UKRAJINSKA KRIZA

Zaletava zvezdnica kmalu v nemilosti?

Objavljeno 19. december 2014 14.23 | Posodobljeno 19. december 2014 14.23 | Piše: A. G.

Je postala slovita pevka Ana Netrebko žrtev propagandne pasti ruskih rojakov?

Ana je Putinova občudovalka in odločna podpornica.

Neizmerno mu je žal, da najlepši glas sveta zdaj širi takšne tone, je po škandalu v ruskem Sankt Peterburgu hitel pojasnjevati znameniti latvijski violinist Gidon Kremer. Pri sosedih na Dunaju so ogorčeni, Rusinji Ani Netrebko, ki je pred leti sprejela še avstrijsko državljanstvo, tega za zdaj ne morejo odvzeti, saj naj bi parlament ustrezni zakon potrdil šele v teh dneh. Ne motita jih zgolj Anino srečanje in poziranje z vodjem ukrajinskih separatistov Olegom Zarjovim, kaj malo jim je po godu tudi, da se je raje preselila v New York, v Evropi pa ji vse bolj dišita München in Berlin.

Rdeča zastava s križem

Na avstrijskem zunanjem ministrstvu so njen izpad komentirali kot absolutno problematično dejanje. Ostro so reagirali tudi njeni oboževalci po vsem svetu, najbolj jezni in razočarani jo na facebooku pošiljajo kar v Rusijo in komentirajo: Sramota zate! Predlagajo še bojkot njenih predstav in koncertov ter prodajo cedejev. Hitro so se odzvali tudi pri Austrian Airlines in sporočili, da ne bodo obnovili oziroma podaljšali iztekajoče se pogodbe, zaradi katere smo pevko lahko videli v več reklamnih spotih avstrijske letalske družbe. Ana še ni uradno komentirala svoje poteze, je pa na ponedeljkovi tiskovni konferenci pojasnila, da to ni bilo politično dejanje, temveč zgolj podpora nesrečnim kolegom.

Usodno srečanje se je zgodilo v nedeljo v luksuznem hotelu v Sankt Peterburgu, med drugim je z Zarjevim javno pokazala rdečo zastavo z modrim andrejevim križem, zastavo, ki naj bi simbolizirala območje ukrajinske Nove Rusije, in mu predala ček v vrednosti milijon rubljev oziroma več kot 15.000 evrov za podporo in obnovo operno-baletne hiše na vojnem območju Donjecka. Seveda je ljudem še dobro v spominu koncert na Rdečem trgu v Moskvi, kjer je nastopila z ruskim baritonistom Dimitrijem Hvorostovskim, takrat se je navdušujoče izrazila o Vladimirju Putinu, ki jo je tudi sprejel, a se na njeno veliko razočaranje koncerta ni udeležil.

Bodo sledile sankcije?

Seveda dogodki ne spremenijo dejstva, da je 43-letna Ana Netrebko ena najboljših opernih pevk vseh časov. Vemo, da so bili v zgodovini prav umetniki velikokrat žrtve nepremišljenih izjav in dejanj, naivneže so grdo zlorabili v politične namene. Srečanje s predsedujočim samooklicanega parlamenta, ki je na spisku oseb, ki jim je prepovedan vstop v EU, in poziranje z namišljeno zastavo neobstoječe države pa sta bili očitno pretiravanje. Na tiskovni konferenci je pevka pojasnjevala, da je denar namenjen zgolj kolegom na vojnem območju, ki navzlic strelom in granatam vadijo naprej, čeprav je Kijev ustavil financiranje.

Očitno pa je, da je Ana naklonjena aktualni ruski politiki, zanjo in za še 500 ruskih umetnikov, znanstvenikov in športnikov ne obstaja alternativa Putinu in njegovi poti. Med njegovimi sledilci je še dirigent Valerij Gjergijev, ki je že večkrat gostoval v Mariboru in Ljubljani, Ana pa je z orkestrom Slovenske filharmonije opravila krajšo evropsko turnejo. Netrebkova in Gjergijev bosta od leta 2015 pogodbeno vezana še na münchensko opero in filharmonijo. Zanimiva je reakcija izjemnega violinista Kremerja, ki meni, da je šlo za »zavestno dejanje iz prepričanja«, Anina prijateljica in kolegica iz Rige Elena Garanča, ki smo jo letos poslušali v Ljubljani, pa se še ni oglasila.

Ana je torej kolegom na vzhodu Ukrajine podarila en dunajski honorar, saj za nastop v državni operi na večer dobi 15.000 evrov, v Salzburgu še več. V newyorški metropolitanki je na predstavo vredna 17.000 dolarjev. V nobeni od omenjenih hiš niso povedali, ali bo njeno dejanje vplivalo na nastope pri njih. So pa Ano izrecno pohvalili v ruskem dnevniku Moskovski komsomolec, kjer upajo, da ne bodo še proti njej uvedene zahodne sankcije.

Ana v novem življenju

Pri nemški državni televiziji ZDF so sporočili, da bodo kljub škandalu 28. decembra prenašali silvestrski koncert z Ano Netrebko in mehiškim tenorjem Juanom Diegom Florezom pod dirigentskim vodstvom Christiana Thielemanna iz slovite dresdenske Semperjeve opere. Na sporedu bo koncertna izvedba Kalmanove popularne operete Kneginja čardaša, ki je krstno izvedbo doživela novembra 1915 prav v Dresdnu. Ne vidijo razloga za umik, saj je Ana že prej poudarjala, da je ruska patriotka in Putinova podpornica. Več težav pa utegne imeti Gjergijev, ki je ob zasedbi Krima na rusko kulturno ministrstvo poslal pismo podpore, ki sta ga ob številnih drugih umetnikih podpisala tudi violinist in dirigent Vladimir Spivakov ter nekoč v svetu slavljena mezzosopranistka Elena Obrazcova.

Tudi v Aninem zasebnem življenju je veliko novega. Že pred časom je zapustila nezvestega moža, urugvajskega basbaritona Erwina Schrotta, hudo jo je prizadelo, ko so ji potrdili, da je njun sin Tiego avtist. V času velikega koncerta na prostem pred Kremljem v Moskvi so bili prijatelji in znanci že prepričani, da se je ogrela za stasitega ruskega kolega Dimitrija, kar se je videlo in čutilo tudi na koncertu, pa je očitno šlo le za iskrenje. Se je pa v Salzburgu, kjer je na letošnjih poletnih slavnostnih igrah nastopila v Verdijevem Trubadurju, kar nepričakovano zaročila s 36-letnim azerbajdžanskim kolegom, tenoristom Jusufom Ejvazovom, in se z njim v dolgi beli obleki, v beli kočiji, ki so jo vlekli lipicanci, vsa žareča in vidno ganjena popeljala skozi zgodovinsko mestno jedro. Kdaj bo poroka, srečna zaljubljenca nista izdala … 

Deli s prijatelji