REŽISER

V Berlinu mojstrovine nepozabnega režiserja

Objavljeno 30. januar 2015 16.48 | Posodobljeno 30. januar 2015 16.48 | Piše: K. C.

Od 16. do 27. januarja v berlinskem Babylonu predvajajo filme Stanleyja Kubricka.

Znan je bil po perfekcionizmu, skrbno vodeni kameri in ironičnem pogledu na svet. Foto: Reuters

Legendarnemu filmskemu ustvarjalcu Stanleyju Kubricku so v teh dneh v berlinskem kinu Babylon pripravili retrospektivo, s katero bodo počastili dobitnika oskarja. Filme, ki jih je režiral, so začeli predvajati 16. januarja, spominjali pa se ga bodo do 27. januarja. V teh dneh si bodo obiskovalci lahko ogledali približno 30 filmov, ki so bili digitalizirani.

Retrospektive se je udeležil tudi producent Jan Harlan, ki je s Kubrickom sodeloval kar trideset let. »Vsaka generacija ima velikega umetnika in Kubrick je eden izmed njih,« je povedal o filmskem ustvarjalcu. Na odprtju je bila predvajana klasika, tragikomedija o potovanju v neznan svet človeškega uma prek sanj, Dr. Strangelove, sledila pa je Peklenska pomaranča, prirejena po istoimenskem romanu pisatelja Anthonyja Burgessa. Stanley Kubrick je za film napisal scenarij, ga režiral in tudi produciral. Glavno vlogo delinkventnega psihopata Alexa je prevzel Malcolm McDowell. Sicer pa bo v središču nemške prestolnice mogoče videti tudi Kubrickov prvi film, gre za kratki dokumentarec o boksarju in pozneje igralcu Walterju Cartierju Day of the fight, in dokumentarec o samem ameriškemu režiserju Stanley Kubrick – Življenje v slikah.

Stanley Kubrick se je rodil leta 1928 v Združenih državah Amerike, umrl pa je leta 1999 in velja za enega najpomembnejših režiserjev 20. stoletja. V mladih letih je bil odličen v šahu, kar naj bi vplivalo tudi na pogled na filmsko industrijo. Njegova kariera se je začela v fotografskih vodah pri newyorški reviji Look, zaradi česar je postal perfekcionist pri vodenju kamere. Nato je zašel v filmske vode ter najprej snemal kratke filme in dokumentarce. V petdesetih letih je začel režirati tudi celovečerne filme. Njegova prva sta bila Strah in poželenje ter Ubijalčev poljub, uveljavil se je leta 1957 s filmom Steze slave, ki je bil v Franciji prepovedan, saj je prikazoval nepravičnost v francoski vojski med prvi svetovni vojni.

Poleg omenjenih filmov so med njegovimi najbolj znanimi še Lolita, Odiseja, Barry Lyndon, Full Metal Jacket, Široko zaprte oči, kultna grozljivka Izžarevanje z Jackom Nicholsonom in Spartak, ki je bil nagrajen s štirimi oskarji. Za film 2001: vesoljska odiseja je prejel svojega edinega oskarja za posebne učinke. 

Deli s prijatelji