stvari. 

Za Mio in Klaro prepozno

Preden je 6. maja prehod za pešce na Slovenčevi postal tako razvpit, je bil tak, kot jih je večina na Slovenskem. Nanj sta poleg zebre opozarjala prometna znaka v obeh smereh vožnje. Da bi pomirili razjarjeno javnost, so prve dni po tragediji policijski šefi tja pošiljali patrulje, ki so po več ur na dan lovile prehitre voznike. Nato so pristojni na tem delu cestišča v asfalt vgradili grbine in postavili merilnike hitrosti, v začetku prejšnjega tedna pa še svetleči znak z utripajočimi lučmi. 

 

Deli s prijatelji