NA OKREVANJU

Bavčar gre na jago, ne na Dob!

Objavljeno 23. junij 2015 21.27 | Posodobljeno 23. junij 2015 21.27 | Piše: Aleksander Brudar
Ključne besede: Igor Bavčar

Vrhovni sodniki so ga začasno odrešili zapora.

Vrhovni sodniki so Bavčarja začasno odrešili zapora na Dobu. Foto: Blaž Samec

LJUBLJANA  – Igor Bavčar, nekdanji predsednik uprave Istrabenza, bo po operaciji srca lahko še naprej brezskrbno okreval na svojem domu. Vrhovno sodišče v Ljubljani je namreč, kot nam je včeraj potrdil njegov odvetnik Marko Bošnjak, izdalo sklep o začasnem zadržanju sodbe Bavčarju. Ta je bil v zadevi Istrabenz zaradi kaznivih dejanj napeljevanja k zlorabi položaja in pranja denarja obsojen na sedemletno zaporno kazen. Bošnjak nam je pojasnil, da so se sodniki pri odlogu kazni sklicevali na 423. člen zakona o kazenskem postopku ter da so se tako odločili glede na vsebino zahteve za varstvo zakonitosti. Kdaj bo v tem primeru znana odločitev sodišča, ni znal povedati, na vrhovnem sodišču pa so nam pojasnili le, da bo sodišče končno vsebinsko odločitev še izdalo, »vendar njene vsebine ali časovne dinamike nadaljnjega postopka zaenkrat ne moremo napovedati«.

Bavčar bi sicer moral na Dob že konec januarja letos, a tamkajšnjih vrat ni prestopil, saj je moral na nujno operacijo. Misleč, da bo do konca aprila že zdrav, mu je ljubljansko okrožno sodišče do takrat odložilo prestajanje kazni. Zaman, še vedno namreč naj ne bi bil toliko pri moči, da bi se lahko odpravil v zapor, čeprav naj bi se po pripovedovanju sovaščanov sam vozil z avtomobilom, v gozd pa naj bi hodil tudi na jago! Spet se je obrnil na sodišče in predlagal, da bi se za rešetke preselil pozneje, a ljubljansko okrožno sodišče o tem še odloča. Po prepričanju Metke Zorc iz izolskega Medicorja, kjer je bil Bavčar operiran, je nekdanji prvi mož Istrabenza zaradi pooperativnega zapleta močno ogrožen, zaradi česar se mora izogibati naporom in počivati, saj bi se stanje lahko vsak hip poslabšalo in bi ga morali hospitalizirati.

Predčasno iz zapora

Ob vsem tem seveda ne gre prezreti, da je bil v isti zadevi zaradi pranja denarja obsojen nekdanji Istrabenzov svetovalec Kristjan Sušinski, ki pa je po sklepu vrhovnega sodišča o prekinitvi prestajanja kazni zapora pred dnevi zapustil zapor na Dobu. In prav ta sklep naj bi nakazoval, da bo sodba vsaj zanj razveljavljena. Za tri leta in devet mesecev oziroma devet mesecev več kot Kristjan je moral v zapor tudi njegov brat Nastja Sušinski, nekdanji predsednik uprave Maksime Holdinga, nekdanji predsednik uprave Pivovarne Laško Boško Šrot pa je bil v istem procesu obsojen na pet let in deset mesecev zapora. Glede na to, da sta oba na vrhovno sodišče vložila zahtevek za varstvo zakonitosti, bo tudi v tem primeru zanimivo videti, kako se bo sodišče odločilo.

Če se bo v primeru Bavčarja izkazalo, da sodba okrožnega sodišča ni imela trdnih temeljev in da bo to moralo o vsem skupaj znova odločati (razen če vrhovni sodniki ne bodo sodbe sami spremenili ali odločili kako drugače), bo to že drugi iz tako imenovane druščine propadlih tajkunov, ki jim v zapor ni bilo treba oziroma so iz njega prišli predčasno.

Kordežu sodbo razveljavili

Spomnimo, da je vrhovno sodišče decembra lani ugodilo zahtevi za varstvo zakonitosti nekdanjega predsednika uprave Merkurja Bineta Kordeža in razveljavilo sodbo, s katero je bil zaradi zlorabe položaja pri preprodaji trgovskega centra Primskovo obsojen na šest let in pet mesecev zapora. Po mnenju vrhovnih sodnikov je sodišče prve stopnje dejstvo, da je Kordež s kaznivim dejanjem dobil 2,36 milijona evrov, upoštevalo kot oteževalno okoliščino pri odmeri kazni, »čeprav po drugi strani iz razlogov sodbe izhaja, da protipravna premoženjska korist, ki naj bi jo pridobil obsojenec, sploh ni bila ugotovljena«. Takšna ugotovljena »absolutna bistvena kršitev določb kazenskega postopka pa že sama po sebi terja obvezno razveljavitev izpodbijane pravnomočne sodbe«, kot je tedaj poudarilo vrhovno sodišče. Kordežu je bila kršena pravica do izvajanja dokazov v njegovo korist, saj je sodišče zavrnilo predlog za postavitev izvedenca ekonomske stroke, ki bi izračunal obstoj in višino premoženjske koristi.

Poleg zapornih tudi denarne kazni

Četverica, Igor Bavčar, Boško Šrot, Nastja in Kristjan Sušinski, je grešila v letu 2007 ob preprodaji 7,3-odstotnega deleža Istrabenza, ki ga je Pivovarna Laško prodala najprej hčerinski družbi Plinfin za 23 milijonov evrov. Slednjega je pivovarna prodala za vsega skupaj 7500 evrov Sportini, ta pa 1. oktobra 2007 za 24,9 milijona Microtrustu. Istega dne je Microtrust prodal Istrabenzov paket Pom-Investu za 49,2 milijona in s tem zaslužil 24,3 milijona evrov. Sodišče je ob izreku zapornih kazni Bavčarju, Šrotu in Nastji Sušinskemu naložilo tudi plačilo denarne kazni. Če sta jo druga dva kar precej dobro odnesla (vsak mora plačati 35.000 evrov), pa je Bavčarja lahko precej bolela glava, poleg 35.000 evrov denarne kazni naj bi vrnil še skoraj 21 milijonov evrov protipravno pridobljene premoženjske koristi, kar je šestkrat več, kot bi moral iz istega razloga vrniti Kristjan Sušinski. 

Deli s prijatelji