Z DROBIŽEM

Avto plačal z vedrom ukradenih kovancev

Objavljeno 22. avgust 2015 10.34 | Posodobljeno 20. avgust 2015 10.13 | Piše: Tanja Jakše Gazvoda

Gregor Hudorovac krivdo zanika, čeprav je na veliko kupoval s spominskimi kovanci.

Kovanci so bili z vsega sveta. Foto: Tanja Jakše Gazvoda

NOVO MESTO – »Od osmega leta starosti sem zbiral kovance. Prvi je bil iz leta 1945, še iz aluminija je bil. Koliko serij sem imel! Pa zlatnikov, srebrnikov! Med njimi zlatnike iz obdobja Franca Jožefa, kovance in cele zbirke številnih svetovnih držav, dva kompleta kovancev Vatikana, samo en je vreden 1500 evrov. Zdaj je vse šlo. Za 30.000 evrov je škode, če pa bi upošteval uradne kataloške cene, je bila vrednost 50.000 evrov,« je na sodišču razlagal 77-letni Belokranjec, ki je konec februarja ostal brez vseh njemu tako dragih zbirk.

Policisti so prišli na sled storilcem, ki so vlomili v zidanico na Stari gori, ko se je v obtoku nenadoma pojavilo veliko kovancev za tri evre. Saj so resda uradno plačilno sredstvo, a da nekdo pride na črpalko ali v trgovino in s takšnimi kovanci plača račun, ki znaša 200 evrov in več, je pa že sumljivo. Tako so prišli na sled 20-letnemu Gregorju Hudorovcu iz Sovinka, staremu znancu policije in sodišč, ki je svojo kartoteko začel pisati že kot mladoletnik. Ker je prestopil meje zakona, je bil tudi v prevzgojnem domu, a očitno ga ta ni spametoval.

Ko so ga policisti povezali z vlomom v zidanico Semičana, so mu vzeli prostost in ga priprli, so pa ta vlom na sodišču združili še z dvema starejšima. Obtožnica mu tako očita, da je v eni noči pred slabim letom, bil je 8. september 2014, vlomil v dva objekta na Hrastu pri Jugorju. Iz prvega je ukradel rotacijsko kosilnico, iz drugega pa motokultivator s strižno koso. Oba vloma je na predobravnavnem naroku priznal (z njima so ga povezovale tudi biološke sledi), je pa vztrajal, da ni vlomil v zidanico, kjer so izginili kovanci. Po obtožbi naj bi pri tem vlomu sodeloval še mladoletnik Slavko Hudorovac.

Kupoval redke in posebne kovance

Belokranjec, ki je zbiral kovance, je vse prihranke namenjal tej strasti. »Drugi so hodili po gostilnah, jaz sem denar raje porabil za kovance. Riskiral sem in kupoval redke kovance, komplete, nisem jih pa prodajal. Res je bila lepa zbirka,« pravi, ko lista zbirateljski katalog, ki nosi letnico 2014. In razlaga, kaj pomeni serija kovancev. Zavedal se je vrednosti svojega hobija, vse je imel shranjeno pri zidanici v posebnih vedrih in usnjeni torbi, kar je bilo založeno z drugimi stvarmi.

A očitno se vrednosti kovancev niso zavedali tatiči in peščica njihovih sorodnikov, saj sicer ne bi tako na veliko zapravljali. Več Romov je po Beli krajini kupovalo s spominskimi kovanci, kakšen med njimi je bil vreden več deset ali celo več sto evrov. Če so plačevali z dvoevrskimi kovanci, še niso zbujali velike pozornosti, sploh pri nekom, ki ni pozoren na grbe. Vsekakor je bilo čudno, da je na primer Gregor Hudorovac kupil clia in ga plačal s kovanci po dva in tri evre. Ali pa, ko sta dva Roma s kovanci po tri evre plačala letvice v eni od metliških trgovin. Tudi na črpalkah v Metliki in Semiču so Romi plačevali s kovanci po tri evre. Pa za televizijo, vredno 250 evrov, je ena Rominja prav tako odštela zgolj kovance po tri evre. Skupina Romov se je kmalu vrnila v isto trgovino, saj so pomotoma namesto televizije v škatli prodali monitor. Dva Roma sta v eni od trgovin kupila tudi motorno žago za 100 evrov, zanjo pa sta odštela kovance po dva evra. Je pa ena od Gregorjevih sorodnic želela v trgovini unovčiti kovanec za 100 evrov, a ji ga niso želeli zamenjati.

Izločite listine

Policisti so na domu Gregorja Hudorovca opravili hišno preiskavo, v kateri so zasegli več kot 800 kovancev, nekaj bankovcev in še kaj, je pa sprva policistom vlom v zidanico priznal. Povedal je tudi, da je nekaj kovancev skuril na dvorišču in nekaj v štedilniku. A potem je očitno razmislil, da ni pametno priznati, saj bi moral oškodovancu povrniti škodo, ki ni majhna. Najel si je odvetnika in zadeva se je kakopak zapletla.

»Vlagam zahtevo za izločitev listin, ki so nedovoljeni dokazi. Ko je namreč policija zbirala obvestila od Romov, ki so Gregorjevi sorodniki, ti niso bili opozorjeni, da jih obravnavajo kot osumljence, kar pomeni kršitev določil zakona o kazenskem postopku. Niso bili seznanjeni, zakaj se od njih zbira obvestila, niti niso bili poučeni, da niso dolžni izpovedovati nič proti obdolženemu, ker gre za privilegirane priče. Takšni uradni zaznamki so nedovoljen dokaz, na katerega se sodba ne sme opirati in se mora izločiti iz spisa. Tudi sicer ni bilo podlage za utemeljen sum, da so osebe, pri katerih so bile opravljene hišne preiskave, storile kaznivo dejanje. Te osebe niso storile nič drugega, kot da so s kovanci, ki so zakonito plačilno sredstvo, šle v trgovino in kupovale različne predmete,« je opozoril odvetnik Gregorja Hudorovca Matej Šporar in dodal, da so tudi kovanci za tri evre običajno in zakonito plačilno sredstvo, torej ni bilo podlage za izdajo odredb za hišno preiskavo, zato so odredbe, listine in dokazi nezakoniti.

Višji državni tožilec Srečko Hočevar, ki je za vse tri vlome predlagal enotno kazen eno leto zapora in preklic ene pogojne kazni, je izločitvi dokazov nasprotoval. Sodnik Boštjan Kovič je torej del obtožbe, ki se nanaša na kovance, izločil in bo potrebno sojenje, je pa izrekel sodbo za dva vloma, ki ju je Hudorovac priznal. Obsojen je bil na devet mesecev zapora, stroškov postopka pa je oproščen. 

Deli s prijatelji