HUMANITAREC

Zvezdniški George, pravi človek za mir

Objavljeno 11. februar 2014 11.03 | Posodobljeno 11. februar 2014 11.04 | Piše: T. P.

George Clooney je v Sudanu zrl v cev kalašnikovke iz otroških rok.

George Clooney.

Krizne razmere v Darfurju. Teroristični napad na slovita dvojčka WTV. Katastrofalni cunami v Indijskem oceanu pred desetletjem in uničujoči potres na Haitiju leta 2010. To so le nekatere izmed stisk, ki so v zadnjem času pretresale svet ter v življenje mnogih prinesle kaos in brezup. Ob misli na njihovo nesrečo je Georgeu Clooneyju od groze zaledenela kri v žilah, ni hotel molčati ali sedeti križem rok, marveč je svoje ime, slavo in denar raje začel izkoriščati v človekoljubne namene. Ljudem v stiski je ponudil roko, to pa bi se mu kmalu lahko krvavo maščevalo. Med snemanjem dokumentarnega filma o genocidu v Sudanu, s katerim je hotel osvetliti zlo, ki ga ljudem prinese državljanska vojna, je namreč na lastni koži občutil, v kaj nečloveške razmere lahko prisilijo ljudi. Tudi otroke.

Dvakratni dobitnik oskarja in trikratni prejemnik zlatega globusa je sicer eno najbolj zvenečih imen filmske industrije, a prav tako odmeva v človekoljubnih krogih. Ne nazadnje je že pred šestimi leti postal eden izmed znaniteljev miru Združenih narodov, četudi se je začel goreče zavzemati za mir po svetu že mnogo prej, sam. A nič mu ni zlezlo tako pod kožo kot grozljive razmere v sudanski pokrajini Darfur, prizadevanje za ustavitev nasilja in pomoč tamkajšnjim nedolžnim civilistom sta postala skoraj igralčeva osebna misija. In eden prvih korakov je bila osvetlitev tamkajšnjih kriznih razmer, zaradi česar se je leta 2006 s svojim očetom Nickom, novinarjem po poklicu, odpravil v Sudan, kamor sta pretihotapila kamere in z dokumentarcem A journey to Darfour opozorila na problematiko tamkajšnjih beguncev. Hvalevreden podvig, ki pa bi se lahko končal, še preden se je dobro začel. »Bili smo sredi ničesar, na območju, kjer sploh ne bi smeli biti. K nam je pristopil deček, star morda deset let, opremljen s kalašnikovko, in zahteval, da izstopimo iz tovornjaka,« se dogodka, ki mu je nagnal strah v kosti, spominja srebrnolasi lepotec in prida, »da so vanje uperili cevi pušk in ukradli, kar so lahko. A to se tam vseskozi dogaja.«

Marsikdo bi ob pogledu na puškino cev, tudi če jo v rokah drži otroški vojak, nad človekoljubjem naredil križ. Toda Clooneyja to v njegovih prizadevanjih nikakor ni zaustavilo. Raje še dodatno podžgalo. Še bolj goreče si je želel v deželo, v kateri so otroci prisiljeni prijeti za orožje, omogočiti mir. In že leto po grozljivi izkušnji je s prijatelji Mattom Damonom, Bradom Pittom in Donom Cheadlom, s katerim sta zaradi ozaveščanja javnosti o krizi v Darfurju prejela nagrado človek za mir (Man for peace), zagnal projekt Satelitska straža, ki želi s satelitom nadzorovati morebitno oblikovanje in premikanje vojaških skupin, ki bi lahko ogrozila življenja prebivalcev in bi po najbolj črnem scenariju lahko privedla do množičnih pobojev. A četudi lepotec ogromno časa in volje nameni političnemu aktivizmu, si niti v najbolj mučnih sanjah ne bi želel včasih tudi nevarnega obiskovanja kriznih žarišč zamenjati za politično kariero. Želi si biti le slišani glas na poti sprememb. »Všeč mi je in hvaležen sem za to, da sem na položaju, s katerega lahko osvetlim nekatere težave in o njih tudi glasno spregovorim. Toda že misel na bolj politično vlogo, na administracijo, birokracijo in sprejemanje zakonov, je podobna nočni mori.«

Kupite si zmenek s Clooneyjem!


S plodovito filmsko kariero si je prislužil zajeten kupček denarja, pa vendar njegova prizadevanja za boljši jutri nenehno potrebujejo močne finančne injekcije. Močnejše, kot bi si jih hollywoodski težkokategornik lahko privoščil. Že satelitski nadzor v okviru projekta Satelitska straža namreč v samo enem letu požre dva milijona in četrt ameriških zelencev, zaradi česar je sredi prejšnjega meseca lomilec ženskih src zagnal spletno dobrodelno loterijo. Na kateri so se – v prvi vrsti seveda ženske – potegovali za zmenek z enim najbolj seksi moških na svetu, izkupiček pa je šel v financiranje satelitske straže. »Bil je neverjeten in bil bi tudi izjemen oče,« je dejala zmagovalka Jean Allen, ki si je z desetimi dolarji in ščepcem sreče priborila zmenek s Clooneyjem; ta jo je prejšnji teden po rdeči preprogi odpeljal na newyorško premiero svojega filma The Monuments Men. Na kateri ju je spremljala tudi temnolaskina osemletna hči Victoria. S spletno loterijo je George tako zbral skoraj 900.000 evrov, kar bo zadostovalo za tri mesece satelitskega nadzora, samohranilka Jean pa se je lahko pohvalila s prvim zmenkom v treh letih. In to z moškim ob strani, ki ji ga je verjetno zavidala vsaka pripadnica nežnejšega spola.

Deli s prijatelji