SMRTONOSNI AGREGAT

Agregat kljub opozorilu postavil v hišo in umrl

Objavljeno 10. februar 2014 09.04 | Posodobljeno 10. februar 2014 09.05 | Piše: Aleksander Brudar

Tomaž Kapelj se je v svoji hiši v Pivki zastrupil z ogljikovim monoksidom.

Agregat naj bi Tomaž postavil v desni del hiše, kjer občasno živi njegova mama. Foto: Igor Mali

PIVKA – Sneg in žled sta prejšnji teden polomila številne električne drogove in več deset tisoč ljudi spravila nazaj v kameno in ledeno dobo, ob hudi materialni škodi, zlasti v gozdovih, pa botrovala še smrti dveh ljudi. Potem ko je v sredo zvečer na Pohorju ob sanaciji pretrganega daljnovoda umrl 20-letni Nejc Mesarič, je v petek zvečer Pivčane pretresla smrt 41-letnega Tomaža Kaplja. V njegovi hiši na naslovu Pod nasipom 8, tik ob glavni cesti, ki Pivko povezuje z Ilirsko Bistrico, in le streljaj od Parka vojaške zgodovine Pivka se je namreč zgodilo prav tisto, česar so se v zadnjih dneh vsi najbolj bali. Za nesrečnika je bila usodna uporaba električnega agregata, ki ga je postavil kar v notranjost hiše. Pivški in postojnski gasilci, ki so v petek nekaj minut čez sedmo uro zvečer prišli na njegov dom, so ob merjenju koncentracije plinov namreč ugotovili prisotnost ogljikovega monoksida, ki je bil posledica nepravilne uporabe električnega agregata. Na PU Koper so nam ob tem povedali, da je bila odrejena sanitarna obdukcija in šele njeni rezultati bodo lahko natančno pojasnili vzrok Tomaževe smrti.

Agregat v hišo, da bi se pogrel

Na nevarnost uporabe agregata znotraj hiše je sicer Tomaža le nekaj dni pred tragedijo opozarjal njegov sosed Miran Marinčič. Spominja se, da je ravno v času, ko so dobili agregat, ta bi celo ulico oskrboval z elektriko, videl, kako Tomaž proti svoji hiši nosi svojo napravo. »Ko sem ga vprašal zakaj, mi je odgovoril: 'V hišo sem ga nesel, da me bo grel.' Nato pa sem mu rekel, pa kaj je Tomaž s tabo, saj to je nevarno. Odgovoril mi je, da bo imel odprta okna. Nakar sem ga še vprašal, ja, kako se boš pa potem grel?« pripoveduje Miran.

Ko se je Tomaž čez nekaj minut iz trgovine vračal proti svoji hiši, ga je Miran še enkrat opozoril, naj iz hiše odstrani agregat in se raje priklopi na tistega, ki so ga dobili. »Svoj agregat je nosil proti hiši. Ne vem, zakaj, ker smo takrat dobili elektriko,« se sprašuje Miran in dodaja, da so ravno v trenutku, ko so se pripravljali na zagon agregata, spet dobili elektriko. V katerem delu hiše je Tomaž dejansko namestil napravo, nam Miran ni znal povedati. Smo pa lahko ob pogovoru z drugimi sosedi izvedeli, da je bil ta postavljen v desnem delu hiše, kjer sicer živi Tomaževa mama. V času našega obiska slednje ni bilo doma, na Tomaža pa je pred staro hišo spominjal le njegov beli renault. Vseskozi je živel v levem delu hiše, kjer sta pred smrtjo živela njegova babica in dedek. V hiši je večinoma živel sam, saj, kot smo izvedeli, njegova mama zaradi osebnih težav v svojem delu hiše živi le občasno. »Matere ni doma, tako da je imel celo hišo za sebe. Videl sem ga, kako je agregat nosil skozi vhodna vrata, ker sem ravno takrat na oknu svoje sobe kadil cigareto. Možno je, da se da znotraj hiše priti v mamin del hiše. Verjetno ga je nesel tja, ker so vrata odprta, in je mislil zračiti,« ob tem ugiba Miran. »Ne vemo, zakaj je šel tja. Lahko, da je šel opazovat, ali dela agregat? Ker ga ni bilo v svojem delu hiše, so ga našli prav tam, a je bilo že prepozno,« pa nam pove ena izmed starejših Tomaževih sosed.

Pohodil ne bi niti mravlje

O nesrečnem domačinu, ki je delal v enem izmed cerkniških podjetij – po Marinčičevih besedah naj bi nekaj časa opravljal tudi poklic kuharja, znajo sosedi povedati samo lepe stvari. Res da, kot pravijo, se je držal bolj zase, je bil pa zelo prijazen in dober možakar, »ki niti mravlje ne bi pohodil«. »Bil je miren dečko in prijazen. Ne vem, kaj naj rečem. Muhe ne bi ubil,« se spominja Miran. »Če si revež, se nihče ne briga zate, namesto da bi ti pomagali. Ni imel nobenega prijatelja v vasi in ostal je brez družbe,« pripoveduje starejša gospa. »Ko sem izvedela, da je umrl, sem samo jokala.«

Agregati niso za zaprte prostore

Da se podobna tragedija v krajih, kjer so agregati še vedno glavni vir električne energije, ne bi ponovila, velja še enkrat opozoriti na njihovo pravilno uporabo. Nikar jih ne uporabljajte v zaprtih ali deloma zaprtih prostorih, saj lahko raven ogljikovega monoksida izjemno hitro naraste in doseže smrtno nevarno koncentracijo že po nekaj minutah. Nameščeni morajo biti vsaj sedem metrov stran od objekta in obrnjeni z izpušno cevjo stran od objekta. Veter pa mora pihati od stavbe proti agregatu. Zaradi nepravilne uporabe električnih agregatov so v ljubljanskem kliničnem centru prejšnji konec tedna že zdravili več zastrupljenih, nekateri so potrebovali tudi hiperbarično zdravljenje. 

Deli s prijatelji