BURI DUHOVE

V karibski davčni oazi tudi Emma Watson

Objavljeno 23. maj 2016 18.16 | Posodobljeno 23. maj 2016 18.17 | Piše: T. P.

Baza približno 360.000 podjetij in posameznikov z računi v Panami, na Deviških otokih, Bahamih, Sejšelih in Samoi se bere skoraj kot imenik najvidnejših osebnosti iz sveta politike, športa in zabavne industrije.

S čaranjem si je prislužila svetovno slavo. Foto: Press Release

Te dni še vedno buri duhove razkritje t. i. panamskih dokumentov, ki razgaljajo premoženje v davčnih oazah. Baza približno 360.000 podjetij in posameznikov z računi v Panami, na Deviških otokih, Bahamih, Sejšelih in Samoi se bere skoraj kot imenik najvidnejših osebnosti iz sveta politike, športa in zabavne industrije. In se le dopolnjuje. Skupinici, ki jo – med drugimi – sestavljajo nogometni as Lionel Messi, zvezda akcijskih filmov Jackie Chan, ostrojezični Simon Cowell, Sarah Ferguson in Paul Burrell, nekdanji butler pokojne princese Diane, se je namreč pridružila še britanska igralka in aktivistka Emma Watson. A trdi, da je podjetje Falling Leaves, ki ga je pred tremi leti ustanovila na Britanskih Deviških otokih, prek katerega si je nato kupila stanovanje, odprla le zato, da bi si zagotovila anonimnosti. In ne ker bi želela utajiti davke.

Premoženje lepotičke, ki si je ime ustvarila kot učenjakarska Hermiona Granger v filmski franšizi o Harryju Potterju, je ocenjeno na dobrih 44 milijonov evrov. Slabo desetino tega, natančneje tri milijone in sedemsto tisočakov, pa je leta 2013 namenila za nakup londonskega domovanja s tremi spalnicami. Čemur nihče ni namenjal posebne pozornost, do zdaj, ko je na plan privrelo, da je zvezdničino hišo kupilo podjetje, ki ga je le mesec prej odprla v vsem znani karibski davčni oazi, na Britanskih Deviških otokih. Dejstvo, ki ga je njen predstavnik nemudoma in brez ovinkarjenja potrdil, a hkrati glasno poudaril, da se s tem nikakor ni želela ogniti plačilu davkov ali se kako drugače finančno okoristiti. »Emma je, podobno kot mnogo drugih slavnih in prepoznavnih osebnosti, podjetje v davčni oazi odprla le, da si zagotovi in zaščiti anonimnost in zasebnost,« pravi zvezdničin predstavnik, ob čemer je še postregel z razlago, da so britanske družbe zakonsko obvezane posredovati podatke o svojih delničarjih, s čimer je anonimnost precej okrnjena. In zato njihova osebna varnost, kar je edino, kar je Watsonova z odprtjem podjetja v karibski oazi pridobila. 

 

Deli s prijatelji