ZMEDA

Tožijo ga za film, ki ga ni posnel

Objavljeno 25. avgust 2012 16.59 | Posodobljeno 25. avgust 2012 17.00 | Piše: T. P.

Režiser Martin Scorsese se je znašel sredi tožbe zaradi projekta Tišina.

Martina Scorseseja toži produkcijska hiša italijanskega medijskega mogula Vittoria Cecchija Gorija.

V komolčarski in agresivni filmski industriji se je težko prebiti na vrh. A ko ti vendar uspe prilesti med elito filmskih veljakov, se zdi, da ti ves svet leži pred nogami. Skrbi, ali boš preživel do konca meseca in ali se bo zate našlo delo, se nenadoma zdijo odveč, saj nisi več anonimnež, ki si s skakanjem od ene avdicije do druge, trkanjem na vrata velikih hollywoodskih studiev in razblinjenimi upi po vsaki zavrnitvi vendar še poskuša ustvariti ime. Ime, zaradi katerega bodo množice drle v kinematografe. Ime, zaradi katerega boš lahko izbiral, pri katerih filmskih projektih si želiš sodelovati. Ime, kot je Martin Scorsese. A tudi preveliko povpraševanje po tebi se ti lahko maščuje, kar je zdaj na lastni koži izkusil eden najvplivnejših in najpomembnejših filmarjev vseh časov. Scorsese se je namreč znašel sredi tožbe – a ne zaradi nečesa, kar je posnel, temveč zaradi filma, ki ga nikdar ni začel delati.

Čakajo na pojasnilo, ki ga ni

Ta mesec se bo New York spremenil v prizorišče snemanja Scorsesejevega najnovejšega filma The Wolf of Wall Street, kriminalne drame o naglem vzponu in nečastnem kolapsu investicijskega bankirja, ki ga bo upodobil Leonardo DiCaprio. Novica, ki je morda vzradostila oboževalce svetlolasega hollywoodskega zvezdnika ter ljubitelje z nasiljem, kriminalom in korupcijo zaznamovanih zgodb. A hkrati novica, ki je vznejevoljila in razburila produkcijsko hišo Cecchi Gori Pictures, s katero naj bi sloviti režiser že pred več kot dvema desetletjema sklenil dogovor o snemanju filma Tišina, pa ga je v 22 letih že večkrat izpodrinil kak drug, zanj očitno zanimivejši filmski projekt. »Bili smo zelo presenečeni, ko smo izvedeli, da si je za svoj najnovejši projekt izbral film The Wolf of Wall Street. Že nekaj časa ga prosimo za pojasnilo, a doslej še nismo dobili nikakršnega odgovora. Žal pa je v Hollywoodu postalo že skoraj praksa, da ničesar ne dosežeš, dokler ne vložiš tožbe,« je dejal Niels Juul, predstavnik oškodovane produkcijske družbe, ki je po dveh mesecih čakanja na kakršno koli pojasnilo vendar vložilo tožbo. Zaradi kršenja pogodbe, čeprav upajo, da bodo lahko poravnavo dosegli zunaj sodišča. Ali vsaj prijateljsko. »Navsezadnje si še vedno želimo posneti ta film.«

Filmar italijanskih korenin, ki skupaj s Stevenom Spielbergom in Alfredom Hitchockom tvori trojico najslovitejših filmskih režiserjev vseh časov, se je že konec 80. let preteklega stoletja s produkcijsko hišo, ki jo je ustanovil italijanski medijski mogul Vittorio Cecchi Gori, začel dogovarjati o skupnem projektu. Leta 1990 so podpisali pogodbo, da bo Scorsese po koncu snemanja filma Kundun leta 1997 na filmski trak ujel zgodbo o preganjanju kristjanov na Japonskem konec 17. stoletja. Projekt, ki pa še po vloženih 750 tisočakih in 22 let po podpisu čaka. Scorsese je vmes posnel že več uspešnic, med drugim za oskarja nominirana filma Letalec in Tolpe New Yorka, nedavno pa še Dvojno igro in Huga, ki sta s podelitve zlatih kipcev odšla polnih rok.

Režiserju je prekipelo

Vsestranski filmar se je verjetno zavedal, da krši pisni dogovor, zaradi česar je za vsak film, ki ga je posnel namesto dogovorjenega, plačal znaten kupček denarja. Milijon in pol ameriških dolarjev za vsakega, poleg tega pa še 20 odstotkov zaslužka, ki mu ga prinese posneti film. Dogovor, ki naj bi se ga strogo držal do Huga, ki je letošnje leto dobil pet oskarjev in je v blagajne prinesel kar 185 milijonov. Zdaj pa je studiu Cecchi Gori Pictures zaradi neporavnanih dolgov zaradi prestavljanja začetka snemanja in dejstva, da je kljub obljubi ponovno začel drug projekt, prekipelo. »Nenehnega odlašanja, kršenja pogodbe in popolnega neposluha za naše pravice ne moremo več dopuščati,« so dejali predstavniki studia in odkorakali na sodišče. 

Deli s prijatelji