RAZKRITE SKRIVNOSTI

Tolažil bratovo vdovo, a menda ne v postelji

Objavljeno 19. junij 2016 14.22 | Posodobljeno 19. junij 2016 14.24 | Piše: E. B.

Pri novi knjigi o življenju Roberta F. Kennedyja je sodelovala tudi vdova Ethel. O skokih čez plot, ljubezni do Ethel in prijateljstvu z Josephom McCarthyjem.

Zakonca Kennedy malo pred atentatom 22. 3. 1963 v Dallasu

Skoraj 50 let po smrti še vedno velja za eno največjih političnih ikon v ameriški zgodovini in je eden redkih, ki ni ostal v senci karizmatičnega Johna F. Kennedyja. Življenje Roberta F. Kennedyja je zdaj zajeto v novi zgodbi Larryja Tya, ki mu je pri pisanju pomagala senatorjeva vdova, 88-letna Ethel.

Ko je govor o razvpiti rodbini, ki so jo v zadnjih 100 letih zaznamovale številne tragedije in škandali, se je težko izogniti ljubezenskim aferam in skokom čez plot, ki se jim menda ni mogel upreti noben član politične družine – a če se je komu uspelo vzdržati zunajzakonski strasti in vztrajati v zvestobi, je bil to prav Bobby, je po številnih pričevanjih prepričan pisatelj. 
Morda je v svoji hotelski postelji gostil celo igralki Kim Novak in Lee Remick, morda so bile to zgolj govorice, ki jih v krogu Kennedyjevih ni manjkalo nikoli. »Najverjetneje je bil najbolj puritanski član te rodbine, ki je goreče verjel v tradicijo. Če je kdo ostal zvest, je bil to on. Če pa je skočil čez plot, je bilo najverjetneje povsem brezpredmetno. Ampak vsak večer, brez izjeme, se je vrnil domov k svoji Ethel. Ljubil jo je neizmerno, kar je ona vedela in zato vztrajala v zakonu pol stoletja. Njun zakon je zanesljivo ena največjih političnih romanc v zgodovini,« pravi Tye. In njegov odnos z Jackie Kennedy, potem ko je ta ovdovela, je bil najverjetneje zgolj prijateljski: drug drugega sta po atentatu na JFK tolažila, ker sta si delila nepredstavljivo bolečino in si zmogla izraziti podporo. »Robert je izgubil najboljšega prijatelja. Trpel je mnogo bolj, kot je dal slutiti, tragedije ni prebolel nikoli. Med njimi in Jackie, ki je bila prav tako neutolažljiva, se je stkala posebna, zelo globoka vez, a zelo malo verjetno je bilo med njima kaj seksualnega. Robert si je po bratovi smrti prizadeval predvsem, da je bil zgleden stric Johnu in Caroline in da je nadaljeval Johnovo poslanstvo v ameriški politični zgodbi,« piše Tye.

Zelo zanimivo poglavje v novi biografiji pa je nedvomno Robertov odnos z Josephom McCarthyjem: gonilna sila lova na čarovnice in borca proti komunizmu v ZDA je imel skrivnega podpornika, in to prav Roberta F. Kennedyja, ki je z McCarthyjem celo delal slabo leto dni, na začetku kariere. »Na začetku je verjel v njegovo poslanstvo, bil je prepričan, da je na pravi poti, da odpravi komunizem, potem se je politično oddaljil od njega. Prijateljstvo pa je vedno ostalo. Kennedy se je tako udeležil tudi McCarthyjevega pogreba 1957, a je sedel v zadnjo vrsto in medije naprosil, naj o njegovi navzočnosti ne poročajo,« še pripoveduje Tye.

Spomnimo, 42-letnega Kennedyja je pokončal palestinski skrajnež v losangeleškem hotelu, potem ko je najverjetnejši demokratski kandidat za Belo hišo proslavil še eno od zmag v predsedniški kampanji. V dežju krogel so bili mnogi ranjeni, Kennedy, ki ga je zadelo trikrat, je umrl dan pozneje v bolnišnici. Njegova Ethel je ostala sama z njunimi enajstimi otroki, na volitvah 1968. pa je zmagal republikanec Richard Nixon.

 
Deli s prijatelji