OČITKI

Bi se moral minister 
iz postopka izločiti?

Objavljeno 20. junij 2013 12.17 | Posodobljeno 20. junij 2013 12.18 | Piše: Mitja Felc

Nekdanji pravosodni minister Lovro Šturm zanika očitke o zlorabi položaja.

LJUBLJANA – Vse je že kazalo, da bo Lovro Šturm, nekdanji ustavni sodnik in nekdanji minister za pravosodje, slišal sodbo v imenu ljudstva zaradi očitkov tožilstva, da je novembra 2008 zlorabil uradni položaj, a je okrožni državni tožilec Primož Suknaič modificiral obtožni predlog. Okrajna sodnica Nina Kodra Balantič je sklenila, da zaradi modifikacije potrebuje čas za razmislek in dokaznega postopka zato ne more končati.

Šturm je v času konstituiranja nove vlade po vladi Janeza Janše 19. novembra 2008, torej v času opravljanja zgolj tekočih poslov, svojega takratnega državnega sekretarja Roberta Marolta imenoval za notarja v Kamniku. In to kljub temu da je vlada Marolta prej imenovala za državnega pravobranilca in kljub sicer neobvezujočemu negativnemu mnenju notarske zbornice. Šturm je očitke označil za neresnične in žaljive – v postopku imenovanja ni sodeloval, temveč ga je le podpisal, svojim strokovnim službam pa je zaupal.

Očitke tožilstva o zlorabi uradnega položaja zanika na celi črti

Na zadnji obravnavi je spregovoril Janko Koren, takratni šef kabineta pravosodnega ministra, in potrdil obdolženčeve navedbe, da pri izbiri notarskega kandidata ni imel besede, le podpisal je dokument. »Minister se z imenovanjem Marolta na mesto notarja po mojem vedenju ni ukvarjal,« je zatrdil v hramu pravice in dodal, da takrat z notarsko zbornico nikakor niso bili na istem bregu, saj so nekateri notarji prav Marolta krivili za znižanje notarske tarife, čeprav to ne drži. Notarski lobi se po njegovih besedah z znižanjem tarif nikakor ni strinjal. Kot smo podrobneje že poročali, notarji Marolta niso hoteli v svojih vrstah, saj je notarska zbornica takrat k njegovemu imenovanju dala negativno mnenje, ki za ministra sicer ni zavezujoče.

Modificiran obtožni predlog ostaja pri istem kaznivem dejanju, po mnenju tožilca je le način storitve nekoliko drugačen, prepričan je, da bi se moral pravosodni minister iz postopka odločanja izločiti, da bi odpadla vsakršna senca dvoma o spornem imenovanju, saj je bil Marolt v njegovi ožji ekipi. Pravzaprav bi moral izločitev predlagati vladi, ki bi o tem odločala. Iskanje resnice se nadaljuje konec avgusta.
 

Deli s prijatelji