PRORAČUN

Za nujno prenovo naj kraljica odpre vrata

Objavljeno 31. januar 2014 15.17 | Posodobljeno 30. januar 2014 21.46 | Piše: E. B.

Dvorci nujno potrebujejo prenovo, toda kraljica nima denarja.

Kraljica Elizabeta ima 85 let, vlada pa jih že 60.

Kraljevski računovodje bi lahko mnogo učinkoviteje vzdrževali dvor in preostalih 360 posestev, če bi le bila vladarica pripravljena odpreti svoj dom. Britanski poslanci pozivajo Elizabeto II. k racionalizaciji svojega proračuna, oddajanju Buckinghamske palače in drugih nepremičnin ter zmanjšanju števila delovnih mest v gospodinjstvu in drugega osebja.

Gradbeni inšpektorji že dolgo opozarjajo, da so deli kraljičine londonske rezidence, dvorca Windsor in nekaterih drugih nepremičnin, že izjemno tvegani za bivanje ter nujno potrebujejo prenovo – vredno skupaj več kot petdeset milijonov evrov! Znesek bi seveda morali pokriti davkoplačevalci, kajti kraljica ima v banki menda samo še dober milijonček, kot kažejo podatki: lani je namreč zapravila 35 milijonov evrov, Otoku pa s spodbujanjem turizma in svetovne promocije kraljestva prinesla 32 milijonov prihodka. Razliko treh milijonov je tako morala pokriti iz lastnih sredstev: njen bančni račun bo do nadaljnjega verjetno pošteno okrnjen, kraljica pa se je tako uvrstila med najrevnejše vladarje v zgodovini Otoka.

Boljše izkoriščanje kapacitet

Toda finančne težave bi z lahkoto premostili, če bi Elizabeta II. le privolila v prevetritev dela svojega računovodskega osebja in poslovanja v različnih zakladnicah, ki sta po oceni poslancev neučinkovita. Dvor bi lahko svoje kapacitete mnogo bolje izkoristil v turistične in komercialne namene, so prepričani. Denimo, Buckinghamska palača je odprta za turiste le 78 dni (obiskanost je dosegla magični milijon) v poletnih mesecih, a bi bila lahko na voljo za oglede, vsaj delno, tudi spomladi, ko se kraljica in princ Phillip za mesec dni preselita v Windsor, ter od božiča do februarja, saj vladarica zimo tradicionalno preživlja na pravljičnem podeželju v Sandrighamu.

Monarhinja in drugi pripadniki dvora po vrhu ne uporabljajo vseh prostorov v Buckinghamski in Kensingtonski palači, niti v palači Sv. Jakoba, te bi tako lahko pogosteje oddajali premožnim in eminentnim obiskovalcem Londona; za zdaj so namreč le redki izbranci, ki jim ob zajetnem plačilu odobrijo prenočitev pod katero od kraljevskih streh.

Računovodje njene visokosti sicer odločno ugovarjajo pobudam poslancev, češ da monarhinja kljub gospodarski krizi Otoku prinaša iz leta v leto več prihodka, sicer pa da so svoje stroške že zdavnaj občutno zmanjšali; da pa so začrtani zneski za prenovo astronomski, je pač kriva vlada, ki je v kraljičin sklad v zadnjih dvajsetih letih namenila za šestdeset odstotkov manj sredstev, zaradi česar da so lahko redno vzdrževanje opravljali le površno in skopo.

Deli s prijatelji