SOJENJE

Ali je hokejist Kavec izsiljeval?

Objavljeno 13. julij 2012 10.55 | Posodobljeno 12. julij 2012 20.14 | Piše: Sebastijan Ozmec

Sodna obravnava je za zdaj prinesla več vprašanj kot odgovorov.

Ali je Ignac Kavec zgolj hotel svoj denar nazaj (foto: Tatjana Svete)?

LJUBLJANA – Na ljubljanskem okrožnem sodišču sta na prostor za zaslišanje stopila znani nekdanji hokejist, 59-letni Ignac Kavec, ter njegov 31-letni sin Andrej. Obtožnica državnega tožilstva jima očita huda kazniva dejanja izsiljevanja s trdimi fizičnimi prijemi, zaradi česar jima grozi osemletna zaporna kazen. Za njima so pred sodnika stopili še Peter Bertoncelj, Matjaž Skube in Roman Gomboc, domnevne žrtve izsiljevanja. Če se je na začetku zdel primer dokaj preprost, je po tokratni obravnavi jasno samo to, da ni nič jasnega in gotovega.

Že takoj, ko sta obtožena iz pripora prikorakala v sodno dvorano v spremstvu policistov, sta zavrnila vse obtožbe, ki ju bremenijo. Obtožbe pa so kar resne. Znani hokejist ljubljanske Olimpije, zagrebškega Medveščaka in tudi beograjskega Partizana je po prepričanju tožilstva od Petra Bertonclja zahteval plačilo 96.000 evrov dolga, a naj mu ta sploh ni bil nič dolžan. Če tega ne bi storil, bi izginil. Grožnje naj bi oče in sin podkrepila s klofutami, udarci, grožnjo s pištolo ter celo z ukazi, da se mora Bertoncelj sam z glavo udarjati v zid. Zaradi strahu jima je izsiljevanec 60 tednov plačeval po 500 evrov. Domnevnega izsiljevanja ni prijavil, dokler se ni znašel sredi policijske preiskave zaradi dolga banki SKB. Tožilka še trdi, da sta podobno izsiljevala tudi Romana Gomboca, ki naj bi jima izročil 1000 evrov, ter Matjaža Skubeta, ki pa jima zahtevanega denarja ni izročil.

Tožilka mu je uničila življenje

Kar je bilo na prvi pogled jasen primer izsiljevanja, se je po pričanju trojice, ki naj bi bila izsiljevana, sprevrglo bolj v nespretno izterjavo dolga. Nekdanji hokejist je namreč pojasnil, da je prodal nepremičnine na Prušnikovi v Ljubljani kupcema, ki sta zanj vzela kredit, zato je stanovanje pod hipoteko banke SKB. Namesto 480.000 evrov kupnine je prejel samo 220.000 evrov, zato je hotel še preostanek denarja. Z Bertoncljem se je sestajal prav zaradi vračila denarja in sodišču zatrdil, da mu ni nikoli grozil z izginotjem, temveč se je bal, da bi Peter izginil in bi tako ostal praznih rok. Zato je tudi želel podatke o njegovi družini, da bi ga lahko izsledil, če bi se to zares zgodilo. Sodišču je še zatrdil, da mu Bertoncelj ni izročil niti evra, in tožilko vprašal, kako mu je lahko na podlagi izjave le enega človeka uničila življenje, saj je že 116 dni v priporu. »Kako sem izsiljeval Bertonclja, če je že tri leta brezposeln?« jo je pobaral in dodal, da je zaradi neupravičenih obtožb ostal brez svobode, podjetja, zdravja, stanovanja in denarja. Namesto da bi dobil svoj denar, so ga izkoristili in »razpeli na križu kot najhujšega zločinca«.

Brezposeln s sedmimi bančnimi računi

Že metalurg Skube, ki naj bi ga hokejist in njegov sin izsiljevala, se je pred sodiščem zapletal pri pojasnjevanju, od kod mu pol milijona evrov, ki jih je dolžan prijatelju in poslovnemu partnerju Bertonclju, še bolj pa se je pri pojasnjevanju svojega finančnega poslovanja zapletel Bertoncelj, ki v obtožnici tožilstva nastopa kot največja žrtev izsiljevanja. Čeprav je že tri leta brezposeln, ima kar sedem bančnih računov doma in v tujini. Na enem računu je imel po podatkih zagovornikov obtoženih štiri milijone. Sicer jih je priznal malo manj kot tri, vendar to ne spremeni dejstva, da je znesek nenavadno visok, glede na to, da je brez službe. Zagovarjal se je, da je zasebni investitor in da so mu denar za investicije dali prijatelji, znanci, kolegi. Vendar nima niti svojega podjetja, ni niti samostojni podjetnik, temveč brezposeln državljan. Še bolj neobičajno je, da za svoje investicije nima običajnih pogodb, svojega poslovanja pa ni nikoli prijavil davčni upravi. Nikjer nima zapisano, da je predstavnik vlagateljev, nikjer ni zapisanih elementov zavarovanja, kot je hipoteka. Zanimivo je tudi, da je večinoma posloval z gotovino na roke, ne prek bančnih računov.

Obravnava se bo nadaljevala danes z zaslišanjem novih prič, ki bodo morebiti bolj osvetlile dogodke in bo sodišče nemara dobilo odgovor, ali je res šlo za nasilno izsiljevanje ali zgolj za izterjavo dolga.

Deli s prijatelji