KRONIČNA BOLEZEN PLJUČ

Sožalje ob Spockovi smrti tudi z vesoljskih postaj

Objavljeno 02. marec 2015 11.41 | Posodobljeno 01. marec 2015 22.43 | Piše: T. P.

Leonard Nimoy je kultni sloves dobil z vlogo v Zvezdnih stezah.

Leonard Nimoy

Živi dolgo in uspešno! so bile besede, ki so ga izstrelile v zvezdniško stratosfero in naprej ter očitno bile tudi njegovo zasebno življenjsko vodilo. Kajti čeprav se je Leonard Nimoy v prvi vrsti v zgodovino zapisal kot Spock, križanec med vulkancem in človekom, ki je na krovu kultne vesoljske ladje Enterprise plul v nepredstavljive svetove in k oddaljenim obzorjem, je bil vendar še mnogo več. Bil je tudi režiser, pesnik in pevec ter fotograf. Bil je tisti filozofski učenjak, zaradi katerega so ljudje z veseljem posegali po knjigah in bili pri tem prepričani, da so kul. To in mnogo več je bil ameriški igralec, čigar zapuščina ne bo nikdar umrla.

Pljuča so ga dokončno izdala

Sredi preteklega meseca so Nimoya zaradi bolečin v prsih prepeljali v bolnišnico, kar pa njegovim najbližjim od presenečenja verjetno ni vzelo sape. V jeseni življenja so se proti zvezdniku namreč zarotila njegova pljuča, kašelj, sopenje, težko dihanje in občutek krčenja pljuč pa so postali kar del njegovega življenja. »Kaditi sem nehal že pred 30 leti, kar pa očitno še ni bilo dovolj zgodaj,« je minulo leto priznal igralec, ko ga je kronična bolezen pljuč prikovala na invalidski voziček. Za bolehnega Leonarda je bilo že par korakov velikanski izziv, zaradi katerega je moral občasno poseči po kisikovi maski, pretekli petek pa so ga pljuča dokončno izdala. Ikona znanstvene fantastike je v 84. letu dokončno zaprla oči, kar sta potrdila njegova žena Susan Bay Nimoy in sin Adam, njuni žalosti pa se je pridružil ves svet. Še več, kultnemu Spocku s špičastimi ušesi se poklanjajo tudi onkraj meja našega planeta. »Med vsemi dušami, ki sem jih srečala, je bila njegova najbolj človeška. Hvala!« mu je z vesoljske postaje namreč pomežiknila astronavtka Sam Cristoforetti, seveda s kultnim Spockovim pozdravom, ko mezinček in prstanec usmeriš v eno smer, sredinec in kazalec pa v drugo.

Kult trekkijev

Kultno televizijsko serijo Zvezdne steze so zaradi upada gledanosti ukinili že po treh sezonah, leta 1969, toda bilo je prepozno. Svet je bil omamljen. Oblečeni v kostume so se trekkiji zbirali na konvencijah in njihova goreča ljubezen je obrodila sadove. Svetovi Zvezdnih stez so oživeli v videoigrah in filmih, v katerih se je pojavil velik del prvotne televizijske zasedbe. A Nimoy se ni vrnil zgolj kot Spock, temveč je dvakrat sedel tudi na režiserskem stolčku, taktirko pa vihtel še pri komediji Trije možje in dojenček.

Pokojnega zvezdnika, ki je umrl doma v krogu družine, so včeraj položili k počitku, spominska slovesnost naj bi sledila v tem mesecu, toda legije njegovih oboževalcev se pokojniku priklanjajo že zdaj. Trekkiji romajo k njegovi zvezdi na hollywoodskem pločniku slavnih, mu puščajo cvetje, sporočila, fotografije in mu salutirajo z vulkanskim pozdravom. Ljubitelji videoigric po vzoru franšize so se s svojimi namišljenimi liki v spomin na zvezdnika zbrali v virtualnem svetu okoli vodnjaka na Spockovem domačem planetu Vulkan. Igralski kolegi – od Williama Shatnerja in Jonathana Frakesa do Zacharyja Quinta – izražajo bol ob izgubi na twitterju, oglasil se je ameriški predsednik Barack Obama, ki naj bi »Spocka, ki je populariziral piflarje, še preden so ti postali popularni, oboževal«, izgubo pa občutijo tudi vsi, ki jih je kot Nimoya navduševalo vesolje. »Ni bil le eden najljubših nezemljanov, temveč zame tudi eden najboljših ljudi. Vselej pripravljen pomagati širiti navdušenje o raziskovanju vesolja med ljudi, projekte našega inštituta pa je z veseljem podpiral z imenom in vplivom,« je potvital Seth Shostak, ki na inštitutu SETI Research raziskuje oblike zunajzemeljskega življenja. V sožalju se mu je pridružil astronavt Buzz Aldrin. Tokrat z Zemlje, čeprav so Nimoyu ob novici o njegovi smrti nemudoma vulkansko salutirali tudi z vesoljskih postaj.

Deli s prijatelji