DOKUMENTAREC

Turki bi vojvodinjo Fergie strpali v zapor

Objavljeno 14. januar 2012 14.45 | Posodobljeno 14. januar 2012 14.45 | Piše: E. B.

Razvpita Sarah Ferguson je v Turčiji posnela dokumentarec o sirotišnicah.

Sarah Ferguson grozijo Turki.

Da je Sarah Ferguson trn v peti britanskemu kraljevemu dvoru, niti najmanj ne preseneča, so ostri kritiki, prepričani, da vojvodinja Yorška vztrajno rine v težave. Temu bi težko oporekali, razvpita Fergie se je namreč tokrat znašla v primežu turških oblasti, ki ji grozijo kar z 22 leti zapora.

Kazen za razkrinkanje neznosnih razmer

Med številnimi projekti, ki se jih je nekdanja kronana glava lotila, je bil tudi dokumentarec o domnevno neznosnih razmerah in celo zlorabah v turških sirotišnicah. Film je snemala leta 2008: zakrinkala se je s temno lasuljo in naglavno ruto ter vstopila v eno od številnih državnih ustanov blizu Ankare, v kateri živijo brezdomni otroci, nekateri tudi duševno prizadeti, v nečloveških razmerah. Mnogi so prikazani priklenjeni za postelje ali drugo pohištvo, saj jih maloštevilno osebje drugače ne zmore obvladovati, jedo kar na tleh, po večini so umazani in bolni. Dokumentarec je kmalu predvajala televizija ITV, ko pa je dosegel turške medijske hiše, je završalo. Po mnenju tamkajšnjih oblasti je namreč obveljalo prepričanje, da Sarah Ferguson zastopa politične interese svoje države, ki da ostro nasprotuje turškemu članstvu v EU, film naj bi torej potrdil domneve mnogih, da Turčija še vedno ni dosegla pričakovane ravni demokracije. Tamkajšnje tožilstvo pa je zdaj s kritik prešlo na dejanja: proti vojvodinji Yorški je spisalo obtožnico zaradi domnevnega vdora v zasebnost mladih varovancev obravnavane sirotišnice, zaradi česar jo lahko po turških zakonih doleti kazen 22 let za rešetkami.

Humanitaren in človekoljuben namen

Obtožena sta še dva novinarja ITV, v primer se je moralo vmešati tudi britansko zunanje ministrstvo, kajti Turčija zahteva izročitev treh avtorjev spornega dokumentarca. Mimogrede, Velika Britanija in Turčija imata sklenjen sporazum o medsebojnem izročanju kriminalcev, a dogovor velja le, ko gre za dejanje, ki je kaznivo v obeh državah in ki po zakonodaji obeh zahteva vsaj leto dni zapora, kar je seveda dobra novica za vojvodinjo. Meje novinarske etike je na Otoku pač mogoče prestavljati v neskončnost.

»Vojvodinja je v preiskavi sodelovala s turškimi tožilci in domačimi oblastmi, Združeno kraljestvo je nazadnje odločilo, da je ne bo izročilo, zatorej je primer za nas sklenjen,« je pojasnil predstavnik. A Turki vztrajajo, da je bilo njeno ravnanje nečedno in zahrbtno, predvsem pa nepošteno in zavajajoče do otrok, zato mora biti Fergie kaznovana, ta pa vztraja, da je bil njen namen zgolj humanitaren in človekoljuben, nikakor pa politično motiviran.

Deli s prijatelji