KOROŠKA DEKLICA

Babica za devet mesecev v pripor

Objavljeno 10. julij 2013 11.15 | Posodobljeno 10. julij 2013 11.15 | Piše: Aleksander Brudar

Babica koroške deklice za devet mesecev v hišni pripor zaradi skrivanja deklice.

Zlatka Kaker je priznala krivdo in bo kazen odslužila s hišnim priporom. Foto: Mateja Celin

SLOVENJ GRADEC – Primer koroške deklice, ki je po državi odmeval vse od leta 2010, je na slovenjgraškem okrožnem sodišču včeraj le dobil prvi sodni epilog. Dekličina babica po očetovi strani Zlatka Kaker se je namreč pogodila s tožilstvom in v zameno za priznanje krivde dobila devet mesecev hišnega pripora. Ob tem bo lahko vsak dan hodila v službo in ob nedeljah k maši. Tamkajšnje tožilstvo je namreč proti peterici, Maticu Muncu, njegovi ženi Jerneji Munc, sodelavki Munčeve Svetovalnice Akcija! Nataliji Markač, dekličini babici Zlatki Kaker in njenemu možu Zvonku Kakerju, vložilo obtožnico zaradi kaznivega dejanja odvzema mladoletne osebe. Sodelovali naj bi namreč pri skrivanju deklice, saj so jo po letu dni pogrešanja 28. marca lani našli v Ljubljani pri babici. Glavni akterji zgodbe, razen Kakerjeve, se niso pojavili na včerajšnjem predobravnavnem naroku na slovenjgraškem okrožnem sodišču. Odvetniki Matica in Jerneje Munc ter Zvonka Kakerja so namreč sodišče zaprosili za preložitev predobravnavnega naroka, s čimer se je strinjala tudi sodnica in za 29. avgust razpisala nov narok. Markačeve pa ni bilo, ker ji sodišče ni uspelo vročiti vabila.

Markačeva: Nismo ravnali protipravno

»Jaz še nisem dobila niti vabila. Zaradi tega nisem prišla,« je povedala Markačeva in zatrdila, da ne razmišlja o priznanju krivde. »Imamo dovolj dokaznega gradiva, da lahko dokažemo, da je policija ravnala nestrokovno, da tožilstvo ni naredilo nič za raziskavo suma spolne zlorabe, da so bile bistvene nepravilnosti, ki so vplivale na končni rezultat, in da je bila deklica ves čas nezavarovana. Prepričani smo, da je bila kršena konvencija o otrokovih pravicah – v bistvu dekličina najmočnejša pravica do zaščite, kar lahko dokažemo. Niti približno ne razmišljam o pogajanju s tožilstvom ali priznanju krivde. Očitajo nam odvzem mladoletne osebe, češ da smo protipravno zadrževali otroka. Mi pa trdimo, da naše ravnanje ni bilo protipravno, ker je bila pravna podlaga v konvencijskih določilih. Konvencija pa se uporablja neposredno preko ustave in je nad pravnomočno sodbo. To je tisti pravni moment, ki ga bom dokazovala. Da sum zlorabe ni bil raziskan, na podlagi tega je bila uporabljena konvencija in zato ni šlo za protipravno ravnanje. To je vsa umetnost,« je še povedala sogovornica. Munc je sicer že ob vložitvi obtožnice marca letos sporočil, da so trdno odločeni dokazati svojo nedolžnost in da bodo razkrili tudi koruptivne naveze »slovenske sprege sociale, policije, tožilstva in sodišč«. Po naših podatkih se je Kakerjeva odločila za dogovor s tožilstvom, ker naj bi jo vse tako psihično kot finančno izčrpalo. Sodišče jo je glede na ugotovljene premoženjske razmere oprostilo plačila stroškov kazenskega postopka, plačati pa mora stroške oškodovanke, dekličine matere Aleksandre Tuksar, vse izdatke ter nagrado njene pravne pooblaščenke Irme Pavlinič Krebs. Slednja je Kakerjevi predlagala tudi dogovor o izplačilu 15.000 evrov odškodnine Tuksarjevi za duševne bolečine, ki jih je prestajala med dekličinim izginotjem in v celotnem postopku, ki so ga proti njej in očetu zaradi suma spolne zlorabe vodili dekličin oče Boštjan Kaker ter Munc in Markačeva. Ker se odvetnik Kakerjeve ni strinjal s tem, bo Pavlinič Krebsova vložila civilno tožbo, znesek pa se lahko solidarnostno razdeli med vse obtožene.

Deklica pogrešana leto dni

Zgodba sega v leto 2010, ko so se starši deklice razšli in je bila pravnomočno dodeljena v varstvo in skrb materi. A je oče kljub temu ni želel predati, marca 2011 pa je policija po izvedeni izvršbi ni našla niti na njegovem domu. Mama je nato deklico marca istega leta prijavila kot pogrešano, vmes pa je oče njo in dedka ovadil zaradi suma spolne zlorabe deklice, a je bila ovadba maja istega leta na tožilstvu zavržena. Ves ta čas so v Svetovalnici Akcija! v zvezi s tem trdili, da sum ni bil raziskan. Junija 2011 je policija dekličinemu očetu odvzela prostost in 15. marca lani je bil zaradi sodelovanja pri odvzemu mladoletne osebe in zanemarjanja otroka obsojen na tri leta in pol zapora, kasneje pa mu je višje sodišče kazen znižalo za deset mesecev. 22. marca istega leta je sledil preobrat, ko je Kaker podal kazensko ovadbo zoper Munca in Markačevo zaradi suma odvzema hčerke, 23. marca lani pa so celjski kriminalisti Muncu in Markačevi tudi odvzeli prostost. Pet dni zatem se je za zapahi znašla tudi Munčeva žena Jerneja in le dan zatem je sledilo olajšanje, saj so deklico našli pri Zlatki Kaker v Ljubljani. 

Deli s prijatelji