ISKANJE PRAVICE

Toma Cruisa toži za 
milijardo dolarjev

Objavljeno 06. februar 2014 19.01 | Posodobljeno 06. februar 2014 19.03 | Piše: T. P.

Zgodba četrtega dela Misije nemogoče je ukradena, trdi pisec Timothy Patrick McLanahan.

Tom Cruise.

V svetu umetnosti skoraj ni višjih vrednot od umetniške integritete in ustvarjalnosti, zaradi česar je plagiatorstvo že skoraj podobno smrtnemu grehu. Kljub temu pa obtožbe plagiatorstva v zabavni industriji vseeno niso nič nenavadnega in so zdaj doletele tudi enega najvplivnejših in najbolje plačanih zvezdnikov. Kajti medtem ko se Toma Cruisa že skoraj dve desetletji povezuje z megauspešno akcijsko franšizo Misija nemogoče, naj bi bila zgodba četrtega in najbolj dobičkonosnega dela izpred dveh let ukradena. Zaradi tega se je zvezda akcijskih filmov in soproducent uspešnice znašel na zatožni klopi, okoli vratu pa mu visi tožba, vredna milijardo ameriških zelencev. Kup denarja, ki nikakor ni mačji kašelj niti za hollywoodskega velikana Cruisovega kalibra.

Odklonili so ga

Zaradi bombnega napada na Kremelj ameriška vlada razpusti skupino operativcev, ki ji načeljuje Cruisov filmski alter ego Ethan, ki pa puške ne vrže v koruzo. Nasprotno. V misiji Protokol duh poskuša skupaj s soizobčenci oprati dobro ime svoje organizacije, pri čemer pa nikoli ne ve, za katerimi vrati ga čaka izdaja. To je zgodba uspešnice Misija nemogoče: protokol duh, zaradi katere je pred dvema letoma v kinodvorane drlo na tisoče oboževalcev akcije in filmoljubcev. Med drugim tudi scenarist Timothy Patrick McLanahan, ki pa mu je bila zgodba filma sumljivo poznana. In kako tudi ne, ko pa naj bi v njegovi glavi zrasla že pred trinajstimi leti. »Leta 1998 sem napisal scenarij za film z naslovom Head on, zanj pa sem tudi pridobil certifikat avtorskega dela,« je v dokumentih, ki jih je predložil sodišču, zapisal McLanahan. A četudi naj bi ga avtorske pravice ščitile pred zlorabo in okoriščanjem tretje osebe, je njegova zgodba vendar pristala na velikem platnu. Čeprav produkcijske hiše zanjo pred tem niso pokazale nikakršnega zanimanja.

Kot scenarista sta se pod film podpisala Andre Nemec in Josh Appelbaum, toda Timothy je prepričan, da gredo vse zasluge njemu. »Ko sem v kinu videl film, sem nemudoma spoznal, da je bila zgodba za scenarij ukradena,« je dejal domnevno ogoljufani avtor in pridal, da je svoj scenarij poskušal prodati, a so mu pred nosom vsi zgolj zaloputnili vrata. Prvotno naj bi ga namreč pokazal agenciji Williama Morrisa, od tam pa naj bi – brez njegove privolitve – romal v roke agencije Creative Artist Agency, katere stranka je tudi hollywoodski težkokategornik, in se znašel celo na mizi Cruisovega agenta Ricka Nicite. Ta je nad zgodbo zamahnil z roko, četudi naj bi leta pozneje film s skoraj enako zasnovo prišel v kina, požel izjemen uspeh in Toma še dodatno zacementiral kot enega največjih filmskih zvezdnikov današnjega časa.

Prinesel 700 milijonov dolarjev

Misija nemogoče: protokol duh je bila s skoraj 700 milijoni ameriških dolarjev eden najbolj dobičkonosnih filmov leta 2011 in najuspešnejša izmed serije filmov o glavnem protagonistu Ethanu Huntu, v čevljih katerega je tekel Cruise. A od zajetnega kupa denarja ni McLanahan videl niti centa, požel pa ni niti nobenih zaslug, zaradi česar se je zvezdnika, produkcijsko in distribucijsko hišo Paramount Pictures ter še deseterico drugih, ki jim je film odebelil denarnico, odločil zvleči pred sodišče in zase zahtevati pravico. Ter milijardo ameriških zelencev. Zajeten, za marsikoga nepredstavljiv znesek, do katerega pa je Timothy prišel s povsem preprostim izračunom. Seštel je dobičke od prodanih kinovstopnic, devedejev in blurayev ter izkupičke od izposoje filma.

Zvezdnik in drugi, obtoženi plagiatorstva, se na obtožbe za zdaj še niso odzvali. A menda naj bi vseh 12 obtoženih v prihodnjih dneh staknilo glave, da pretresejo obtožbe in se dogovorijo o ustreznem odzivu. Toda do kakršnega koli zaključka se bodo dokopali, se McLanahan nikakor ni podal v lahek boj. Navsezadnje se je spravil na ene izmed hollywoodskih gigantov, katerih beseda ima v filmskih krogih precejšnjo težo, poleg tega pa sedijo na neizmernem bogastvu, s katerim si lahko kupijo najboljšega zagovornika. Ali celo vojsko teh.

Deli s prijatelji