SOJENJE

Ali se strelec Edin Žunić res lahko izogne zaporu?

Objavljeno 01. november 2014 16.43 | Posodobljeno 01. november 2014 17.24 | Piše: Aleksander Brudar

Obtožena Daut Nezović in Edin Žunić bosta bosta še nekaj časa čakala na sodni epilog.

Daut Nezović je tokrat na sojenju povedal, da Žunić ne govori resnice. Foto: Dejan Javornik

LJUBLJANA – Sojenju Dautu Nezoviću in Edinu Žuniću, ki sta 12. februarja lani med seboj obračunala v avtomobilu na odcepu Prežganje na območju Besnice v okolici Ljubljane, kar ni videti konca. Še pred začetkom tokratne obravnave se je zdelo, da je primer blizu zaključka, a se je potem, ko je tožilka Mateja Gregorčič predstavila dodatno spremembo obtožnice, ki jo je spremenila že na prejšnji obravnavi, spet zapletlo. Takrat je, kot smo že poročali, precej omilila obtožbe na račun obeh obtožencev. Sprva sta se morala braniti pred očitki o poskusu uboja, zdaj pa se mora Žunić braniti pred poskusom uboja v prekoračenem silobranu, Nezović pa pred povzročitvijo hude telesne poškodbe. Zoper Žunića je sicer še vedno obtožba glede nedovoljene proizvodnje orožja in prometa z njim, ni pa več omenjena obtožba zoper Nezovića glede kaznivega dejanja izsiljevanja Žunića.

Prvi strel je bil nujen

Obtožnica je tokrat spremenjena v delu, ki se nanaša na obračun med obtoženima v avtomobilu, in sicer, tako je pojasnila Gregorčičeva, zaradi bolj jasnega opisa dogajanja. Prvi Žunićev strel proti Nezoviću v avtomobilu je bil po prepričanju tožilke »nujno potreben«, saj se je Žunić tako ubranil pred Nezovićevem napadom z nožem. Ta ga je z 9,5 centimetra dolgim rezilom najprej začel počasi rezati po licu in nato z njim zamahoval proti njegovemu telesu. »Ko sta avtomobil oba zapustila in se je Daut Nezović Edinu Žuniću približeval z nožem v roki, pa Edinu Žuniću ni bilo treba streljati v vitalne dele telesa Dauta Nezovića, ki je že bil delno onesposobljen zaradi strelne rane v trebuh,« je še pojasnila Gregorčičeva.

Sledil je protest Nezovićevega zagovornika Milana Krstiča, saj je bil ta prepričan, da za zadnjo spremembo obtožnice niso bili izpolnjeni zakonski pogoji, in zahteval, da sodišče tega ne dovoli, kar je sodnica Nina Drozdek Draganić zavrnila.

Je Žunić streljal, ker je bil prestrašen?

Besedo je dobila tudi Žunićeva zagovornica Aleksandra Vidovič, ki je predlagala postavitev izvedenca psihiatrične stroke za njenega klienta, »ki bi lahko ocenil, v kakšnem psihofizičnem stanju je Žunić kritičnega dne streljal v trenutku prekoračenega silobrana«. Po prepričanju obrambe se je Žunić zunaj avtomobila boril za življenje, saj je bil že takrat porezan po rokah. Že v svojem zagovoru pa je povedal, da je bil takrat močno prestrašen, »kar pomeni, da bi mu bilo mogoče kazen odpustiti«. S predlogom sta se strinjala tako Nezovićeva obramba kot tožilka in po polurnem posvetu senata je bilo jasno, da bo treba na sodni epilog počakati še najmanj en mesec, saj je sodnica ugodila prošnji Vidovičeve.

Nezović s tožbo zahteva 20.000 evrov

Ker je Žunić sam prevzel pregon zoper soobtoženega glede kaznivega dejanja izsiljevanja, ga je sodnica pozvala, da mora odgovarjati na vprašanje Nezovićevega zagovornika. Povedal je, da si je od Nezovića izposodil 20.000 evrov in mu z obrestni vred vrnil 29.000 evrov ter da glede izposoje denarja tega bratu ni povedal. Takrat sta, kot nadaljuje, podpisala dokument, v katerem sam izjavlja, da si je denar tudi izposodil. Na vprašanje, kako to, da v njuni komunikaciji z SMS-sporočili februarja lani ni zaznati, da bi Nezoviću denar vrnil, je odgovoril, da prebrani SMS tega res ne kažejo, ampak če bi jih dosledno brali, bi se iz njih lahko razbrala tudi negativna intonacija Nezovićevih besed. »Ne morem pojasniti, bil sem neumen,« pa je odgovoril na vprašanje, zakaj ni zahteval potrdila, ko je denar vračal.

Sojenje se bo nadaljevalo 1. decembra, takrat naj bi bilo znano tudi, kolikšen premoženjskopravni zahtevek bosta v tem primeru vložila oba obtožena. Je pa tokrat Krstić pojasnil, da je Nezović že vložil tožbo zoper Žunića, in sicer za vrnitev 20.000 evrov.

Deli s prijatelji