BERLINALE

Tržnica, talenti in seveda filmi

Objavljeno 25. februar 2012 22.35 | Posodobljeno 25. februar 2012 22.36 | Piše: Igor Harb

Glavna naloga vsakega filmskega festivala je predstavitev filmov željnemu občinstvu, a Berlinale ima tudi druga poslanstva.

Razen hollywoodskih blockbusterjev večina filmov ob koncu snemanja še nima zagotovljene distribucije po kinodvoranah in drugih kanalih. Kot vse v kapitalizmu je tudi film podvržen logiki povpraševanja in ponudbe, in filmski festivali so odličen katalizator povpraševanja, saj za mnoge filme pomenijo prvi stik z občinstvom in tudi distributerji. A pri Berlinalu to ne velja le za filme na sporedu festivala.

Tržnica

Evropska filmska tržnica oz. European Film Market (EFM) je ključni del Berlinala in tudi evropske in svetovne filmske industrije. Poleg dovršenih filmov, ki so se uvrstili v katero od kategorij festivala, filmarji in producenti na EFM predstavljajo tudi projekte, ki so še v delu. Distributerji in potencialni financerji tako lahko odkupijo filme na različnih stopnjah produkcije; nekateri imajo le scenarij, drugi bodo snemati začeli čez mesec ali dva, tretjim je sredi snemanja ali postprodukcije zmanjkalo denarja, četrtim manjka le še povečava, nekateri pa so tudi povsem narejeni in iščejo le še (globalno) občinstvo. V zadnji kategoriji so se na EFM predstavili tudi nekateri slovenski filmi, denimo Kruha in iger in Traktor, ljubezen in rock’n’roll, največ pogodb pa je dobila koprodukcijska uspešnica Parada, ki je pobrala tudi nagrado občinstva v kategoriji Panorama, pa tudi nepričakovan dvojec gejevske in ekumenske nagrade Berlinala. Med projekti, ki so še v nastajanju in so si na Berlinalu zagotovili financiranje in distribucijo, naj omenimo novi film z Robertom Redfordom v glavni vlogi, All Is Lost, akcijski triler Two Guns z Denzelom Washingtonom in Markom Wahlbergom in triler z lutkami The Happytime Murders, ki nastaja pod okriljem sina legendarnega Jima Hensona (Muppetki, Fracki, Labirint), v glavni vlogi pa naj bi bila Katherine Heigl.

Na mladih svet stoji

Tega pregovora se Berlinale drži veliko bolj kot kateri koli drug filmski festival, saj v sklopu festivala deluje tudi Berlinale Talent Campus, kjer lahko mladi filmarji na delavnicah s strokovnjaki pilijo svoje projekte. Letos so tam sodelovali soscenaristka Kruha in iger Barbara Zemljič in igralec iz tega filma Jurij Drevenšek ter filmska kritičarka Katja Čičigoj. V prejšnjih letih so svoje projekte tam izboljšali režiser Klemen Dvornik, animator Kolja Saksida in režiser Mitja Okorn. Na letošnji, že 10. Talent Campus se je prijavilo več kot 4000 mladih filmarjev, med njimi so jih potem organizatorji izbrali 350 iz 99 držav, na voljo pa so imeli 150 mentorjev.

Filmi

Seveda je Berlinale tudi svetišče filma, kamor pridejo svoje delo predstavit tudi največje zvezde. Prve dni festivala je največ pozornosti pritegnila Angelina Jolie z režijskim prvencem V deželi krvi in medu, kmalu ji je sledil bivši mož Billy Bob Thornton s svojim filmom Jayne Mansfield's Car. Precej oboževalcev je pritegnil Keanu Reeves, ki je z dvema javnima pogovoroma predstavljal dokumentarni film Side by Side, a se vseeno ni mogel primerjati z Robertom Pattinsonom, ta se je udeležil premiere priredbe romana Guya de Maupassanta Bel Ami. Veliko pozornosti medijev in festivala je seveda vzbudila tudi Meryl Streep, ki je prejela nagrado za življenjsko delo, tako se je na festivalu odvrtela tudi retrospektiva njenih filmov, predstavljala pa je še svoj zadnji film Železna lady. Glavna nagrada Berlinala, zlati medved, je odšla v Italijo za film Cesare deve morire (Cezar mora umreti) režiserjev Paola in Vittoria Tavianija, ki je postavljen v zapor, kjer zaporniki uprizarjajo Shakespearjevo dramo Julij Cezar, v filmu pa so igrali pravi zaporniki. 

Deli s prijatelji