MRTEV V BOKSU

Anteja je bik stisnil do smrti

Objavljeno 17. junij 2016 09.51 | Posodobljeno 17. junij 2016 09.55 | Piše: Boštjan Fon

Pred dnevi je dobil nagrado za zvestobo, naslednje leto bi se upokojil.

Slavko Najžar je našel truplo sodelavca. Foto: Boštjan Fon

BLED – Prireja mleka je osnovna dejavnost Zadruge Sava Lesce, z. o. o., ki šteje več kot 100 članov, delo pa daje 37 zaposlenim. Na posestvu Poljče imajo mlekarice svoj glavni stan, zadruga pa izvaja tudi lastno rejo telic na posestvu Bled, ki je ob cesti proti Podhomu malce odmaknjeno iz turističnega bisera. Opazimo ga, če na poti proti soteski Vintgar pogledamo levo, čez lepo urejene in vzdrževane travnike. 
V enem od gospodarskih poslopij zadruge so v sredo na tleh našli negibnega 57-letnega Anteja Sekelesa. Delavec, ki je skrbel za posestvo, ni kazal znakov življenja.

Ni se odjavil

»Prišla sta vzdrževalca, ki sta morala opraviti nekaj del v hlevu in sta iskala Anteja, tudi jaz sem bil z njima,« pove Slavko Najžar. Dan po sodelavčevi smrti je sam poprijel za delo na posestvu. 
Nekaj časa so možakarji iskali Sekelesa, ki je pred tremi desetletji prišel v Slovenijo iz osrednje Dalmacije. »Šli smo tudi do stanovanja na posestvu, kjer je Ante živel. Trkali smo, a se ni oglasil. Imeli smo slabe slutnje, saj je pravzaprav ves čas preživel na posestvu, redko kdaj je odšel, pa še to je pred odhodom komu povedal.« 
Najžar razloži, da so v strahu, da nemara njihovemu Anteju ni postalo slabo v stanovanju, poklicali na upravo in prosili, ali lahko vstopijo v njegove prostore z lestvijo: »Direktorica nam je rekla, naj kar vstopimo in pogledamo, kaj je s Sekelesom, pa smo prislonili lestev in vlomili v stanovanje, a je bilo prazno. V predsobi smo videli ključe hleva, kjer bi morala dela opraviti vzdrževalca, pa smo jih vzeli in šli.« 
Ko so stopali proti hlevom, so Slavka poklicali iz uprave, saj jih je skrbelo za delavca. Na računalniškem sistemu za prisotnost na delu so videli, da se Ante prejšnji dan ni odjavil. »Še enkrat smo šli pogledat okolico hlevov in čez travnike smo bolj pozorno pogledovali, potem pa smo šli v tisti hlev tamle,« pokaže Najžar na najbolj vzhodno postavljeno gospodarsko poslopje. Trojica je vstopila in obstala. Sredi hleva je na tleh ležal njihov Ante.

Pozitivec

Škoda ga je, bil je fejst možakar.

»Skočili smo k njemu, takoj tudi klicali rešilca, ampak še preden so reševalci prišli, smo spoznali, da Ante ni več živ. Glede na vse okoliščine, ki jih poznamo, predvidevamo, da je bil mrtev že dan prej, da se mu je zgodila nesreča že v torek. Saj zato se pa ni odjavil iz sistema beleženja prisotnosti na delu, kajne?« 
Na posestvu je bil Ante Sekeles popoldne sam, sodelavci so po dopoldanskem delu odšli vsak po svoje. Živel je sam, tako da ga pravzaprav do naslednjega dne, ko so ga našli Slavko in druga dva sodelavca, ni pogrešil nihče. Ali bi mu, če bi za nesrečo izvedeli pravočasno, še lahko pomagali, je težko reči.

Policija je dan po tragičnem dogodku sporočila, da so obravnavali smrt moškega v gospodarskem poslopju v bližini Bleda, ki je umrl med delom. O vzroku smrti ni še nič uradnega, a smo neuradno izvedli, da je Sekeles umrl, ker ga je bik stisnil ob ogrado ali steno. Domnevno je dobil usodne notranje poškodbe. »Nimamo pojma, zakaj je umrl Ante, nemara ga je res pritisnil bik. Samo nikogar ni bilo tu, zato nihče ne more o tem povedati kaj več,« je dejal Slavko Najžar iz zadruge. Nato pa tiho dodal: »Škoda ga je, bil je fejst možakar.« 
Predsednik ene največjih kmetijskih zadrug pri nas Slavko Rabič je povedal: »Ko smo imeli v določenih časih razkol, med delavci je prav Sekeles znal pomiriti strasti. Deloval je povezovalno, vse je znal držati skupaj. Bil je res pravi pozitivec. Ravno s to plačo smo mu nakazali jubilejno nagrado za tri desetletja zvestobe naši zadrugi, prihodnje leto bi se upokojil. Žalosti nas dejstvo, da našega Anteja ni več z nami.«

 

Deli s prijatelji