OSKARJI

Z zlatim dečkom delajo
 samo v belih rokavicah

Objavljeno 27. januar 2012 09.20 | Posodobljeno 27. januar 2012 09.25 | Piše: E. N.

Najprestižnejši kipec izdelujejo deset dni, zdaj je v delu že 3621. po vrsti.

Oskar ima 24-karatno zlato obleko.

CHICAGO – Zlate kipce podeljujejo od 16. maja 1929, od leta 1982 pa jih izdelujejo v tovarni R. S. Owens v Chicagu. Trenutno je v izdelavi 3621. po vrsti. »Številka 3621 bo prva številka za novo serijo oskarjev, ki jih izdelujemo. To pomeni, da jih je bilo narejenih že 3620,« razlaga Scott Siegel, lastnik podjetja, ki ga je njegov oče zasnoval leta 1938. Ročno izdelane figure, visoke 34 centimetrov, predstavljajo viteza v stilu art decoja, ki drži križarski meč in stoji na obroču filmskega traku. Ravno to, torej najbolj kakovostno ročno delo, je ameriški filmski akademiji najbolj pomembno pri njihovi izdelavi, saj je ročno ulivanje obrt, ki izumira. To dejstvo prispeva k ohranjanju ugleda enega najbolj prepoznavnih kipcev na svetu. Oskarje izdelujejo iz kombinacije različnih kovin, težek je 3,85 kilograma, celotna izdelava pa traja deset dni.

Poliranje za sijaj

»Najprej je ročno ulivanje, naslednji korak je rezanje grobih robov, sledi brušenje, dokler ne izginejo vse večje nepravilnosti, četrta faza pa je poliranje, da kipci dobijo pravi sijaj ter da izginejo vse, tudi najmanjše napake,« pojasnjuje predstavnik podjetja. Sledi ročno kopanje kipca v bakru, niklju, srebru in na koncu 24-karatnem zlatu. Osnovo izdelka izdelujejo ločeno in je prevlečena s črnim nikljem. Potem ko s podrobnim pregledom preverijo, ali je vsaka podrobnost brezhibna, kipce spojijo z osnovo in jih zapakirajo v škatle. Med tem postopkom ima delavec na rokah bele rokavice.

»To je res posebna nagrada, predvsem zato, ker jih naredimo tako malo, vsako leto jih podelijo le okrog 50. Akademija je s tem obdržala ekskluzivnost te nagrade,« meni Siegel. Preden pa ga dobitnik odnese domov, nanj vgravirajo še njegovo ime.

Podjetje R. S. Owens je zadnje, ki se v ZDA ukvarja z izdelavo tovrstnih dragocenih nagrad. Večino poceni trofej, ki jih podeljujejo na različnih tekmovanjih, zdaj namreč izdelujejo Kitajci. Ameriškemu podjetju uspe preživeti, ker se je omejilo na prestižne nagrade, kot so oskar, emi in glasbene nagrade MTV. Toda tudi oni so bili leta 2008 prisiljeni odpustiti delavce zaradi svetovne gospodarske krize. »V preteklosti smo ostali brez pogodb za nagrade, ker organizatorjem ni bilo pomembno, da so bile te narejene na Kitajskem. Skrbela jih je le cena,« dodajajo v podjetju.

Deli s prijatelji