REHABILITACIJSKA KLINIKA

V tajsko džunglo na obračun s kokainom

Objavljeno 29. junij 2012 20.10 | Posodobljeno 29. junij 2012 20.06 | Piše: Tina Podobnik

Pete Doherty se že desetletje bori z odvisnostjo od mamil.

Ko nas pestijo zdravstvene – bodisi telesne bodisi duševne – težave, običajno položimo upanje in naše dobro v roke zahodnjaške medicine. A če se ta izkaže za neučinkovito, oči upremo proti vzhodu. Proti tehnikam, ki jih naš zahodnjaški um pogosto ne more v celoti doumeti, četudi se ponašajo z večtisočletno tradicijo in jih tudi zahod, sicer skozi lečo alternativne medicine, čedalje bolj upošteva. In očitno je tudi Pete Doherty izčrpal vse možnosti zahoda, da bi se iztrgal iz primeža drog, ki ga imajo v pesti že dolgo desetletje, zaradi česar je pogled tokrat usmeril proti Aziji. Na Tajsko, ki se ponaša z eno od svetovno najbolj priznanih rehabilitacijskih klinik z izjemno visoko stopnjo (nekdanjih) odvisnikov, ki jih je njihov program vendar utiril v tirnice zdravega življenja, ki ni več ovito v gosto, zamegljeno tančico omame.

Globoka želja, da se reši drog

Preteklost angleškega glasbenika je prepojena z drogami in alkoholom. V mlajših letih se je, da je lahko hranil svojo smrtonosno razvado, zatekel k preprodaji, njegova policijska kartoteka pa se šibi pod težo prekrškov, h katerim so ga napeljale prav omamne substance. Od posedovanja in vožnje v vinjenem ali omamljenem stanju do ropa in kraje, nazadnje pa je bil minulo leto še obsojen na šest mesecev zaporne kazni zaradi posedovanja kokaina. A očitno je tudi razvpitemu odvisniku enkrat dovolj, zaradi česar si je skoraj slovesno prisegel, da se bo že aprila letos dokončno spopadel s svojimi demoni. Četudi trdi, da se mu je nekako uspelo upirati skušnjavam, je zdaj napravil še poslednji korak in se odločil enkrat za vselej premagati svojo odvisnost, v prvi vrsti od kokaina in heroina.

Pevec skupine The Libertine, ki ga je morda malce streznila tudi smrt dobre prijateljice Amy Winehouse, se je že večkrat poskušal rešiti iz mreže zasvojenosti. Vsakokrat neuspešno. Prvič je na Tajsko odletel že pred devetimi leti, a je državo nasmejanih ljudi zapustil že po treh dneh. Ko pa je leta 2006 sodišču priznal posedovanje kreka, heroina, marihuane in ketamina, je s sodnikovo odločbo odšel v rehabilitacijsko kliniko v severnem Londonu, leto pozneje pa še v center na jugozahodu Anglije. A je vsakokrat kmalu klonil. »Da ni pod vplivom drog, sem lahko prepričan le, ko je v rehabilitacijski kliniki, zaporu ali ko spi,« je po zadnjem spodletelem poskusu dejal glasbenikov menedžer Andy Boyd. Tokratna odločitev, ki ni zrasla pod pritiskom sodnih odredb, pa bo morda obrodila sadove. Daleč od ponorelega sveta, v odmaknjeni kliniki na severu Tajskega, bi Doherty lahko končno zmagal. Navsezadnje se je vsega lotil malce drugače. Opravil bo posebno holistično kognitivno-vedenjsko terapijo po prilagojenem programu iz 12 korakov, ki bo vseboval tudi ure joge, trekinge s sloni in 24-urno nego ter zdravstveno pomoč. »Njegova odločitev kaže na globoko željo, da se vendar reši drog. Življenje hoče znova videti v barvah, ugotovil pa je, da mu klinično, sterilno okolje rehabilitacijskih središč zahoda očitno ne ustreza,« je dejal Alastair Mordey, direktor klinike pri tajskem Chiang Maiju, tudi sam ozdravljeni narkoman.

Deli s prijatelji