NA DOBRI POTI

Z vlogo profesorja si utira pot do oskarja

Objavljeno 10. februar 2015 11.17 | Posodobljeno 10. februar 2015 11.17 | Piše: E. B.

Eddie Redmayne, ki blesti v biografiji o Stephenu Hawkingu, se je okitil z bafto.

Čeprav že vso sezono velja za absolutnega favorita za zmago, je bafta odličnega Eddieja Redmayna presenetila: mlad igralec, ki blesti v biografiji o Stephenu Hawkingu Teorija vsega, je požel laskavo priznanje tudi na domačih tleh, da se bo okitil tudi z oskarjem, ne dvomi nihče več.

Nadarjeni Britanec, ki je s svojo zadnjo vlogo poskrbel za eno največjih filmskih predstav v zadnjih letih, je v boju za naslov najboljšega igralca premagal opevanega Benedicta Cumberbatcha (Igra imitacije), Ralpha Fiennesa (The Grand Budapest Hotel), Jaka Gyllenhaala (Nightcrawler) in Michaela Keatona (Birdman), in če 33-letnik ne bi osvojil tudi najbolj zaželenega kipca, bi verjetno ves Hollywood ostal odprtih ust. Mediji se sicer zadnje mesece zabavajo s tihim bojem med Redmaynom in Cumberbatchem, ki sta britansko igralsko srenjo z zadnjima nastopoma nedvomno povzdignila še raven višje, toda 38-letnik je še pred podelitvijo priznal poraz in pristavil, da mu je v čast, da lahko sploh sedi v istem prostoru kakor mlajši zvezdnik: »Tekma med nama se je že zdavnaj končala!«

Redmayne se je razkošne, že 68. prireditve v Royal Opera House v Londonu udeležil z ženo Hannah Bagshawe, nagrajencu pa je čestital tudi sam junak njegove zgodbe o uspehu, profesor Stephen Hawking! Nagrajenec ne namerava sedeti na lovorikah, kajti kmalu po podelitvi se je lotil priprav na naslednji, izjemno zahtevni in ravno tako odmevni projekt Dansko dekle, zgodbi o umetniku Einarju Mogensu Wegenerju, ki se po spremembi spola prelevi v Lili Elbe. V ženskih kategorijah sta znova nesporno slavili Julianne Moore (Še vedno Alice), ki je premagala Amy Adams (Big Eyes), Redmaynovo prijateljico in soigralko Felicity Jones (Teorija vsega), Reese Witherspoon (Divja) in Rosamund Pike (Ni je več), ter Patricia Arquette (Fantovska leta), ta je za seboj pustila Emmo Stone (Birdman), Imeldo Staunton (Pride), Keiro Knightley (Igra imitacije) in Rene Russo (Nightcrawler). V moški kategoriji stranske vloge je ravno tako po pričakovanjih slavil J. K. Simmons (Ritem norosti), poraz so mu morali priznati Edward Norton (Birdman), Ethan Hawke (Fantovska leta), Mark Ruffalo (Foxcatcher: Boj z norostjo) in Steve Carell (Foxcatcher: Boj z norostjo).

Hawke si tako ni prislužil igralskega kipca, je pa kljub temu na odru prejel nagrado, in sicer v imenu režiserja in dobrega prijatelja Richarda Linklaterja, ki je prejel bafto za najboljšo režijo, a se podelitve ni udeležil, Fantovska leta, ki veljajo tudi za favorita za oskarja, pa so slavila tudi kot najboljši film; za najboljši britanski film so razglasili Teorijo vsega. Najboljši izvirni scenarij je spisal Wes Anderson (The Grand Budapest Hotel), najboljši scenarij po predlogi pa znova pripada Teoriji vsega, medtem ko je v kategoriji animiranih izdelkov kraljeval Lego film.

Veliki osmoljenec letošnjih baft je vsekakor Igra imitacije, ki je bila nominirana kar devetkrat – a je nazadnje ostala praznih rok. 

Deli s prijatelji