TAJKUNA

Bavčar in Šrot bosta obsedela za 6 in 7 let

Objavljeno 20. julij 2013 10.45 | Posodobljeno 19. julij 2013 20.21 | Piše: Aleksander Brudar

Padli tajkun Šrot: Sodnica je s sodbo izpolnila pričakovanja medijev in javnosti.

Brat Kristjana Sušinskega (na fotografiji levo) na razglasitev sodbe ni prišel.Foto: Leon Vidic/Delo

LJUBLJANA – Nekoč sijoči cvet slovenskega gospodarstva je z včerajšnjo sodbo Bošku Šrotu in Igorju Bavčarju izgubil še dodaten sijaj in vse bolj spominja na ovenelo travno bilko. Zaradi sporne prodaje delnic Istrabenza je bil nekdanji predsednik uprave Istrabenza Igor Bavčar obsojen na sedem let zapora zaradi kaznivega dejanja napeljevanja k zlorabi položaja in pranja denarja, nekdanji prvi mož Pivovarne Laško Boško Šrot pa na 5 let in deset mesecev zapora zaradi kaznivega dejanja zlorabe položaja pri gospodarski dejavnosti.

Poleg Šrota in Bavčarja bosta morala za zapahe nekdanji predsednik uprave Maksime Holdinga Nastja Sušinski in nekdanji Istrabenzov svetovalec Kristjan Sušinski. Prvega je tako zaradi kaznivega dejanja napeljevanja k zlorabi položaja in pranja denarja doletela tri leta in devet mesecev dolga zaporna kazen, drugega pa zaradi kaznivega dejanja pranja denarja tri leta in pol ždenja za rešetkami. Četverica bo poleg tega morala plačati stranske denarne kazni v višini 35.000 evrov, kar zadeva protipravno pridobljene premoženjske koristi, pa bo moral Bavčar vrniti še 21 milijonov evrov.

Načrtovan scenarij

Kot je že v torek v sklepni besedi povedal tožilec Jože Kozina, so kazniva dejanja zlorabe položaja potekala po skrbno načrtovanem scenariju na lokacijah v Ljubljani in Laškem. Vse skupaj naj bi se dogajalo leta 2007 ob preprodaji 7,3-odstotnega deleža Istrabenza, ki ga je Pivovarna Laško za 23 milijonov evrov prodala najprej hčerinski družbi Plinfin, nato pa je pivovarna prodala Plinfin za vsega 7500 evrov Sportini, ta pa 1. oktobra 2007 za 24,9 milijona evrov Microtrustu v lasti Nastje Sušinskega. Istrabenzov paket je istega dne nato Microtrust prodal Pom-Investu za 49,2 milijona evrov in tako zaslužil 24,3 milijona evrov. Po mnenju tožilstva je bila tako laška pivovarna oškodovana za 25,4 milijona evrov.

Po besedah Kozine je bilo tako ključno za obtožbo dejstvo, da je moral Šrot po navodilu drugih obtoženih za zaščito njihovega interesa skriti obe opcijski pogodbi o prodaji delnic. S tem naj bi namreč želel prikriti neugodne povezave med družbo, ki jo je zastopal, ter Kristjanom Sušinskim in Bavčarjem. »Jasno je, da Pivovarna Laško od tega ni imela nobene koristi. Sta jo pa imela Bavčar in Kristjan Sušinski,« je še poudaril Kozina in dodal, da je bila istega dne, ko so se sklenile antidatirane pogodbe o prodaji delnic Istrabenza, sklenjena tudi tripartitna pogodba o prodaji delnic Mercatorja. V času celotnega sojenja so vsi štirje zanikali očitana kazniva dejanja, zato so tudi njihovi odvetniki ob zaključnih besedah predlagali izrek oprostilne sodbe. Šrot, ki je bil razočaran nad obsodbo, je po prihodu s sodišča povedal, da je sodnica v skladu s pričakovanji javnosti in medijev ravnala po načelu, da če obstaja dvom, si kriv, namesto da nisi.

»Vztrajam pri tem, da sem nedolžen, ker nisem naredil ničesar nezakonitega,« pravi Šrot. Nad sodbo je bil razočaran tudi Bavčar, saj je prepričan, da vsa dejstva, ki so bila izražena na sodišču, in vsi argumenti govorijo v prid obrambi. »Prebral bom obrazložitev, in če me bo sodišče prepričalo, se ne bom pritožil,« pa je po prihodu s sodišča povedal tožilec Kozina, ki je med drugim pohvalil delo sodnice Lundrove v tej zadevi. Kot pravi, je bil to primer šolskega vodenja sodnice in vsem profesorjem na pravni fakulteti je predlagal, da naj študente raje pošljejo na sodišče, da bodo videli, kako se postopek vodi v praksi.

»Tukaj se je pokazalo, da se bomo tukaj še velikokrat srečali, ker nadzorni sveti niso opravili svojega dela. To je sramota, kar je delal nadzorni svet v Pivovarni Laško in zato bomo še marsikdaj imeli postopke, ker če bi tukaj naredili tisto, kar je potrebno, potem tistih postopkov ne bi bilo,« je še povedal tožilec.

Jankovićeva ovadba

Sojenje je bilo za javnost zanimivo tudi zaradi ljubljanskega župana Zorana Jankovića. »Ta kazenski postopek je sprožila kazenska ovadba Zorana Jankovića, ki je bila podprta z listinami,« je ob obrazložitvi sodbe povedala sodnica Vladislava Lunder. Janković je namreč leta 2008, ko je bil še na čelu Mercatorja, na podlagi anonimne pošte, v kateri je bila obširna dokumentacija o sporni prodaji delnic Istrabenza, kazensko ovadil tako Šrota kot tudi Bavčarja. Takrat je predlagal, da naj tožilstvo zahteva zavarovanje premoženja ovadenih, kar se pozneje zgodilo.

Ob tem spomnimo, da sta že na začetku aprila odvetnik družbe Sportina Branko Lipovec in lastnik Sportine Bahtijar Bajrović priznala krivdo za ponarejanje in pomoč pri ponarejanju listin in si prislužila pogojne zaporne kazni – prvi sedem mesecev s preizkusno dobo dveh let, drugi pa osem mesecev s preizkusno dobo dveh let. Sportini pa je bila izrečena še denarna kazen v višini 50.000 evrov.

Šrota čaka še eno sojenje

Sama obtožnica zaradi domnevno spornega lastninjenja Pivovarne Laško in trgovanja z delnicami Istrabenza je bila vložena avgusta lani. Sodišče je nato obstoječo obtožnico razdelilo na dva dela, sojenje zaradi menedžerskega prevzemanja Pivovarne pa bo sledilo včeraj po zaključenem sojenju. Prav tako kot v prvem, naj bi tudi v drugem sojenju na zatožno klop med drugimi sedel Šrot.

Deli s prijatelji