NEPRAVNOMOČNO

Bivši direktor stanovanjskega sklada Oven dobil štiri leta in pol zapora

Objavljeno 30. januar 2014 16.39 | Posodobljeno 30. januar 2014 16.39 | Piše: STA, T. L.

Edvardu Ovnu zapor in denarna kazen zaradi zlorabe položaja pri preprodaji zemljišč v letih 2002 in 2003.

Edvard Oven.

LJUBLJANA – Sodni senat ljubljanskega okrožnega sodišča je nekdanjega direktorja Stanovanjskega sklada RS Edvarda Ovna spoznal za krivega zlorabe položaja pri preprodaji zemljišč v letih 2002 in 2003 in ga obsodil na štiri leta in pol zaporne kazni. Sodba nekdanjemu direktorju stanovanjskega sklada še ni pravnomočna, saj se Oven nanjo lahko še pritoži.

Poleg zapora še 35 tisočakov denarne kazni 

Ovnu, ki se današnje razglasitve sodbe ni udeležil, je prvostopenjsko sodišče naložilo tudi plačilo 35.000 evrov stranske denarne kazni. Senat je sicer pri sodbi sledil predlogom tožilstva.

Nekdanjega direktorja sklada je tožilstvo preganjalo zaradi zlorabe položaja pri preprodaji 24.183 kvadratnih metrov velikih zemljišč. Sklad je od družbe Etaline takrat za 5,7 milijona evrov kupil zemljišči, za kateri je ta pred tem plačala 3,6 milijona evrov.

Obsojen tudi Strmčnik

Zemljišče blizu ljubljanske severne obvoznice nad Šentvidom je pred prodajo skladu kupila družba Etaline Zdravka Strmčnika, za katerega tožilstvo trdi, da je pri spornem poslu deloval v dogovoru z Ovnom, sicer pa z njim sodeloval že prej pri projektu Novi Dragomelj in v Portorožu. Po oceni tožilstva je bil sklad s tem poslom oškodovan za približno dva milijona evrov, sodišče pa je tej oceni pritrdilo.

Strmčnika je sodišče obsodilo na štiri leta zaporne kazni, tudi njemu pa je naložilo plačilo 35.000 evrov stranske denarne kazni. Za odgovorno pomoči pri zlorabi položaja je spoznalo tudi družbo Etaline in ji naložilo plačilo 500.000 evrov denarne kazni.

Vračilo še 1,4 milijona evrov in plačilo strokov sojenja

Obsojeni bodo morali, če bo sodba pravnomočna, vrniti tudi nezakonito pridobljena sredstva v višini 1,4 milijona evrov in plačati stroške sojenja. Ti po oceni predsednice senata Lee Habjanič ne bodo majhni, saj je bilo v postopku med drugim opravljenih več izvedenskih mnenj. »Ugodili smo tudi premoženjskemu zahtevku stanovanjskega sklada, za katerega mislim, da je bil korekten,« je še pojasnila.

Pomoč je najmilejše kaznivo dejanje udeležbe, pa je sodnica pojasnila Strmčniku, ki se je udeležil razglasitve sodbe. Po njeni oceni sta sicer oba delovala v sostorilstvu, vendar pa po starem kazenskem zakoniku tega Strmčniku ni bilo mogoče očitati.

Preiskava domnevno spornih poslov je bila končana novembra 2011, tožilstvo pa je obtožbo vložilo julija 2012, sedem let po razkritju afere v medijih in deset let po opravljenem poslu.

Nepravilnosti v poslovanju sklada v času, ko ga je vodil Oven, je leta 2006 pokazala že notranja revizija ministrstva za okolje in prostor. Revizorji so ocenili, da je bilo poročanje sklada o poslovanju zelo nepregledno, po njihovem namenoma, da bi zavajali nadzornike in lastnika. Oven je stanovanjski sklad vodil 12 let.

Deli s prijatelji