ODŠKODNINA

Za nesrečo pri delu dobil okrogel milijon

Objavljeno 28. julij 2016 12.49 | Posodobljeno 28. julij 2016 12.51 | Piše: T. P.

Producenti Vojne zvezd prevzeli krivdo za zlomljeni gleženj Harrisona Forda.

Harrison Ford.

Lani morda najbolj težko pričakovani film Sila se prebuja je več kot upravičil visoka pričakovanja ljubiteljev znanstvene fantastike. Ne le da se je v zgodovino zapisal kot najbolj dobičkonosen film slovite franšize Vojna zvezd in tretji najdobičkonosnejši vseh časov, saj se je zaradi njega v blagajne steklo več kot dve milijardi ameriških zelencev, temveč je očitno navdušil tudi filmsko kritiško srenjo, saj ga je ovenčala s kar petimi nominacijami za oskarja. Splošno navdušenje torej, v žaru katerega je morda marsikdo pozabil, da je s prizorišča snemanja Harrison Ford odnesel zdrobljene kosti in da bi lahko – tako so na sodišču zatrdili vsaj predstavniki britanskega odbora za zdravje, varnost in okolje (HSE) – s kančkom manj sreče tam pustil svoje življenje. Temu so zdaj vsaj deloma pritrdili producenti in zaradi pomanjkljivih varnostnih ukrepov na svoja pleča prevzeli krivdo za nesrečo.

Harrison Ford je Han Sola prvič igral daljnega leta 1977 in prinesel mu je slavo. A čeprav se je nato predlani z veseljem vrnil k svojim filmskim koreninam, mu filmski lik tokrat ni bil enako naklonjen, saj mu je izstavil visok račun – zdrobljen gleženj.

Kakšna bo kazen?

Zavrtimo čas na 12. junij 2014. Hollywoodski težkokategornik se je mudil na snemalnem prizorišču, zvest svoji umetnosti je nameraval povaditi prihajajoči prizor ali vsaj dodobra vsrkati atmosfero. Vstopil je v vesoljsko plovilo millenium falcon, ko so se vrata nenadoma brez opozorila in nepričakovano zaprla. Težka hidravlična vrata so zgrmela nanj in ga ukleščila pod seboj. K nesrečnežu so nemudoma pritekli reševalci in ga oskrbeli, nato pa ga je v bolnišnico odpeljal helikopter, kjer so za igralčev zlomljeni gleženj dokončno poskrbeli. A čeprav naj bi zvezdnik zaradi poškodbe dobil odškodnino v višini zajetnega milijona, je ustvarjalce nato zaradi neustreznih varnostnih delovnih razmer vendar doletela prijava, ki so ji zdaj na sodišču spisali epilog. »Nesreča je bila povsem pričakovana,« so povedali predstavniki HSE in pridali, da »mora biti prizorišče snemanja varno za vse igralce in tudi druge člane ekipe, najsi so slavni ali ne,« pri čemer pa je producentskemu podjetju Foodles Production spodletelo. Deloma so priznali, niso pa se strinjali z nadaljnjo oceno odbora za varnost in zdravje, češ da bi – zaradi tolikšne malomarnosti pri varnostnih ukrepih – »hidravlična vrata lahko koga ubila. Najhujše se ni zgodilo le, ker so pravočasno sprožili alarm«. Nato so še pridali, da je bila sila vrat, ko so ta zadela Forda, primerljiva s težo manjšega avtomobila.

Foodles Production je med sodno razpravo prevzel krivdo za nesrečo, a so pripomnili, da je varnost vseh na prizorišču snemanja na vrhu seznama njihovih prioritet, kar so dokazali tudi s polnim sodelovanjem med preiskavo. Kazen jim bodo določili 22. avgusta. 


Sreča v nesreči?

Kaj podobnega se Fordu verjetno ne bi moglo pripetiti pred desetletji, ko je prvič zaigral v Vojni zvezd. »Zdaj pa imamo ogromno denarja in izjemno tehnologijo, s čimer so zgradili noro dobra hidravlična vrata, ki se zapirajo s skoraj svetlobno hitrostjo,« je v luči nesreče dejal zvezdnik, ki je okusil tudi manj dobro plat tehnologije in elektronike. Zaradi vrat je namreč kar dolgo naokoli krevsal z longeto. Nad tem verjetno ni bil najbolj navdušen, od skrbi za dragega pa si je tedaj skoraj pulila lase tudi njegova žena Calista Flockhart. Toda režiser filma J. J. Abrams je iz njegove nesreče vendar potegnil nekaj dobrega. Zaradi nesrečnega dogodka naj bi se namreč snemalna in igralska ekipa »še tesneje povezala«, ko pa se je Harrison spet vrnil mednje in nadaljeval snemanje, naj bi »v njegovih očeh gorel še močnejši ogenj. Vrnil se je boljši in močnejši, kot je kdaj bil, tega ne morem dovolj poudariti.«

Deli s prijatelji