STRIP

Zgodba o Calvinu in Hobbesu

Objavljeno 15. november 2017 22.45 | Posodobljeno 15. november 2017 22.45 | Piše: A. P.
Ključne besede: strip

Jukon, hoj! je zadnji v seriji izvrstnih stripov Billa Wattersona v slovenskem jeziku. Otroci pogosto prehajajo v svet literature prek slikanic, stripov in risanih romanov. Calvin in Hobbes spada med najuspešnejše stripe vseh časov.

Leta 2012 je založba Didakta pod okriljem projekta Ljubljana, svetovna prestolnica knjige, izdala prvo knjigo stripov o dogodivščinah vvCalvina in Hobbesa z naslovom Nad posteljo se slini. Stripe ameriškega avtorja Billa Wattersona (rojen leta 1958) lahko uvrstimo v sam vrh stripovskih prodajnih uspešnic. Poznavalci mu priznavajo, da je veliko storil za promocijo stripa kot umetniške zvrsti. Že številke, ki spremljajo njegovo produkcijo, so izjemne – Calvina in Hobbesa so objavljali v 2400 časopisih po vsem svetu v kar 50 državah. V knjigarnah pa so doslej prodali več kot 45 milijonov knjig. V slovenščino imamo trenutno prevedenih sedem, zadnja nosi naslov Jukon, hoj!

Dogodivščine iz lastnih izkušenj

Calvin in Hobbes je strip, ki bralcu zleze pod kožo, ker so pustolovščine šestletnega Calvina in njegovega plišastega tigra Hobbesa zelo življenjske in osredotočene na manjše prigode, ki dajejo likom globino. Bralec ima občutek, da je Watterson v navihanega Calvina prelil svoje lastno otroštvo in spomine, a očitno ni tako, saj je ob priložnosti povedal: »Bil sem tih in ubogljiv otrok, pravzaprav skoraj Calvinovo nasprotje. Eden od razlogov, zakaj tako rad rišem Calvina, je v tem, da se velikokrat ne strinjam z njim. Calvin je avtobiografski v tem, da razmišlja o stvareh, o katerih jaz razmišljam. Vendar se to nanaša bolj na mojo odraslo dobo kot na otroško. Po eni strani je tudi odsev otroka v meni, ki mi pomaga, da ohranjam svojo radovednost, da zasmehujem svojo lastno obsedenost, komentiram človeško naravo in bolje razumem življenje.«

Stripi kot prvo branje

Marsikdo v svet literature in bralnih navad vstopa prav prek stripov. Tako se založbe v zadnjem obdobju trudijo z različnimi stripovskimi serijami, romani v slikah in podobnimi vizualno-vsebinskimi združki približati najmlajšim bralcem. Pred časom smo že predstavili Elvisa Riboldija in Otilijo založbe Sodobnost, ki sta med mladimi izjemno priljubljena. Podobno velja za Calvina, ki je kot šestletnik malone vrstnik najmlajših bralcev, hkrati pa gre za junaka, ki bo zaradi specifičnih življenjskih situacij, v katerih se znajde, še kako nasmejal tudi odrasle bralce.

Direndaj brez naključij

Calvina je avtor poimenoval po teologu iz 16. stoletja, ki je verjel v usodo, Hobbesa pa po filozofu iz 17. stoletja, ki je imel nenaklonjen pogled na človeško naravo. V navdih pri ustvarjanju tigra mu je bila domača mačka Sprite. V stripu je tiger živ le, kadar je s Clavinom. »Nekateri zmotno mislijo, da je Hobbes plišasta igrača, ki ob Calvinu čudežno oživi, ali da je plod Calvinove domišljije,« pojasnjuje Watterson. »Prava narava Hobbesa me ne zanima. Preprosto ga Calvin vidi na en način, drugi pa na svoj način, in vsakemu se zdi njegov pogled smiseln. Tako je v življenju: vsak vidi svet na svoj način. To sem dobesedno narisal v stripu.« Watterson je stripe objavljal dolgih deset let, nato pa je pretresel svoje oboževalce, ko je napovedal, da se bo posvetil slikarstvu. Ob tem velja poudariti, da nikoli ni dovolil, da bi junake njegovih stripov komercializirali, ne bomo jih našli na majicah, koledarjih in podobnih prodajnih izdelkih. S tem daje njim in svojim stripom dodatno vrednost. »Ne želim slišati Hobbesovega glasu v animirani seriji, ne želim videti Calvinove podobe na voščilnici, kako ljudem vošči lepe praznike, in ne želim, da izdelovalec lutk določi Hobbesovo resničnost kot lutko.« Leta 2010 je kljub temu v ZDA v seriji znamk, ki so počastile najslavnejše stripovske junake, izšla uradna poštna znamka z motivom Calvina in Hobbesa.

 

Deli s prijatelji